Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Kristoff
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2015, o 23:17
Lokalizacja: Kamień

Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: Kristoff »

Znalazłem na Facebooku
https://www.facebook.com/zamek.czuchow/ ... 8f3c_hPwJ4
Bardzo ciekawe - może ktoś coś doda? Da się umiejscowić Świerklaniec w historii od kiedy istnieje - któryś z przywilejów z XV wieku mówi o prawie wyszynku w Świerklańcu.

Rybnik. Mamy datę wybudowania Hotelu Świerklaniec!
Powszechnie wiadomo, że budynek powstał w XIX wieku. Z ustaleniem konkretnej daty były jednak problemy. Sprawę wyjaśnia ogłoszenie opublikowane przez właściciela zajazdu-gospody (niem. Gasthof) – Bernarda Żelazko w wychodzącej w Gliwicach od 1828 r. gazecie „Oberschlesischer Wanderer” (czyli Górnośląski Wędrowiec). Ogłoszenie pochodzi z 1 grudnia 1833 r. i jest następującej treści:
„Polecenie zajazdu-gospody. Ponieważ ten tutaj na tym miejscu od niepamiętnego czasu pod nazwą „Świerklaniec” istniejący zajazd, obecnie całkiem od nowa i na sposób murowany zbudowany, w celi przyjęcia szacownych podróżujących najwygodniej urządzony jest, tak więc nie uchybię, tenże zajazd niniejszym całkiem najpokorniej aby znanym uczynić, w tej sposób prosić o życzliwą przychylność i szanowne zainteresowanie Wysokiego Państwa i wszystkich szacownych podróżujących, i aby polecić życzone sobie przyjęcie w zajeździe i najszybsze z możliwych obsłużenie. Z wyrazami szacunku, miasto powiatowe Rybnik, dnia 1 grudnia 1833 r. Bernard Żelazko, właściciel zajazdu”.
„Ganz neu und massiv erbaut” oznacza nic innego jak wybudowanie zajazdu-gospody nie z drewna, ale z cegieł od nowa. Budowa mogła się rozpocząć już ok. 1830 r. W 1833 r. była już zakończona.
Kim był Bernard Żelazko? To należy jeszcze ustalić... Wiadomo, że w historii Rybnika zapisał się bardzo dobrze Antoni Żelazko (ur. 1781, zm. 1861) – burmistrz w l. 1809-1837, czyli przez 28 lat. Był on m.in. inicjatorem budowy nowego ratusza, który ukończono w 1822 r. oraz rozebranej w 1907 r. Kaplicy Św. Antoniego. To właśnie za burmistrza Żelazko Rybnik został miastem powiatowym.
Zdjęcie użytkownika Zamek Czuchów.
Załączniki
23794758_1505741449474666_4904532240779195019_n.jpg
Świat zaczynamy poznawać od swojego domu, wiemy to tylko zapomnieliśmy o tym.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Widziałem, jestem ciekaw co w nowej monografii o nim piszą.
Co do samego Świerklańca wg mapy z 1810 jest on w innym miejscu niż współcześnie.
http://zapomniany.rybnik.pl/rybnik-dawn ... h-czesc-1/
Jestem też ciekaw czy nazwa ma coś wspólnego ze Świerklanami :)

Awatar użytkownika
Kristoff
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2015, o 23:17
Lokalizacja: Kamień

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: Kristoff »

Poszukałem u Idzikowskiego. Z jego opisu wynika, że nowy Świerklaniec był budowany na nowej lokalizacji. Tradycyjnie karczma funkcjonowała pod tą nazwą w tej okolicy od XV w - Franz nawet wyjaśnia nazwę - Afro nie od Świerklan pochodzi a od tańczenia;).
Jest też wcześniej wywód, jakoby karczma funkcjonowała nad stawem już w X w. - ale tutaj to chyba Franz puszcza wodze fantazji, chociaż przytacza ciekawe argumenty.
Link do Kroniki Rybnickiej https://www.sbc.org.pl/dlibra/publicati ... 05/content

