Taka sobie koperta

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Taka sobie koperta

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Koperta z ebaya. Wysłana z ówczesnej Rumunii (dziś to Ukraina, a przez krótki okres czasu ZSRR). No i taka koperta wysłana do nas w 1942. Kim mógł być odbiorca listu?
przód.jpg
tył.jpg

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Taka sobie koperta

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Zdaje się że to do jakiegoś obozu - "dla przesiedleńców"?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Taka sobie koperta

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jeniec internowany z września. Mój wujek siedział 6 lat w Budapeszcie w obozie.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Taka sobie koperta

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

woytas pisze:Jeniec internowany z września.
Jaki jeniec? Rumun? U nas? Na dzisiejszej Miejskiej?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Taka sobie koperta

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dobra popierwiastkowałem
Koperta zaadresowana jest na jakiś schulerheim - dom nauczyciela czy coś podobnego? Alojz do boju!
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Taka sobie koperta

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Czyli mniej więcej tam gdzie dziś są Urszulanki przy Miejskiej - naprzeciw parafii ewangelickiej.

Awatar użytkownika
Kristoff
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2015, o 23:17
Lokalizacja: Kamień

Re: Taka sobie koperta

Nieprzeczytany post autor: Kristoff »

Primo koperta jest z 1943 roku. W Rybniku była 8 maja 1943. Secundo Czerniowice były rumuńskie od 1918 d0 1940 i od połowy 1941 do 1944, potem należały do ZSRR - czyli krócej były w Rumunii niż ZSRR. W 1938r około 10% ludności to Polacy. Znalazłem w dokumentach IPN informacje o Polenlager nr 97 - w Rybniku, który mógł być równocześnie obozem dla ludności niemieckojęzycznej przesiedlanej do Siedmiogrodu i Besarabii. List pewnie wysłał przesiedleniec do kandydata do przesiedlenia. Pytanie gdzie był ten lager? Czym był shuelerheim?
file:///C:/Users/Szczechowiak/Downloads/11_06_2010-Pollenlagry-S-47-02-Zn%20(1).pdf. Poszukajcie sobie polenlager rybnik IPN - jest uzasadnienie umorzenia śledztwa
Świat zaczynamy poznawać od swojego domu, wiemy to tylko zapomnieliśmy o tym.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Taka sobie koperta

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Schülerheim to nic innego jak internat dla uczniów

ODPOWIEDZ