Majonez rybnicki

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Majonez rybnicki

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Witom Gryfnie.

Pisza do Pana z wielką prośbą. Przyszoł mi szmak na majonez, ale tyn RYBNICKI. Majonezu co prowda już nie produkujom, ale może członkowie forum mają kogoś znajomego co tam pracowoł i może pamięto jeszcze przepis na to cudo. Może szło by jakiś temat w tym zakresie dać na forum?

Z poważaniem
Tomasz
I jak ktoś kojarzy gdzie się to robiło? W Prodrynie?

Zibi
Starszy szeregowy
Posty: 83
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 10:53

Re: Majonez rybnicki

Nieprzeczytany post autor: Zibi »

AFRO pisze:
Witom Gryfnie.

Pisza do Pana z wielką prośbą. Przyszoł mi szmak na majonez, ale tyn RYBNICKI. Majonezu co prowda już nie produkujom, ale może członkowie forum mają kogoś znajomego co tam pracowoł i może pamięto jeszcze przepis na to cudo. Może szło by jakiś temat w tym zakresie dać na forum?

Z poważaniem
Tomasz
I jak ktoś kojarzy gdzie się to robiło? W Prodrynie?

Znajoma, która pracowała przy produkcji majonezu "rybnickiego" (gdzieś chyba na Raciborskiej za skrzyżowaniem z Wiejską), od tego czasu nie bierze do ust żadnego majonezu.
Pytana dlaczego, odpowiada trawestując Bismarcka (?): "robienia majonezu i polityki nie powinno się oglądać". Bismarck mówił oczywiście o parówkach.

Colo289
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 4 gru 2017, o 08:43

Re: Majonez rybnicki

Nieprzeczytany post autor: Colo289 »

Ta prawda dotyczy większości produkowanych przemysłowo produktów spożywczych, które coraz częściej nie są produktami odżywczymi. Również z tego względu produkuje jak najwięcej żywności we własnym zakresie. Ja chciałbym odtwożyć ten smak w ilości detalicznej zachwując wszelkie standardy higieny, w końcu robię to dla siebie. Jeśli znajoma pamiętała by jakieś szczegóły co do receptury to byłbym wdzięczny. Proporcje hurtowe dam radę przeliczyć na detal. Pozdrawiam Tomasz.

Zibi
Starszy szeregowy
Posty: 83
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 10:53

Re: Majonez rybnicki

Nieprzeczytany post autor: Zibi »

Colo289 pisze:Ta prawda dotyczy większości produkowanych przemysłowo produktów spożywczych, które coraz częściej nie są produktami odżywczymi. Również z tego względu produkuje jak najwięcej żywności we własnym zakresie. Ja chciałbym odtwożyć ten smak w ilości detalicznej zachwując wszelkie standardy higieny, w końcu robię to dla siebie. Jeśli znajoma pamiętała by jakieś szczegóły co do receptury to byłbym wdzięczny. Proporcje hurtowe dam radę przeliczyć na detal. Pozdrawiam Tomasz.
szczegóły ? po ponad 40 latach ? niestety, znajoma nie może Ci pomóc

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Majonez rybnicki

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Musztardziarnia była na Raciborskiej - pamiętam jak widziałem spadającą paletę z krauzami. Cała droga zawalona była szkłem :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

obserwator
Szeregowy
Posty: 49
Rejestracja: 18 wrz 2012, o 23:15
Lokalizacja: Rybnik

Re: Majonez rybnicki

Nieprzeczytany post autor: obserwator »

W odróżnieniu od musztardy produkowanej w zakładzie na Raciborskiej, majonez robiono na Korfantego, pamiętam adres "Pstrowskiego 1" i palety słoików stojące w bramie.

mirka1958
Kapral
Posty: 195
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 19:01
Lokalizacja: BRD

Re: Majonez rybnicki

Nieprzeczytany post autor: mirka1958 »

Pasuje, zaraz na poczatku Pstrowskiego po lewej stronie. Tez pamietam. I wiem, kto byl dyrektorem.
mireczka

ODPOWIEDZ