niemiecki obóz w Rybniku

Historia miasta i jego dzielnic
franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

niemiecki obóz w Rybniku

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Spotkałem się z informacją że miał być za dworcem kolejowym. Nazwa Lager nr 97. Podobnie obóz był także w Żorach Lager nr 95. Czy ktoś ma może więcej informacji?

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

obóz w rybniku hmmmmmmmm :roll: :roll: :roll: pierwsze slysze :shock:

kaleson

Nieprzeczytany post autor: kaleson »

Obozy o ktorych wspominasz to polenlagry. W naszej okolicy bylo ich kilkanascie. Oboz w Rybniku byl zlokalizowany w barakach przy lotnisku, baraki juz dzis prawdopodobnie nie istnieja, Niestety nie mam wiecej informacji o obozach w Rybniku i Zorach.

Jezeli ktos cos wie na temat, chetnie poczytam.

Gmina Nazwa obozu Adres
1.Katowice Polenlager Nr 4 Eichenau Katowice Dąbrówka Mała

2.Ruda Śląska Polenlager Nr 7 Kochlowitz Ruda Śląska Kochłowice, budynek szkoły przy ul. Młodzieżowej 26

3.Siemianowice Śląskie Polenlager nr 10 Laurahütte Siemianowice Śląskie Zabudowania pałacowe i dworskie Donnersmarcka

4.Rybnik Polenlager Nr 15 Elguth Rybnik Ligota

5.Orzesze Polenlager nr 28 Orzesze Kolonia Marii w budynkach szpitalnych

6.Lyski Polenlager nr 56 Lissek Lyski w budynku poklasztornym, w centrum wsi, naprzeciwko kościoła.

7.Pszów Polenlager nr 58 Pschow Pszów.

8.Czechowice DZiedzice Polenlager nr 63 Tschechowtz Czechowice, w budynkach poklasztornych oo. jezuitów, przy ul. Klasztornej 28

9.Racibórz Polenlager nr 75 Ratibor Racibórz Strzelnica, przy byłej ul. Wiesenstrasse 23

10.Kornowac Pogrzebień, w budynku seminarium duchownego przy klasztorze salezjanów

11.Gliwice Polenlager nr 93 Petersdorf Gliwice-Sobiszowice

12.Żory Polenlager nr 95 Sohrau Żory

13.Rybnik Polenlager nr 97 Rybnik Rybnik, w barakach przy lotnisku

14.Gorzyce Polenlager nr 168 Gross Gorschütz Gorzyce w budynku „Małego Zamku”

15.Gorzyce Polenlager nr 169 Klain Gorschütz Gorzyczki, w budynkach pokopalnianych Gorzyce, ul.Kościelna, c-entarz parafialny

16.Piekary Śląskie Polenlager Nr 188 Deutsch Piekar Piekary Śląskie

17.Orzesze Polenlager nr 189 Zawisch Orzesze -Zawiść w dawnym dworze Thiele-Winklera

18.Chorzów Polenlager nr 209 Königschütte Królewska Huta Chorzów

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Przy jakim lotnisku? W Gotartowicach? :? Poza tym z Twojego spisu wynika że w Rybniku był jeszcze jeden Polenlager nr 15 Rybnik Ligota... Nie masz może informacj gdzie dokładnie był zlokalizowany?? I drugir pytanie gdzie można znaleźć spis tych obozów?
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2007, o 23:56 przez franekh, łącznie zmieniany 1 raz.

kaleson

Nieprzeczytany post autor: kaleson »

Tak, przy lotnisku byly baraki. (przynajmniej tak wnoskuje tam jest lotnisko)

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Tzn. jeśli idzie o lotnisko to żadnych baraków tam nie ma. Niedaleko mam do lotniska więc informacja pewna. Swoją drogą pierwszy raz słysze żeby tam był obóz, trzeba będzie zrobić jakiś wywiad. Czyli informacja o obózie za stacją kolejową jest nie prawdziwa?
P.S. Miło powitać "nowego" na forum :D

kaleson

Nieprzeczytany post autor: kaleson »

Zgadza sie zadnych barakow nie ma, tez wielokrotnie tam bylem i nic nie znalazlem, mapa tez nic nie daje.

Powstał w końcu sierpnia 1942 r.

Przebywali w nim Polacy z Zagłębia Dąbrowskiego oraz osamotnione dzieci. Zdolni do pracy więźniowie zatrudnieni byli przymusowo na roli, w młynie i magazynie.

