Stacja Rybnik Stodoły

Historia miasta i jego dzielnic
Damasz
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 3 sty 2017, o 13:16

Stacja Rybnik Stodoły

Nieprzeczytany post autor: Damasz »

Witajcie. Jest to niewątpliwie zapomniane miejsce, jednak ostatnio temat ożył http://znadrudy.pl/aktualnosci/rudzka-k ... o-rybnika/ Wczoraj wybrałem się tam, chcąc sprawdzić co oznacza, jak to pan prezydent ujął "zaniedbana stacja". Oto co znalazłem - jest to przy ścieżce będącej przedłużeniem ul. Polan. To co widać to resztki toru, nie znalazłem nic co przypominałoby resztki peronu (może jest w innym miejscu?). Czy ma ktoś jakieś archiwalne zdjęcia z czasów, gdy przystanek był czynny albo chociaż mniej zarośnięty?

PS. Zmieńcie pytanie w formularzu rejestracyjnym, wpisałem nazwisko prezydenta - "Kuczera", okazało się błędne :)
Załączniki
20170102_145108.jpg
20170102_145101.jpg
20170102_144924.jpg

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stacja Rybnik Stodoły

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Witaj na forum! Peron zdaje się jest zaraz przy ul. Rudzkiej przy przejeździe kolejowym.

PS. Prezydent już zmieniony :)

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stacja Rybnik Stodoły

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

A na tej mapce widać jak miała przebiegać. W Paproci miało być rozwidlenie i przez Olszowiec i Kuźnie prowadzi do centrum w okolice ulicy raciborskiej.
Załączniki
przebieg kolejki.jpg

Damasz
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 3 sty 2017, o 13:16

Re: Stacja Rybnik Stodoły

Nieprzeczytany post autor: Damasz »

AFRO pisze:Witaj na forum! Peron zdaje się jest zaraz przy ul. Rudzkiej przy przejeździe kolejowym.
To by miało sens - w miejscu w którym byłem nie było dosłownie nic, środek lasu, więc po co miałby tam być peron. Trzeba się wybrać zanim zacznie się odbudowa, choć teraz to nie ma sensu bo zasypało.

Mapa świetna, z którego roku pochodzi?

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stacja Rybnik Stodoły

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Mapa Carla Fleminga z 1900 r. Na forum też zdaje się wstawiałem jakiś wycinek z gazety o budowie przez Orzepowice kolejki.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Stacja Rybnik Stodoły

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Stacja Rybnik Stodoły nigdy nie istniała. To co dzisiaj jest to wymysł byłego dyrektora Elektrowni ŚP T. Sopickiego z końca lat 90, który miał plan by pociągi z Gliwic zatrzymywały się w Rybniku. ERSA dała kasę na przystanek kolejowy, pomogła zrewitalizować odcinek kolejki ze Stanicy. Tylko, że przejazd kolejowy na Rudzkiej nie miał żadnych atestów i był nielegalny. Dlatego pociągi dojeżdżały jedynie do Paproci.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Stacja Rybnik Stodoły

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Jeżeli dobrze pamiętam przerwa w użytkowaniu przejazdu była dłuższa niż 10 lat i powinien mieć wtedy nowe pozwolenie. Kursowała kolejka do Stodół przez chwilę zanim to wyszło.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Stacja Rybnik Stodoły

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Było tak jak piszesz.
Nie wykluczam, że istniało coś w rodzaju peronu i platformy wyładowczej.
Kolejką Niemcy podjechali pod granicę w 1939...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