„…W ten sam sposób udzielono prawdopodobnie także Świerklańcowi, pewnej karczmie w mieście, prawo urządzania zabaw tanecznych z muzyką. Nazwę tej prastarej karczmy chciano wyprowadzić od wyrazu „świerk“ , mianowicie z starego zwyczaju, zatykania gałązek świerku nad wejściem do karczmy jako znak rzemiosła. Gdyby to było jednak prawdą, wszystkie karczmy musiałyby się tak nazywać, ponieważ jednak tak nie jest, nasuwa się myśl, że przy tej karczmie wyraz ten musi mieć szczególniejsze znaczenie. Rozwiązanie tego pytania znajdziemy w języku czeskim. Świrklić i świrklać oznacza tu tyle co grać, zagrać do tańca, Świerklaniec był więc karczmą, która miała przywilej urządzania zabaw tanecznych z muzyką. Że tak było dowodzą spory o to prawo w 16. i 17 wieku, w toku których wskazuje się na prastare prawo Świerklańca do urządzania zabaw tanecznych z muzyką. — Że takie prawo przyczyniało się do rozwoju miejscowości mianowanej codopiero miastem, nie podlega żadnej wątpliwości.”

„…książę Mikołaj II. (od 1424—1452) zawsze się mianuje księciem Karniowa i Rybnika. Na czem te prawa polegały nigdzie nie jest naznaczonem. Nie można jednak wątpić, że zamiast wójta ustawiono teraz w celach administracyjnych magistrat z burmistrzem na czele i radnymi, i trzeba przy puszczać, że do ówcześnie udzielonych praw miejskich należała także porzadka i prawa Świerklańca, o których się wspomina krótki czas póź niej, i które nazwą swą dowodzą, że zostały udzielone, kiedy już zwierzchnictwo lennicze czeskie zostało wprowadzone. Porzad oznacza w czeskim języku tyle co kolej, następstwo, porządek jest cechem a po rzadka jest porządek, kolej, w jakiej warzono piwo (porzadka warzeni i szenkowani piwa a wina). Mieszkańcy otrzymali bowiem istniejące i gdzieindziej prawo warzenia piwa w browarze pańskim za pewną opłatą, i to w pewnym porządku czyli kolei, które następnie w domu wyszynkowali.”
Kroniki Rybnickie strona 36

„Tak powstały szeregi domków przy ulicy gliwickiej od cmentarza do Łon i przy ulicy żorskiej. Od rogu, gdzie obie te ulicy się łączą aż do Świerklańca był pierwszy staw, drugi w okolicy obecnego rynku, trzeci przy teraźniejszej ulicy rudzkiej, czwarty przy teraźniejszym sądzie powiatowym. Że tak było, dowodzi najpierw wysoka na stopę warstwa ziemi torfowej i mułu, jaka się znajduje w tychże okolicach, a następnie zachowane jeszcze zupełnie stare jazy i tamy znalezione w czasie odbudowy Świerklańca i pewnego domu na rynku w ziemi (wiadomość miernika kopalnianego Heer). — Obfite źródła znajdujące się w pobliżu probostwa, ulicy gliwickiej, żorskiej i Łon, stawy te zasilały. — Zniszczone wojnami jedenastego wieku zarosły bujnemi chwastami, gdy zaś po zaprowadzeniu spokoju i porządku zakładano nowe osady, pozostawiono tylko jeden staw przy te raźniejszym sądzie powiatowym, nad drugiemi zaś pobudowano drze wiane chaty. Gdyby przy wierceniu szybu przy lazarecie knapszaftowym i przy kopaniu fundamentów i piwnic Świerklańca i domu obok rynku zanotowano, ile wynosiła warstwa mułu, możnaby było dosyć dokładnie obli czyć, ile lat przed ich zniesieniem stawy istniały, co by pozwoliło ciągnąć dalej wnioski o pierwszem założeniu miejscowości. Tak jednak dowiadujemy się, że warstwa ta wynosiła „kilka stóp“. Przypuśćmy, że były cztery stopy, i że staw osadza rocznie około 1/4 cala mułu; stawy więc musiałyby istnieć około 200 lat.”
Kroniki Rybnickie strona 25
Świat zaczynamy poznawać od swojego domu, wiemy to tylko zapomnieliśmy o tym.

