"USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ja nie mogę. Zrobił sobie ktoś koryto :) Ale przynajmniej nie poszło na złom.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Z relacji własciciela -jego dziadek przytachał zbiornik z lasu rejon Wielopola-i od tego czasu służy jako ogrodowy zbiornik wody. Dokonam szczegółowych oględzin pod kątem oznaczenia to zdam relację.
Ostatnio zmieniony 11 lis 2011, o 22:25 przez janusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Wkleję na odkrywcę - może ktos po kształcie zorientuję się cotototo jest
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re:

Nieprzeczytany post autor: adrian »

saper1939 napisał(a):
Prawdopodobnie był jeszcze rosyjski smolot w lesie w Gotartowicach ale to juz informacje z trzeciej ręki.Podobno ktoś z miejscowych ma jego odnalezione szczątki.

cos chyba w tym jest bo ojciec tez mi gadał ze w lesie pomiedzy Rybnikiem a Gotartowicami był wrak.mówił tez ze jak byl młodszy a mieszkał w okolicy to jeszcze była częśc kadłuba i cos tam jeszcze. ale ile w tym prawdy to nie wiem :wink:
franekh pisze:Raczej na pewno nie. Świadek pracował na kopalni Jankowice.... a samolot miał spaść w Boguszowicach, niedaleko kopalni.... Dziś to dzielnice miasta Rybnika. Tylko nie wiem czy data wydarzenia się zgadza... A kiedy jeszcze mniej więcej w tym okresie (grudzień 1944 ) były naloty i czy nie ma jakiegoś "zagininego" Liberatora? :?:
Witam,

Z góry przepraszam, że odkopuję stary temat.

Te dwie historie dość mocno łączą się z miejscem w którym jeszcze jakieś 10-15 lat temu był nagrobek (podobno pilota który zginął podczas 2WW, widziałem, przejeżdżałem na rowerze nie raz). Nagrobek ten znajdował się w lesie między Chwałowicami a Boguszowicami, więc można powiedzieć, że rejony o który koledzy wspomnieli wyżej. Niestety całkiem niedawno się wybrałem w miejsce w którym nagrobek powinien być (dość orientacyjnie go szukałem, ponieważ nie pamiętałem dokładnej drogi), jednak nie odnalazłem go. W najbliższym czasie planuję wybrać się na dokładniejsze poszukiwania.

Po części to kolejny ślad, który może wskazywać, że na prawdę tam "coś" spadło :-)
W załączniku znajduje się mapka z zaznaczonym obszarem gdzie ów nagrobek był.

Pozdrawiam,
Adrian
Załączniki
chwalowice-las.png
Jestem Adrian - Mój blog

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

Adrian, w opisanym przez Ciebie miejscu spadl niemiecki me109 na 100% Na jesień zeszlego roku był tam jeszcze ten grób, a w zasadzie sam krzyż bo pilota z tego co mi wiadomo ekshumowano i spoczywa na cmentarzu w Chwałowicach.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

saper1939 pisze:bo pilota z tego co mi wiadomo ekshumowano i spoczywa na cmentarzu w Chwałowicach.
W Chwałowicach na cmentarzu już na pewno nie spoczywa, bo wszyscy ponoć byli ekshumowani. Nie ma już grobu żołnierzy niemieckich od kilku lat.

Awatar użytkownika
ramzes94
Starszy chorąży
Posty: 834
Rejestracja: 4 gru 2006, o 10:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: ramzes94 »

Wszystko jest na miejscu musiałeś pobłądzić byłem tam ostatnio z Mateuszem i moją wykrywką trochę poszperaliśmy i wylazło sporo drobnych części a pilot podobno pochowany w swoich rodzinnych stronach
Załączniki
DSC_0083.jpg

Awatar użytkownika
ramzes94
Starszy chorąży
Posty: 834
Rejestracja: 4 gru 2006, o 10:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: ramzes94 »

jak chcesz pokaże ci gdzie to jest ja jestem z Boguszowic i pamiętaj im mniej ludzi wie tym mniej dołków w lesie:)
pisz na pw

Awatar użytkownika
adrian
Starszy kapral
Posty: 272
Rejestracja: 29 lip 2013, o 11:49
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: adrian »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Najwyraźniej, szukałem nie do końca w dobrym miejscu. Gdyby ktoś był zainteresowany to Google podpowiedziało mi strony z kolejnymi informacjami na temat tego wydarzenia:

http://odkrywca.pl/rozbity-bf-109,710654.html
http://odkrywca.pl/katastrofa-bf-109-w- ... 64979.html

Super potwierdzić coś co było tylko zasłyszaną historyjką ;-)

PS. ramzes94 odezwę się niebawem!
Jestem Adrian - Mój blog

Stary
Szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 9 lis 2014, o 18:31

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: Stary »

Witam!

