morderca Józef Gawliczek

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

morderca Józef Gawliczek

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Jak podano na poniższych stronach w Rybnickim więzieniu w 1932 r miała miejsce egzekucja Józefa Gwaliczka który zamordował 7 letnią dziewczynkę. Jak mówią ludzie - wróżka mu powiedziała, że jeśli "zje" serce dziecka będzie miał szatańską moc...


http://fabryka-historii.pl/artykuly/pie ... ej-polski/
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35067,2193402.html

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

u nas nie bylo wiezienia
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Popaprańców nigdy nie brakowało, z tym że tamte prawo było bardziej sprawiedliwe. Stryczek i posprzątane

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

No to gdzie? Słyszałem, że na Rynku....

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

A mnie się kojarzy, że na dziedzińcu przy sądzie. Też o tym gdzieś czytałam.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Valjean pisze:Popaprańców nigdy nie brakowało, z tym że tamte prawo było bardziej sprawiedliwe. Stryczek i posprzątane
Pomysł dobry, ale nie publicznie,

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Nie publicznie

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Uwazam ze takie wyroki powinny byc publiczne jak w Chinach i mysle ze takie «przedstawienie» wplyneloby na wyobraznie przyszlego potencjalnego mordercy i chyba oto chodzi.....
Cos mi swita (ale nie jesten pewien) ze w Raciborzu wyroki smierci przez obciecie klowy mieczem(oczywiscie w sredniowieczu) wykonywano w okolicach dzisiejszego kina Baltyk, miecz ten mozna obejrzec w raciborskim muzeum.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Proponuje zobaczyc film o brytyjskim kacie


http://www.filmweb.pl/film/Pierrepoint+ ... 005-240563
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

Ratibor pisze:Uwazam ze takie wyroki powinny byc publiczne
takie publiczne egzekucje nie mialy wartosci "edukacyjnych". byly (i byly by) traktowane jako "show".
bardziej odstrasza fakt nie mozliwosci unikniecia kary niz jej wysokosc.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Tu z ówczesnej prasy na ten temat.
Załączniki
Gawliczek_2_1768_0001.jpg
Gawliczek_1_1756_0001.jpg

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Dlugi tekst. Jak bede w domu to sobie poczytam :)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Zobaczcie na dobór artykułów obok tego o Gawliczku...
Obok reklama młodej cery a w 2 gazecie tez nieźle...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Ciekawe artykuly. Wiezienie bylo chyba przy sadzie (osobny budynek?) lub w budynku sadu.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

w budynku sądu.
Gdy byłem w szkole podstawowej to byłem na spotkaniu z pewnym starszym już Panem (niestety nazwiska nie wspomnę) - został aresztowany przez Niemców 1 września 1939 roku i osadzony w areszcie właśnie w budynku sądu - w celi nr 13 - potem "zwiedził" kilkanaście obozów koncentracyjnych :(
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wczoraj miałam przyjemność rozmawiać ze starszą panią (lat 91), której tata widział powieszenie Gawliczka z dachu kamienicy Stokłosy. Pani ta ( o wyśmienitej pamięci) przypomniała sobie, jak tata po powrocie do domu, kolokwialnie mówiąc, rzygał, bo tak straszny był to widok. No i oczywiście, tata dostał opierdziel od żony za to, że z kolegami na ten dach właził "i zaglondoł na gupoty" :mrgreen:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Mam książkę (pożyczoną) o historii Rydułtów i jest tam fotka z wyprowadzenia Gawliczka z budynku sądu w stronę szubienicy - w mnie znajdowała się za sądem. Postaram się wkleić tę fotkę ale jakość jest zła więc może nic nie być widać. Wogóle jakaś nieścisłość jest bo miał zawisnąć o 3 nad ranem a fotka zrobiona jest w dzień.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

nieścisłość jest taka że -prasa podaje godzinę 8,29-jako godzinę wykonania wyroku :cool:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Pod Gawliczka podepnę inny mord i wykonanie wyroku w Rybniku (z artykułu pana Palicy)
Blisko 80 lat temu trzej bandyci w bestialski sposób zamordowali człowieka dla 4 zł. Dwóch z nich poszło za to na szubienicę, jeden dostał dożywocie.
7 grudnia 1932 roku późnym wieczorem miał miejsce bestialski napad w Cisówce (na południe od Jastrzębia i Ruptawy) w powiecie rybnickim. Trzej zamaskowani bandyci, jak napisała ówczesna prasa, umyślnie zabrali Augustynowi Dudzie 4 zł w gotówce (jeszcze wcześniej zrabowali mu 30 zł) i zamordowali w okrutny sposób. Zaplanowali wszystko tydzień wcześniej, licząc na bogaty łup. Zostali ujęci i stanęli przed obliczem sądu w Rybniku. Skład orzekający poprowadził przewodniczący Sądu Okręgowego w Katowicach sędzia Aret. Oskarżał prokurator dr Nowotny. Bronili mecenasi dr Adam, dr Wielgus i dr Kowol. Jako eksperci wystąpili dr Wiendlocha, dr Wilczek i dr Mende.

(...)

Wykonany wyrok
Kat przybył z Warszawy o 9 rano. Na Emilu A. wyrok wykonano o godzinie 9.46, na Janie K. o 10.12. Pierwszy nawet nie drgnął, drugi szamotał się przez chwilę. Dziennikarz sprawozdawca odnotował jeszcze, iż przed murem sądu i na dachach pobliskich domów zauważyć można było tłumy. Nie była to pierwsza i nie ostatnia egzekucja w Rybniku. Bandyci zabili dla 4 zł, tymczasem wydali więcej na zakup samej broni! Poza tym przed mordem dokonali dwóch napadów na samotne kobiety, rabując im po 2 zł. Zapłacili wysoką cenę.
http://www.nowiny.rybnik.pl/artykul,291 ... sowki.html
Ostatnio zmieniony 28 paź 2012, o 07:37 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

... w którejś z rybnickich gazet było zdjęcie tego kolesia... chyba w tygodniku rybnickim... i chyba to pan Palica pisał...znam go (niezłą muze gra :smile: )jak spotkam to zrobię mu ,,przesłuchanie" :mrgreen:
...RYBNIK...

ODPOWIEDZ