Freikorps Ebbinghaus

Historia miasta i jego dzielnic
franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Freikorps Ebbinghaus

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Niemiecka jednostka utworzona przed 1939 r. m.in. z mieszkańców polskiego G. Śląska w tym także z rybniczan. Miała prowadzić działania dywersyjne na polskich tyłach w 1939 r. Ośrodkiem szkoleniowym miały być okolice Opola. Liczyła podobno 37 tys. ludzi. (w to jakoś nie wierze...). Czy ktoś może zna więcej szczegółów dotyczących jednostki?? Gdzie walczyła itd. jaki był jej los po zakończaniu kampanii wrześniowej??

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

hmmmmmm nieslyszalem o tym ze bylo cos takiego 8) 8)

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Co więcej w szeregach tej jednostki we wrześniu 1939 r. miało polec 42 rybniczan....

Badylarz

Nieprzeczytany post autor: Badylarz »

Witam

Dla tych co powątpiewają - niewiernych Tomaszy:

http://www.odkrywca-online.pl/pokaz_watek.php?id=357825
http://woloszanski.org/artykuly.ida_22

i wiele podobnych.
I wystarczy tylko poszukać, żeby wiedziec troszkę więcej.
Ot, wiosna i lenistwo.

Pozdrowienia
Badylarz

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

To akurat wiedziałem bo do tych stron dotarłem... :?

Tu
http://www.1939.pl/epizody/kolumna.htm
i tu tez
http://www.wpk.p.lodz.pl/~bolas/main/bi ... /slask.htm

i wielu innych tez. :?
Chodziło mi jednak o więcej szczegółów. Typu: czy brała udział walkach o Rybnik, jeśli tak to jakie poniosła straty. Jakie uzbrojenie (takie same jak piechoty WH?) czy mundury (jeśli takowe były). Używali ciężkiego sprzętu?? Do którego momentu kampanii wrześniowej były wykorzystywane?? Komu podlegali: dowództwu WH czy Abwehry?

Mimo wszystko dzięki za zainteresowanie.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

uzborojenie klasyczne- WH
Mundury- hm marynary i opaski na rekach- spotkalem sie z takimi zdjeciami. zy wiarygodne?
Niewiem.
Slyszalem o kilkudziesieciu rybniczanach ktorzy przeszli na strone niemiecka w sierpniu. Czy do ebbinghausa? ??? Chyba nie bo musieli by zrobicto wczesniej. Musimy troszke inaczej spojrzec na mieszkancow Rybnika przed wojna- byla tu mieszanina Polakow, Niemcow, Zydow. Dzisiejszym ludzia trudno sobie to wyobrazic
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Czy Freikorps brał udział w walkach o Rybnik? Wiem że w miastach Okręgu przemysłowego tak, u nas chyba takich relacji potwierdzających brakuje. Ostrzału oddziałów polskich w Rybniku przez cywilów też nie wiązałbym z Freikorpsem, choć kto wie? Dziś chyba jest to już nie możliwe do zbadania. :? Z drugiej strony patrząc Niemcy utworzyli trzy oddziały Freikorpsów na Śląsku: Bielsko, Katowice i Rybnik. Być może moje wnioski są zbyt daleko idące, ale czy przyczyną nie mogła być liczba ochotników z naszego regionu? Czy decydowały jedynie względy czysto strategiczne. Oczywiście to tylko domysł....

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

odgrzewam kotleta
Mysle ze Ebbinghaus nie mial takiej potrzby by walczyc w Rybniku- poprostu Wehrmaht byl walcem ktory przelecial przez Rybnik- oprocz kilku miejsc (ktorych obrona trwala kilka godzin) . Wieksze znaczenie mieli ludzie narodowosci niemieckiej - oni przeprowadzali czolgi przez nie zaminowane podworka
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