TomaszP
Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 7 wrz 2016, o 12:54

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: TomaszP »

Coś więcej o lokalizacji starego Świerklańca

https://drive.google.com/file/d/1YwXj6G ... sp=sharing

Obrazek
Załączniki
iii218358-1939-04-0001-29.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dziś doszło do tragicznej katastrofy, czyli zawalenia się części budynku. Warto przypomnieć jak wyglądał w dawnych czasach.
Załączniki
postcard_05.jpg
postcard_04.jpg
Leschcziner z domu Brauerów.jpg
9q.jpg
9q.jpg (40.24 KiB) Przejrzano 6233 razy

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Miałem wstawić te zdjęcia z pytaniem jak można zepsuć budynek, ale wtedy miałem na myśli jedynie architekturę. Życie pisze jednak swoje scenariusze.
Zdjęcia z poniedziałku.
Załączniki
IMG_20210315_155325.jpg
IMG_20210315_152452 (1).jpg
IMG_20210315_152440.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Masz rację Szymon. Architektonicznie to było straszne. Teraz lepiej nie myśleć jaka przyszłość czeka ten budynek.

Znalazłam jeszcze takie stare zdjęcie z czasów przedpolskich oraz powojennych.
Swierklaniec Hotel Pagoda.jpg
1965.jpg
Załączniki
Sobieskiego po wojnie polewaczka.jpg

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Najstarsza pocztówka rybnicka przedstawiająca Langer's Hotel (obecną restaurację Świerklaniec) została wydana w 1900 roku. Co ciekawe pokazano ją na litografii, czyli najstarszej wersji kart pocztowych ale ta została wydana później bo 1903 roku.

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: SID »

Twoje zdjęcia Afro są kładące. To nie miało praw stać.

Te prefabrykowane nadproża żelbetowe, montowane wbrew sztuce. Te niezagorsetowane filary między drzwiami a oknami.
SID

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Wydaje mi się że najpierw osadzili wewnętrzne nadproże i potem zabrali się za zewnętrzne. Tyle że jeśli przyjrzeć się zdjęciom wewnątrz szczeliny to widać nad wewnętrznym nadprożem wypełnienie z pianki. To nie miało prawa się udać...

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Rybniker pisze:
18 mar 2021, o 19:56
Najstarsza pocztówka rybnicka przedstawiająca Langer's Hotel (obecną restaurację Świerklaniec) została wydana w 1900 roku. Co ciekawe pokazano ją na litografii, czyli najstarszej wersji kart pocztowych ale ta została wydana później bo 1903 roku.
A ten Langer kim był? Wiesz może?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Nadproża były związane drutem - oglądałem te od strony pierogarni
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Abisall
Szeregowy
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2015, o 22:56

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: Abisall »

@ AFRO
Miałem podobny zamysł - zapytać jak Wam pasuje tak radykalna zmiana...
Jak wspominałem na rybnickiej stronie, we wtorek przed budynkiem leżały naprawdę solidne belki - jak miałbym ocenić to minimum 25cmx25cm i nawet zaświtało mi w głowie że może warto by było zapytać o ich odkupienie - ładne stare drewno w wielu projektach by się mogło przydać
Jak myślicie - są szanse aby zrekonstruować budynek? Czy raczej zniknie z mapy Rybnika?

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Abisall pisze:
19 mar 2021, o 01:10
Jak myślicie - są szanse aby zrekonstruować budynek? Czy raczej zniknie z mapy Rybnika?
Jeśli konstrukcja pozostałych ścian w tej wyrwie nie jest naruszona to naprawa jest prosta. Gorzej jak poleci boczna ściana od św Jana.

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: SID »

Wspomniano tu coś o belkach drewnianych z wtorku. Czyżby oni jeszcze zdemontowali strop nad parterem? Na to wskazywałyby zdjęcia z gruzowiska. Balustrada balkonu "wyjechała" najdalej.To wskazywałoby, że elewacja się wybrzuszyła przed zawaleniem maksymalnie akurat na wysokości balkonu. Ale żeby się to stało, musiałoby zniknąć przytrzymanie ściany od środka belkami stropu na tej wysokości.

Co do ściany bocznej, to nad najbliższym narożnika oknie na zdjęciu Afro już jest rysa pionowa. Ciekawe czy się powiększa.
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: woytas »

To chyba piorunochron jest. Za chwilke podjadę i zrobie zdjęcia
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Budynek pójdzie do rozbiórki...
Załączniki
IMG_20210319_093804.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Abisall
Szeregowy
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2015, o 22:56

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: Abisall »