Kilka tygodni temu trafiłem na "Zapomniany Rybnik". Super sprawa!
Zawsze interesowała mnie historia lotnictwa, a szczególnie okres II wś. Kiedyś w czasie jakiejś imprezy rodzinnej usłyszałem o amerykańskim bombowcu, który rozbił się w Boguszowicach. Jak przeglądałem forum, to widziałem, że temat się pojawił, ale żadnych konkretów nie znalazłem. Podobnie na innych forach (odkrywca, itp).
Może jednak komuś udało się dowiedzieć czegoś więcej (data, załoga, itp.)?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jest na forum MACR tego samolotu
Witamy na forum!
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Stary
Szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 9 lis 2014, o 18:31

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: Stary »

MACR 10742 mówi o 7 lotnikach złapanych w Skrzyszowie, a samolot miał się rozbić 25 km na południe od Budapesztu.
Zastanawia mnie jeszcze samolot Eckersley'a, który miał spaść w Żorach 2/12/1944, a pilot miał być złapany w Zawadzie (Orzesze), chociaż prawie cała załoga wylądowała w rejonie Kędzierzyna.
No i ta informacja z 6/12/1944 o mapach znalezionych z Liberatorze z Boguszowic.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ale MACR 10034 chyba dotyczy tego z Boguszowic :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: woytas »

O to to
Załączniki
Schowek01.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Stary
Szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 9 lis 2014, o 18:31

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: Stary »

woytas pisze:Ale MACR 10034 chyba dotyczy tego z Boguszowic :)
i też tak mysślę :)

Czyii;
prawie cała załoga opuściła samolot nad celem a reszta (pilot) nas Szczejkowicanmi?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tak wygląda
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

aardvark
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2014, o 01:19

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: aardvark »

Stary pisze:
woytas pisze:Ale MACR 10034 chyba dotyczy tego z Boguszowic :)
i też tak mysślę :)

Czyii;
prawie cała załoga opuściła samolot nad celem a reszta (pilot) nas Szczejkowicanmi?
Pytałem o to Deana Eckersleya kilka razy, gdy jeszcze żył, ale nie udzielił mi konkretnej odpowiedzi. Tym niemniej z przechwyconego przez Amerykanów niemieckiego dokumentu wynika, że najprawdopodobniej w Boguszowicach rozbił się właśnie B-24 Eckersleya.

Stary
Szeregowy
Posty: 16
Rejestracja: 9 lis 2014, o 18:31

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: Stary »

aardvark pisze: Pytałem o to Deana Eckersleya kilka razy, gdy jeszcze żył, ale nie udzielił mi konkretnej odpowiedzi. Tym niemniej z przechwyconego przez Amerykanów niemieckiego dokumentu wynika, że najprawdopodobniej w Boguszowicach rozbił się właśnie B-24 Eckersleya.
Dzięki aardvark. Widziałem gdzieś, że korespondowałeś z Deanem Eckersley'em.
A przy okazji, to wasze muzeum nadal jest czynne w każdy czwartek w godz. 17.00-20.00?

aardvark
Szeregowy
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2014, o 01:19

Re: "USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Nieprzeczytany post autor: aardvark »

Stary pisze:
aardvark pisze: Pytałem o to Deana Eckersleya kilka razy, gdy jeszcze żył, ale nie udzielił mi konkretnej odpowiedzi. Tym niemniej z przechwyconego przez Amerykanów niemieckiego dokumentu wynika, że najprawdopodobniej w Boguszowicach rozbił się właśnie B-24 Eckersleya.
Dzięki aardvark. Widziałem gdzieś, że korespondowałeś z Deanem Eckersley'em.
A przy okazji, to wasze muzeum nadal jest czynne w każdy czwartek w godz. 17.00-20.00?
Tak. Ale warto wcześniej się zapowiedzieć, bo czasami się zdarza, że jest w czwartek nieczynne.

ODPOWIEDZ