Skarb monet z Rybnika

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: adrian »

"Głos Śląski" donosi, że podczas robót koło nowej budowli p. Pragera w Rybniku znaleziono rodzaj garnka z wieloma monetami srebrnymi z 1608 roku. Część wykopaliska jest dobrze zachowana.
Takie coś znalazłem tutaj: http://zdziennikaodkrywcy.pl/odkrywcy-sprzed-lat-31/

Ktoś wie gdzie znajdowała/znajduje się budowla ("nowa" budowana w 1909 roku) pana Pragera? Czy mowa tutaj o tej przy ul. Rynek 5 (budynek domu towarowego Emila Pragera)?

Źródło informacji na podstawie której powstał w.w artykuł: Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne. 1909, nr 6 (czerwiec)
Załączniki
Rybnik - Skarb monet w 1909 roku - Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne. 1909, nr 6.png
Rybnik - Skarb monet w 1909 roku - Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne. 1909, nr 6.png (75.13 KiB) Przejrzano 2603 razy
Jestem Adrian - Mój blog

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

adrian pisze:
"Głos Śląski" donosi, że podczas robót koło nowej budowli p. Pragera w Rybniku znaleziono rodzaj garnka z wieloma monetami srebrnymi z 1608 roku. Część wykopaliska jest dobrze zachowana.
Takie coś znalazłem tutaj: http://zdziennikaodkrywcy.pl/odkrywcy-sprzed-lat-31/

Ktoś wie gdzie znajdowała/znajduje się budowla ("nowa" budowana w 1909 roku) pana Pragera? Czy mowa tutaj o tej przy ul. Rynek 5 (budynek domu towarowego Emila Pragera)?

Źródło informacji na podstawie której powstał w.w artykuł: Wiadomości Numizmatyczno-Archeologiczne. 1909, nr 6 (czerwiec)
Okazały dom towarowy Emila Prager został wybudowany przez rybnicką firmę budowlaną Martiny w 1909 roku w miejscu piętrowego starego budynku ze stromym dachem na rynku pod numerem 5.
Do 1910 roku Emila Prager zajmował sklep w sąsiedniej piętrowej kamieniczce pod adresem Breitestrasse 2 (obecnie Sobieskiego).

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Tutaj widać kamienice Pragera. Gdzieś na forum jest zdjęcie Rynku, na którym nie ma jeszcze nowego domu towarowego.
Załączniki
1536424_695220020584861_1353129867727084016_n.jpg

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Alojz pisze:Tutaj widać kamienice Pragera. Gdzieś na forum jest zdjęcie Rynku, na którym nie ma jeszcze nowego domu towarowego.
Na pocztówce z 1906 roku przedstawionej przez Alojza widać stary sklep Pragera na Breitestrasse 2. Starego budynku, w którym znaleziono monety, przebudowanym parę lat później na dom towarowy fotograf nie pokazał z uwagi na fakt, że był mało ciekawy i architektonicznie nie pasował do otoczenia.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Znalazłem. Tutaj nie ma jeszcze domu towarowego.
Załączniki
4e537623c302f_o,size,933x0,q,70,h,cbf3ea.jpg

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Alojz pisze:Znalazłem. Tutaj nie ma jeszcze domu towarowego.
Na tej pocztówce z 1908 roku widać budynek na miejscu, którego wybudowano dom towarowy.
W starym domu Rozalia Manneberg prowadziła maleńki sklep ze sprzętem dla domu i kuchni, to właśnie tam znaleziono garnek z monetami, o których pisze Adrian.
Alojz zasługuje na pochwałę za spostrzegawczość.

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Czy mówimy o "Merkurym"? :-)

Próbowałem dotrzeć do źródła czyli czasopisma Głos Śląski z kwietnia 1909 roku. Niestety. Na Opolskiej Bibliotece Cyfrowej ten rocznik jest zakłamany - zeskanowano tam pod rocznikiem 1909, starszy rocznik 1912... A na Śląskiej Bibliotece Cyfrowej akurat brakuje rocznika 1909 i 1910... Napisałem maila do bibliotek, może akurat da się coś załatwić ;-)

Ciekawi mnie jakie to były monety (być może popularne wtedy w naszym rejonie Krajcary...) i co się z nimi stało? Nie przypominam sobie o takim eksponacie w naszym muzeum.
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Jeśli dobrze zrozumiałem Rybnikera to Merkury.

