Prowokacje niemieckie z 24 sierpnia

Historia miasta i jego dzielnic
franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Prowokacje niemieckie z 24 sierpnia

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Wiadomym jest że pierwotny plan Fall Weiss miał zostać zrealizowanym 25 sierpnia 1939 r. a nie 1 września 1939 r. Na 24 sierpnia 1939 r. niemieckie oddziały dywersyjne zaplanowały szereg akcji. Wiele z nich udało się w ostatniej chwili odwołać. (m. in. prowokację w Stodołach czy "napad" na radiostację w Gliwicach ). Jednak kilku zaplanowanych akcji nie odwołano. Najsłynniejszym takim przypadkiem jest atak na tunel kolejowy na przełęczy Jabłonkowskiej. Czy jednak ataki na posterunki straży granicznej w okolicach Rybnika 24 sierpnia też nie mają z tym związku? Z tego co mi wiadomo 24 sierpnia zostały ostrzelane m. in. posterunki w Gierałtowicach, Krywałdzie, Chwałęcicach, Zwonowicach i Suminie.

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

no mozliwe :roll: :roll: niemcy sie szykowały a straz graniczna i posterunki to byly cele by osłabic rybnik :wink:

tmsn

Nieprzeczytany post autor: tmsn »

No coz.. wydaje mi się, że nie należy wyciągać takich wniosków o zaplanowanej akcji. Zdaje się że były to jakieś normalne starcia - wiadomo, w lasach stała już 5 DP, a od Rybnika też posyłano patrole...

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

pewnie tak było, a swoja droga gdzie był posterunek polski na Krywałdzie ? czy to był ten pierwszy budynek przed przejazdem kolejowym :?
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

co do tego Krywałdu to kiedy tam jedziemy?Adam pamietasz kiedyś juz takie coś planowaliśmy ?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ostrzeliwanie budynkow trwalo juz chyba od czerwca tyko akcje nasilaly sie
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