"USAF nad Rybnikiem i okolicami"

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Witaj. Na temat ewentualnych mogił na Wilczy może Marcoon coś wie. Temat bardzo ciekawy.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Jeśli chodzi o pomnik czy mogiłę poległych rosyjskich lotników w Wilczy to hmmm nie ma takiego :wink: gdyby był napewno bym o tym wiedział i na forum bylo by to zamieszczone.
Jednak wiem o 2 samolotach które rozbiły sie w mojej miejscowości. Informacje uzyskałem stosunkowo niedawno, jakiś miesiąc temu. Wiem dokładnie w którym miejscy rozbił sie jeden z nich. Oraz kto posiada z niego silniki oraz pare drobiazgów.

pzdr
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

Zacznę od końca:
MarcooN pisze: Jednak wiem o 2 samolotach które rozbiły sie w mojej miejscowości. Informacje uzyskałem stosunkowo niedawno, jakiś miesiąc temu. Wiem dokładnie w którym miejscy rozbił sie jeden z nich. Oraz kto posiada z niego silniki oraz pare drobiazgów.
Jaki to silnik: rzędowy czy gwiazdowy? Może zachowały się jakieś numery seryjne, litery, najlepiej tabliczka znamionowa (marzenie...). Łacińskie litery alfabetu, które nie występują w cyrylicy (np. V, W, R, S, D), wykluczają silnik produkcji CCCP. Np. Mikulina AM-38 napędzającego szturmowego Iła-2 (poniżej fragmenty silnika z jednego z kilku Szturmowików zestrzelonych nad Śląskiem Cieszyńskim)
Obrazek
W 8 Armii Lotniczej latały też samoloty zachodnie z Lend-Leasu, właśnie Bostony z 321 BAD. Silnik gwiazdowy z Bostona zestrzelonego w Kończycach Wielkich można zobaczyć we wspomnianej już galerii
http://www.308.cieszyn.pl/galerie.php?d ... D1SKI_1945
i porównać czy nie jest przypadkiem identyczny z tym z Wilczy.
MarcooN pisze:Jeśli chodzi o pomnik czy mogiłę poległych rosyjskich lotników w Wilczy to hmmm nie ma takiego :wink: gdyby był napewno bym o tym wiedział i na forum bylo by to zamieszczone.
Mogiła mogła istnieć np. na miejscowym cmentarzu, ale z biegiem lat zanikła. Inna hipoteza: szczątki lotników przeniesiono później na radziecki cmentarz wojskowy. W waszym regionie takowy znajduje się w Gliwicach. Są tam m.in. pochowani lotnicy polegli podczas walk w kwietniu 1945 r. nad Ostrawą.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2009, o 12:08 przez 308_MiGol, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

Chlopcy z 308-cieszyn. Cos Wam sie galeria rozjechala (powiekszenie zdjec wyswietla komunikat bledow).

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

U mnie działa...

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

link

Komunikat:
03a


Warning: getimagesize(/galerie/RADZIECKI A 20 BOSTON ZESTRZELONY W KO�CZYCACH WIELKICH_ŹLĄSK CIESZY�SKI_1945/03a.jpg) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /galerie.php on line 317

Wielkosc zdjecia: x pixels
Rozmiar:
Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for /galerie/RADZIECKI A 20 BOSTON ZESTRZELONY W KO�CZYCACH WIELKICH_ŹLĄSK CIESZY�SKI_1945/03a.jpg in /galerie.php on line 330
Mb
Ostatnio modyfikowany:
Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /galerie/RADZIECKI A 20 BOSTON ZESTRZELONY W KO�CZYCACH WIELKICH_ŹLĄSK CIESZY�SKI_1945/03a.jpg in /galerie.php on line 334
01-01-70
Zamknij

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

ps.
obstawiam "spacje" i polskie znaki w nazwach galerii i plikow

no i mialem racje. window.open nie radzi sobie z polskimi znakami pod firefoxem.
Afro uzywa opery wiec u niego dziala.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2009, o 15:47 przez hawk, łącznie zmieniany 3 razy.

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

Racja, rzeczywiście użytkownicy Firefoxa mają problem z naszą stroną, lecz na innych przeglądarkach działa. Tak na marginesie: testujemy nową stronę
http://www.308.staryswiat.com/
tylko na razie ciągle brak czasu, żeby ją przenieść...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Wracajac do tematu - mysle, ze jesli grob byl to przeniesiono go do Gliwic.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

308_MiGol z tego co sie orientuje to silnik gwiazdowy. Jak spotkam wlasciciela terenu to zapytam, moze ma cos jeszcze ciekawego
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

Na pewno warto pytać, nawet być namolnym, nie rezygnować, byle wszystko grzecznie i z taktem. W końcu robimy to z wyższych pobudek, próbując wypełniać "białe plamy" historii, często najbliższej okolicy :smile:
Można niespodzianie otrzymać taki prezent z Bf 109 :mrgreen:
http://chamot.home.pl/308/images/zbk_241.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ale gwaizdowka moze byc z jakiegos lawoczkina - chyba nic innego nie mialo gwiazdy (oprocz oczywiscie bostona)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Witam :mrgreen:
z gwiazdowym moze jeszcze byc Po 2 ....