Likwidacja obozu nastąpiła w związku ze zbliżającym się frontem.

Witam rowniez!! Pozdrawiam.

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

A co do obozu w Rybniku Ligocie masz jakieś informacje?

kaleson

Nieprzeczytany post autor: kaleson »

Niestety ani foto ani info :( Polenlager Nr 15 Elguth Rybnik Ligota

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Co do obozu w Żorach, to znalazłem informację że mieścił się w koszarch po dywizjonie polskiej artylerii.

kaleson

Nieprzeczytany post autor: kaleson »

franekh pisze:Co do obozu w Żorach, to znalazłem informację że mieścił się w koszarch po dywizjonie polskiej artylerii.
Nie wiem gdzie sie miscil.

Powstał on sierpniu 1942 r.

Przebywały w nim rodziny polskie, w 1944 roku więziono w nim grupę 78 dzieci z powiatu chrzanowskiego, z Karwiny i z Zagłębia Dąbrowskiego. Dzieci te następnie przeniesiono do obozu w Potulicach.

Likwidacja obozu w początkach 1945 r. Sposób likwidacji i miejsce przeznaczenia więźniów jest nieznane.

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

Jak sie doczytałem w ksiazce o Rybniku to lotnisko w Gotartowicach powstało po wojnie,natomiast obiło mi sie o uszy ze w czasie wojny stacjonowali tam niemcy.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

barki bylo kolo starej wiezy cisniej. Przed wojna bylo tam szybownisko - czy jak sie to nazywa. Stad lotnisko
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
zbyszek
Starszy szeregowy
Posty: 58
Rejestracja: 3 gru 2006, o 14:09
Lokalizacja: Żory

Nieprzeczytany post autor: zbyszek »

[quote="franekh"]Co do obozu w Żorach, to znalazłem informację że mieścił się w koszarch po dywizjonie polskiej artylerii.[/quot

Polenlager wlasnie tam sie miescil jest tam tablica pamiatkowa ktora o tym informuje
Nie szczypta soli - szczypta kelnerki!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

w Rybniku i okolicy istniały następujące obozy pracy: Baumeister Ernst (75 pracowników obozowych), F. Gutzer (45), Reichsbahn Gottartowitz (121), Ribniker Maschinenfabrik(111), Wiktor Kopietz Rybnik(33), Silesiahutte Rybnik II (281), Reichsbahn Rybnik (56). Na ogólną liczbę 722 więźniów było: 148 Polaków, 501 Rosjan, 12 Czechów, 18 Francuzów i 43 Ukraińców.

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

skad masz takie ninfo :?: :?:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

polenlager byl kolo wiezy cisnien - tej o ktora walczylismy :>
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

od lat zbieram różne informacje wycinki z gazet itp.

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

no no masz super zajecie :)

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

jezeli chodzi o lotnisko gotartowice nie istnialo przed a ni nie wybudowano go wczasie wojny powstalo po wojniena tamtych terenach byly glownie lasy i nieuzytki rolne,oraz pola rolne,gotartowice nie byly wielka wsia.
Lokalizacja polenlagru na tamtym terenie?hm w jakim celu?
nie bylo blisko zadnej fabryki,kopalni ani innych zakladow gdzie mozna by wykorzystac sile robocza wiezniow.
pierwsze slysze ze polenlager byl w gotartowicach.lazilem po tamtym terenie dosc czesto i wnikliwiestudiowalem te tereny nie przychodzi mo do glowy by bylo miejsce gdzie moglby byc zlokalizowany.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

jakos nikt nie czyta tego co ja pisze :>
W okolicach wiezy cisnien na prostej przed wojna lopp mial pole szybowcowe - lotnisko. Potem w okolicach byl polenlager- stad sie bierze oboz na lotnisku
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

poczytaj wyzej woytas o tym wiem ale byla mowa o gotartowicach!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

dobra zapetlilem sie :>
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Zerknijcie na dolną koperte.
Załączniki
acdf_1.JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dowódca obozu może pochodził z Rąbina i list pisała narzeczona... Ciekawe od której strony zaczynała się na ówczesnej Dworcowej numeracja domów?

Stawiam na to, że zamieszkiwał w tej ładnej kamienicy przy WKU.
Gdzie wyniuchałeś tą kopertę AFRO?

ODPOWIEDZ