niemiecki obóz w Rybniku

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

ebay

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a kolejowa to raczej nie jest?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Wydaje mi się że chodzi o ówczesną Dworcową - dzisiejszą Miejską.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

musimy stary plan miasta z kads wyczaic - bez tego ani rusz :(
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

O proszę - Banhofstrasse
Załączniki
287097704.jpeg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a jak sie Pan nazywa?
Merkel?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wg mnie Markerl. Ale tu :

http://www.ortsfamilienbuecher.de/famli ... =pl&modus=

nie ma nikogo o podobnym nazwisku, a to lista nazwisk z tamtych stron i tamtych lat.
Czyli wychodzi na to, że nie pochodził z terenów byłego powiatu Białogard-Świdwin, skąd wysłano list.

Dzisiejsza Miejska numerację parzystą ma po stronie byłego kina "Górnik" (co nie znaczy, że tak było w czasie wojny). Ilość domów po tej stronie chyba od czasów wojny się nie zmieniła.
Nie wiem tylko ile budynków stało na miejscu bloku z Delikatesami i czy kamienica przy dzisiejszym Pl.Kopernika była wówczas zaliczana do Dworcowej czy do placu.

Nadal stawiam, że Hans mieszkał w tej wielkiej kamienicy przed WKU. No chyba, że jakieś urzędy mieściły się w tej ceglastej przed WKU i list przyszedł na tzw. "adres służbowy".

[ Dodano: Sro 05 Mar, 2008 16:08 ]
W czasie wojny dzisiejsza Miejska nazywała się SA-Straße, czyli nie Bahnhofstraße. Komendant obozu nie mieszkał więc na Miejskiej.

Miejska nosiła nazwę Bahnhofstraße przed powrotem do Macierzy (potem to była Dworcowa, Grażyńskiego, SA-Straße, Zawadzkiego i w końcu Miejska). A co do numeru 14 na tej ulicy, to wiem już, że był to numer kamienicy pomiędzy Totalem a parafią ewangelicką ( na podstawie artykułu pani Aleksandry Grabiec "Przedsiębiorstwo Budowlane Paul Martiny & spółka). W tej kamienicy właśnie mieściło się to przedsiębiorstwo ( później nosiło nazwę Władysław Malinowski dawniej Paul Martiny & CO).

ODPOWIEDZ