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

franekh pisze:Witam :mrgreen:
z gwiazdowym moze jeszcze byc Po 2 ....
Racja, chociaż w 8 Armii było ich bardzo mało, zaledwie 11 sztuk (wg stanu na 01.01.1945)
http://ilpilot.narod.ru/vvs_tsifra/gl_3/3.113.html
Co ciekawe, wg stanu na 10.05.1945, czyli po zakończeniu wojny, w 8 Armii nie było już ani jednego "kukuruźnika".
http://ilpilot.narod.ru/vvs_tsifra/gl_3/3.115.html

Silnik z Po-2 miał zaledwie 115 KM
http://bg.wikipedia.org/wiki/&#1064;&#1074;ецов_М-11
więc gdzie mu tam do 1600-konnego Double Cyclone'a z Bostona.

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

jasne że nie, ale nie widziałem zdjęcia silnika, więc Kukuruźnika wyłączyć spośród podejrzanych się nie da... :wink:

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

silnik gwiazdowy po -2 byl 1 -rzedowy pozostale najczesciej 2 roznily sie srednica i budowa kolektorow tak poza wiele silnikow gwaiazdowych moze byc powojennych np AI 14 , ASZ itp

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Na zaprzyjaznionym ze mna forum padlo pytanie o bombardowanie pszczyny 12/13.11.1944 - czy ktorys z kolegow posiada informacje o tym wydarzeniu?
Ja mysle, ze to przy okazji Oswiecimia albo Trzebini sie dostalo - a tak wogole gdzie mozna znalezc dokladna liste bombardowan dokonywanych przes USAF oraz RAF -dzien /godzina cel /samoloty ?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

308_MiGol pisze:Zacznę od końca:
MarcooN pisze:

Jaki to silnik: rzędowy czy gwiazdowy?.
silnie jest ewidentnie rzedowy z tym ze mi przypomina konstrukcje waltera
swojego czasu silniki tej konstrukcji (zblizone -mniejsze)stosowano w czeskich zlinach gdzie rozwijano produkcje po wojnie

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

woytas pisze:Na zaprzyjaznionym ze mna forum padlo pytanie o bombardowanie pszczyny 12/13.11.1944 - czy ktorys z kolegow posiada informacje o tym wydarzeniu?
Ja mysle, ze to przy okazji Oswiecimia albo Trzebini sie dostalo - a tak wogole gdzie mozna znalezc dokladna liste bombardowan dokonywanych przes USAF oraz RAF -dzien /godzina cel /samoloty ?
Jeśli chodzi o naloty to tylko USAF. Mam taka książkę... a właściwie ksero. A. Konieczny, Śląsk a wojna powietrzna. Bardzo ciekawa. Moge pozyczyć, ale dopiero w przyszłym tygodniu w piatek jak bede w karaju. Kontakt na prv.
Pod tą datą nie ma w książce zadnego nalotu. W listopadzie amerykanie latali 17 listopada (najblizej podanej daty.)

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

franekh pisze:
woytas pisze:Na zaprzyjaznionym ze mna forum padlo pytanie o bombardowanie pszczyny 12/13.11.1944 - czy ktorys z kolegow posiada informacje o tym wydarzeniu?
Ja mysle, ze to przy okazji Oswiecimia albo Trzebini sie dostalo - a tak wogole gdzie mozna znalezc dokladna liste bombardowan dokonywanych przes USAF oraz RAF -dzien /godzina cel /samoloty ?
Jeśli chodzi o naloty to tylko USAF. Mam taka książkę... a właściwie ksero. A. Konieczny, Śląsk a wojna powietrzna. Bardzo ciekawa. Moge pozyczyć, ale dopiero w przyszłym tygodniu w piatek jak bede w karaju. Kontakt na prv.
Pod tą datą nie ma w książce zadnego nalotu. W listopadzie amerykanie latali 17 listopada (najblizej podanej daty.)
Książka prof. Koniecznego jest dobra (to jedyna w Polsce opublikowana praca naukowa poświęcona tej tematyce), niemniej nie jest wyczerpująca.
Z tabelarycznym ujęciem wszystkich nalotów 15th AF na Śląsk w 1944 r. można się zapoznać w książce Sz. Serwatki, M. Muchy "Z ziemi włoskiej do polskiej", wyd. w 2003 r. (na str. 15). Jest też tam nalot w nocy z 12 na 13 listopada. Do baz nie powróciły 3 B-17 i 2 B-24.
Jego krótki opis można znaleźć pod datą 13 November 1944 tutaj:
http://www.usaaf.net/chron/44/nov44.htm
"(Fifteenth Air Force):During the night of 12/13 Nov 14 B-17s and B-24s hit the oil refinery at Blechhammer, Germany; 5 others hit alternate targets and targets of opportunity at scattered locations including Gleiwitz, Germany, Karvina, Poland and Ruzomberok and Vac, Czechoslovakia. Day operations are limited to reconnaissance missions".

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Nocny naolot?? Amerykanie mieli do dyspozycji sprzet do nocnych nalotow?? Mozna gdzie o tym poczytac wiecej??

308_MiGol
Szeregowy
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2009, o 19:44
Lokalizacja: Cieszyn k/Hażlacha
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: 308_MiGol »

franekh pisze:Nocny naolot?? Amerykanie mieli do dyspozycji sprzet do nocnych nalotow?? Mozna gdzie o tym poczytac wiecej??
Tzw. misje "Lone Wolf", wykonywane nocą lub w złych warunkach atmosferycznych przez samoloty wyposażone w radary. Wspominają o tym pp. Mucha i Serwatka w swojej książce.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

USAF nad Rybnikem i okolicami

Nieprzeczytany post autor: janusz »

mam namiary na dodatkowy zbiornik paliwa -fot mój album

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Obrazek

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

jakies oznaczenia?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