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Tak Merkury.

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Super. Dzięki :brawo: Teraz trzeba dowiedzieć się reszty :-)
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Super temat wysznupałeś ;-) Teraz w tej kamienicy znowu remont. Kilka razy chodziłam do robotników, czy czegoś nie znaleźli, ale ponoć niczego nie było.

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: adrian »

@_hipcia: kurcze... ostatnio cały czas mi powtarzają, że temat Rybnika się już skończył... A ja idę temu na przeciw i wiem, że wiele ciekawych spraw i wydarzeń jest jeszcze do odkrycia :-)
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

adrian pisze:@_hipcia: kurcze... ostatnio cały czas mi powtarzają, że temat Rybnika się już skończył... A ja idę temu na przeciw i wiem, że wiele ciekawych spraw i wydarzeń jest jeszcze do odkrycia :-)
Temat Rybnika się nie skończył :-) Trzeba tylko dobrze grzebać, tak jak Ty to robisz. Z Emilem Pragerem to mam od dawna zagwozdkę, bo nie wiem kiedy on wyjechał z R-ka. No i nie wiem co się z nim stało. Jakiś jeden Prager (ale który?) jeszcze tu był w w 1921, ale czy to był Emil, to nie mam pojęcia. Miał willę, gościł księdza (!). Gdzie ta willa była też zagadka. Może to nie powinno być w tym wątku, bo dotyczy on skarbu, ale co tam, wkleję ;-)

(screen z Gońca Śląskiego)

A co do wspomnianej kamienicy (Merkury), to w 1914 na pewno już nie była w rękach Pragera, a jej właścicielem, a przynajmniej właścicielem sklepu, był najstarszy syn Noah Leschczinera - Alfred. Niestety potem zginął w czasie I wojny.
Załączniki
Prager telefony 1914.JPG
Goniec Sląski 1921 SBC wybuch Prager ksiadz.jpg

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Popisałem maile i dowiedziałem się, że Śląska Biblioteka posiada Głos Śląski z 1909 r. ale w postaci mikrofilmu. Po 1 września będzie można nawiedzić bibliotekę. Jestem ciekaw czy w artykule pisze coś więcej na temat skarbu.
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Z dniem 1 września odwiedziłem bibliotekę w Katowicach. Przeszperałem archiwum mikrofilmów i oto co znalazłem w.w numerze Głosu Śląskiego. Nie ma nowych informacji, ale dało mi to poczucie, że przesznupałem wszystkie materiały źródłowe. Jeszcze zostało mi rybnickie muzeum, ale to po 15stym września dopiero.
Z Rybnickiego. (Stare pieniądze). Podczas pracy około nowej budowli p. Pragera na rynku w Rybniku znaleziono rodzaj garnka z wielu monetami srebrnemi, pochodzącemi z roku 1608. Część z tych monet jest jeszcze dobrze zachowana.
Głos Śląski, nr 94, 27 kwietnia 1909, Gliwice (str. 3)
Jestem Adrian - Mój blog

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Skarb monet z Rybnika

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Zapomniałam napisać, że jakiś czas temu odkryłam, że nasz Emil Prager wyprowadził się do Berlina, gdzie się powtórnie ożenił w 1915. Zakładam, że jego rybnicka żona Rose zmarła, choć nie mam jej w naszych zgonach. Nie wiem też co się stało z ich, ur. w Rybniku w 1903 r., synem. Za to przez kwarantanną wysznupałam, że Emil Prager oraz jego druga żona zostali wykluczeni z internowania w Anglii w 1939 :-) Czyli przeżyli.

Gdyby kogoś interesowało, jak Niemcy oznaczali Żydów w swoich rejestrach, to wklejam tu akt ślubu naszego Emila i berlińskiej żony z 1915. Widać na nim pieczątki o "przyznaniu" drugiego imienia jednoznacznie stygmatyzującego. Wszyscy mężczyźni mieli na drugie Izrael, a kobiety Sara.
No i angielski dokument o odstąpieniu od internowania z grudnia 1939. Anglicy wielu niemieckich Żydów wtedy internowali, no bo byli Niemcami, czyli wrogami. Pragerowi się upiekło.
Obydwa dokumenty z serwisu ancestry.com
Załączniki
Emil Prager 1939 Anglia.jpg
Emil Prager slub i adnotacje z Berlina z 1939.jpg

ODPOWIEDZ