Rybnicki epizod gen. Sosabowskiego

Historia miasta i jego dzielnic
franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Rybnicki epizod gen. Sosabowskiego

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Wiem że pewnie wszyscy na forum wiedzą, ale taka ciekawostka dla tych którzy nie wiedzą :wink: Otóż w roku 1927 r. dowódcą batalionu w "naszym" 75 pułku piechoty był podpułkownik Stanisław Sosabowski. Ten sam który potem w Anglii stworzy I Samodzielną Brygadę Spadochronową, która zoatanie zdziesiątkowana pod Arnhem... Podobno zasłynął z utrzymywania żelaznej dyscypliny

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

Wiem o tym dobrze to patron przyszły naszej jednostki ;) mam cala biografie jego :lol: :lol:


franekh ?? znamy sie

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i oczywiscie przez jakis czas dowodca chyba kompani byl dzisiaj opluwany przez wszystkich major H.Sucharski...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

Zobacie fil m pod tytulem "o jeden most za daleko" :lol:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

White toz to klasyka jest :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

Wiem szukam go szukam i znależć niemoge na sieci :cry: :cry: a musze se Go przypomniec bo go dawno niewidziałem :roll:

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

White pisze: franekh ?? znamy sie
Kto wie..... :D :D

O jeden most za daleko i Hackman w roli Sosabowskiego... nawet podobny nie?? :D :D

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

A o to dla zaciekawionych ;)

http://www1.zippyshare.com/v/39839463/Gen.doc.html

(trzba poczekac 15 s. )

A jak masz na imie i nazwisko ?

Pająk to ty :idea: :idea: :idea: :lol: :lol:

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Nie Pająk! Ale jednego Pająka z Rybnika znam studiował ze mną :D :D

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

On niejest z Rybnika tylko z Wodzisławia :) To dowodca mojej jednostki w rybniki 2031 :wink: myslałem ze to on :P a tak szczeze to tez chaiłme napisac o Sosabowskim ale mnie ubiegłeś o jakieś 3 H :P

Woziwoda

Nieprzeczytany post autor: Woziwoda »

woytas pisze:i oczywiscie przez jakis czas dowodca chyba kompani byl dzisiaj opluwany przez wszystkich major H.Sucharski...
Zdaje się, że na Westerplatte nie zapisał się bohatersko.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Sucharski to bardzo tragiczna postac.
Zreszta podobno na Westerplatte zostal skierowany w celach wywiadowczych a nie jako dowodca jednostki bojowej
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Spadochron

Nieprzeczytany post autor: Spadochron »

mnie ten temat interesuje szczególnie, mam mnóstwo książek o tej tematyce, nie tylko z racji historii ale też spadochroniarstwa :P

ODPOWIEDZ