- Wczoraj przeprowadzaliśmy oględziny z rzeczoznawcą budowlanym oraz właścicielem. Właściciel wyraził chęć odbudowy obiektu. Te wstępne oględziny wykazały, że z technicznego punktu widzenia jest możliwość dokonania odbudowy i w tym kierunku będziemy zmierzać - wyjaśnia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku, Tomasz Karakuła.
Jak słyszymy w PINB, w tej chwili najważniejszą kwestią jest zabezpieczenie pozostałej ściany od ul. Św. Jana. - W tym kierunku są skierowane siły zarówno właściciela, jak i nasze, aby firma jak najszybciej weszła i dokonała tych niezbędnych robót zabezpieczających - mówi Tomasz Karakuła.
Źródło https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/p ... d,18742,a?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Chciałbym. Ale patrząc jak wygląda bałagan na miejscu to jestem przekonany, że rozwala całość. Dach trzyma się na słowo honoru. Jak zacznie wiać to będą go zbierać w całej okolicy
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wg mnie rozbiorą, ale przedtem przez długi okres czasu będziemy mieć ruinę w środku miasta. Zgadzam się z Woytasem, że dach nie wytrzyma pierwszego halnego, który do nas, osłabiony, ale kiedyś dotrze. Byłam tam dziś rano i po prostu serce się mi krajało na widok tego ogromniastego budynku.
Załączniki
19.03 (7).jpg
19.03 (13).jpg
19.03 (6).jpg
19.03 (4).jpg
19.03 (2).jpg

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: SID »

Nie piorunochron od frontu, to z boku.

Oglądając zdjęcia Hipci to tam nie widać pozostałości stropów poza podsufitką 2 piętra. Czyżby oni rozebrali trzy pozostałe ?
Załączniki
rysa.jpg
SID

Abisall
Szeregowy
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2015, o 22:56

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: Abisall »

SID pisze:
19 mar 2021, o 14:17
Nie piorunochron od frontu, to z boku.
Będąc tam dziś po południu wydaje mi się że te pęknięcie jest takie samo. Zresztą te przy samym oknie chyba jest od lat już - na Street View wg mnie je widać - a tam zdjęcia z 2012 jest.
Oglądając zdjęcia Hipci to tam nie widać pozostałości stropów poza podsufitką 2 piętra. Czyżby oni rozebrali trzy pozostałe ?
Z poprawką na to że to wypowiedź po zdarzeniu gdzie każdy chce być najlepiej poinformowany - rozmawiałem dziś z kumplem który tam miał swoje sprawy z ludźmi z InoWino i to podobnież tam "wycięto" właśnie i pierwsze i trzecie piętro

Abisall
Szeregowy
Posty: 34
Rejestracja: 11 mar 2015, o 22:56

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: Abisall »

SID pisze:
19 mar 2021, o 14:17
Nie piorunochron od frontu, to z boku.
Będąc tam dziś po południu wydaje mi się że te pęknięcie jest takie samo. Zresztą te przy samym oknie chyba jest od lat już - na Street View wg mnie je widać - a tam zdjęcia z 2012 jest.
Oglądając zdjęcia Hipci to tam nie widać pozostałości stropów poza podsufitką 2 piętra. Czyżby oni rozebrali trzy pozostałe ?
Z poprawką na to że to wypowiedź po zdarzeniu gdzie każdy chce być najlepiej poinformowany - rozmawiałem dziś z kumplem który tam miał swoje sprawy z ludźmi z InoWino i to podobnież tam "wycięto" właśnie i pierwsze i trzecie piętro

A to jakiej wielkości belki we wtorek leżały
Załączniki
162574234_3864229683663791_6061182722407046349_o.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Pustka w środku Świerklańca i jednocześnie pustka w głowie osoby, która na takie coś pozwoliła i wykonała...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Świerklaniec - najstarsza knajpa Rybnika ?;)

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dziś cały dzień rozkminiałam historię Świerklańca. Część znalezionych rzeczy dałam na Szufladę.

https://szufladamalgosi.pl/swierklaniec-ku-pamieci/

Ileś jeszcze tego zostało, bo nie pasowało mi już do treści. By się nie zmarnowało, to postaram się to tu wklejać.
Załączniki
1922.jpg
1922.jpg (28.69 KiB) Przejrzano 5706 razy
1920 Kurier Slaski.jpg
1920 Kurier Slaski.jpg (40.78 KiB) Przejrzano 5706 razy
1918 Pogoda hotel.jpg
1918 Pogoda hotel.jpg (41.07 KiB) Przejrzano 5706 razy
04.1922 Hotel Central.jpg

ODPOWIEDZ