Znalazłem na Facebooku
https://www.facebook.com/zamek.czuchow/?hc_ref=ARQDjev0az1U8mgCEmaKxt3SWTL4ub0Gv9LhI5SdlZHP2cpxksUMe1iQA8f3c_hPwJ4Bardzo ciekawe - może ktoś coś doda? Da się umiejscowić Świerklaniec w historii od kiedy istnieje - któryś z przywilejów z XV wieku mówi o prawie wyszynku w Świerklańcu.
Rybnik. Mamy datę wybudowania Hotelu Świerklaniec!
Powszechnie wiadomo, że budynek powstał w XIX wieku. Z ustaleniem konkretnej daty były jednak problemy. Sprawę wyjaśnia ogłoszenie opublikowane przez właściciela zajazdu-gospody (niem. Gasthof) – Bernarda Żelazko w wychodzącej w Gliwicach od 1828 r. gazecie „Oberschlesischer Wanderer” (czyli Górnośląski Wędrowiec). Ogłoszenie pochodzi z 1 grudnia 1833 r. i jest następującej treści:
„Polecenie zajazdu-gospody. Ponieważ ten tutaj na tym miejscu od niepamiętnego czasu pod nazwą „Świerklaniec” istniejący zajazd, obecnie całkiem od nowa i na sposób murowany zbudowany, w celi przyjęcia szacownych podróżujących najwygodniej urządzony jest, tak więc nie uchybię, tenże zajazd niniejszym całkiem najpokorniej aby znanym uczynić, w tej sposób prosić o życzliwą przychylność i szanowne zainteresowanie Wysokiego Państwa i wszystkich szacownych podróżujących, i aby polecić życzone sobie przyjęcie w zajeździe i najszybsze z możliwych obsłużenie. Z wyrazami szacunku, miasto powiatowe Rybnik, dnia 1 grudnia 1833 r. Bernard Żelazko, właściciel zajazdu”.
„Ganz neu und massiv erbaut” oznacza nic innego jak wybudowanie zajazdu-gospody nie z drewna, ale z cegieł od nowa. Budowa mogła się rozpocząć już ok. 1830 r. W 1833 r. była już zakończona.
Kim był Bernard Żelazko? To należy jeszcze ustalić... Wiadomo, że w historii Rybnika zapisał się bardzo dobrze Antoni Żelazko (ur. 1781, zm. 1861) – burmistrz w l. 1809-1837, czyli przez 28 lat. Był on m.in. inicjatorem budowy nowego ratusza, który ukończono w 1822 r. oraz rozebranej w 1907 r. Kaplicy Św. Antoniego. To właśnie za burmistrza Żelazko Rybnik został miastem powiatowym.
Zdjęcie użytkownika Zamek Czuchów.