Walki w 1939, Rybnik i okolice...

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

:)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

ja też się dołoże fotka super... :mrgreen:

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

Woytas, Marcoon. Mnie dzisiaj moze nie byc. Jezeli ktos mnie przlicytuje to prosze dzialajcie.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

zerkne na koniec - nie bede cie narazie przelicytowywac
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Bergman
Szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 11:16
Lokalizacja: Żory

Nieprzeczytany post autor: Bergman »

Na stronie zapomnianego rybnika w dziale "widzine z drugiej strony" są zdjęcia niemieckie z września 39 roku podpisane "lasy miedzy Rybnikiem a Żorami". Czy mógłby ktoś podać źródło skąd pochodzą te zdjęcia? Stzrelcy zmotoryowani 5 DPanc miedzy Zorami a Rybnikiem jechali raczej główną drogą przez Gotartowice. wiec może to jakiś zwiad? A może jednostka oczyszczająca tyły nie 1 ale w nastepnych dniach września? Moze w końcu są to lasy np w okolicach Kobióra? gdyby było wiadomo skąd te fotki może udałoby sie na któres z tych pytń odpowiedzieć.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

fotki są w książce Janusza Ryta "Bitwa Pszczyńska 1939", inne z Odkrywcy. Tyle sie z nich dowiesz co jest podpisane przez Niemców, a oni podpisywali bardzo lakonicznie...
Radfahrtruppe

Bergman
Szeregowy
Posty: 4
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 11:16
Lokalizacja: Żory

Nieprzeczytany post autor: Bergman »

Mam Ryta, tych z lasu "między Rybnikiem a Żorami" u niego nie ma. Co dosłownie (w oryginale)podpisali na tych fotkach Niemcy?
Wiemy przecież jakie jednostki 5 pancernej którędy szły. A może są to zdjęcia jakiegoś oddziału z 28 DP, które mogły wejść w las "między Rybnikiem a Żorami" od północy? Spróbuje czy uda mi sie zobaczyc jakieś szczegóły na powiększeniu (wątpię, ale spróbować nie zawadzi)

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

Do skladki zglosili sie (pisac jezeli kogos pominolem):
woytas,
marcoon,
valjean
afro
franekh
hawk

W piatek powysylam kwote koncowa i numer konta. Jezeli ktos sie chce dolozyc to prosze o informacje.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Bergman pisze:Mam Ryta, tych z lasu "między Rybnikiem a Żorami" u niego nie ma. Co dosłownie (w oryginale)podpisali na tych fotkach Niemcy?
Wiemy przecież jakie jednostki 5 pancernej którędy szły. A może są to zdjęcia jakiegoś oddziału z 28 DP, które mogły wejść w las "między Rybnikiem a Żorami" od północy? Spróbuje czy uda mi sie zobaczyc jakieś szczegóły na powiększeniu (wątpię, ale spróbować nie zawadzi)
http://www.odkrywca.pl/unser-kampf-in-o ... tml#360605
Ostatnio zmieniony 13 paź 2009, o 23:22 przez aw68, łącznie zmieniany 1 raz.
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

hawk'u czy fotka dotarła? Jakiś konkretny skan na stronę i na forum by się przydał...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ja ja mam - tylko mam tez problem ze skanerem :(
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

woytas pisze:Ja ja mam - tylko mam tez problem ze skanerem :(
Mozna zrobic zdjecie zdjecia aparatem ale tylko na statywie i bez lampy. Wszystkie stare zdjecia, ktore umieszczalem na forum wlasnie tak sa kopiowane. Jakosc prawie jak ze skanera.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

nie moglem sie doczekac skanowania - zrobilem fotke zdjecia z bazylika z 1 wrzesnia 1939 - to co kupilismy na allegro
Załączniki
bazylika.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ze strony www6.yadvashem.org
Załączniki
Rybnik, Poland, People and a tank in a field.
Rybnik, Poland, People and a tank in a field.
76EO3_1.jpg
Rybnik, Poland, German soldiers leading a group of prisoners.
Rybnik, Poland, German soldiers leading a group of prisoners.
Ostatnio zmieniony 6 paź 2010, o 21:30 przez AFRO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

te fotki bomba, ciekawe czy czołg trafiony czy sprawny... :???:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Na pierwszej z tego co widzę prowadzą żołnierzy.

Woziwoda
Szeregowy
Posty: 17
Rejestracja: 17 mar 2010, o 20:00
Lokalizacja: Rybnik

Wspomnienia Gozdka

Nieprzeczytany post autor: Woziwoda »

Dość rzadko zaglądam na forum; dziś natknąłem się na ten wątek i zauważyłem, że była mowa o publikacji wspomnień Gozdka. Czy jest gdzieś już całość publikacji?
Dziadek dostał się do niewoli w okolicach Tomaszów, Sokal, Uhnów - więc może był w tej grupie o której jest mowa we wspomnieniach.
Woziwoda

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i jeszcze jedno zdjecie z Yad...
Załączniki
rybnik_2.jpg
Ostatnio zmieniony 4 lut 2011, o 23:54 przez woytas, łącznie zmieniany 1 raz.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Dostalem dzisiaj ksiazeczeke "Kampf um Schlesien" Jest to opowiadanie niemieckiego zolnierza, ktory bral udzial w walkach w Rybniku. Jest kilka stron o Rybniku. Moge strescic jesli jest zapotrzebowanie. Zdjec nie ma a wlasciwie to jest tylko jedno: czolg (lub auo pancerne- nie znam sie) "Nashorn" , ktory bral udzial w rybnickich walkach i jego dane techniczne.
Załączniki
kampf um schlesien.jpg

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Jak najbardziej prosimy o skrypt.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

roomeck
Szeregowy
Posty: 8
Rejestracja: 28 mar 2009, o 22:09
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: roomeck »

jeśli można prosiłbym o skany

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

czekamy na streszczenie
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Ok. Strescilem najciekawsze urywki. Jest tego naprawde niewiele. Ciekawe ile w tym prawdy a ile fantazji piszacego :grin:

Luty 1945.
Panzerjäger - Abteilung 88.

..."Jedziemy od Zor w kier. Rybnika.
Przez radio dostalismy wiadomosc:

”rosyjskie czolgi atakuja Rybnik od polnocy. Miasto jest bronione tylko przez jedno dzialo (8,8cm flak) drugie jedzie z pomoca. Pilnie potrzebna pomoc! Nie oszczedzac sprzetu!”

Jedziemy na Boguszowice-Ellgut. Mamy 4 “nosorozce”, ktore zostaly w Zorach zatankowane i doladowane amunicja.
Pomylilismy droge. Na mapie jest duzy las a przed nami wylonily sie familoki i kopalnia. Przejechalismy przez Boguszowice i wreszcie wjechalismy na droge Zory-Rybnik, potem droga w kierunku Paruszowca. Przecielismy droge Rybnik-Mikolow potem przejazd kolejowy. Na prawo od nas w odleglosci ok. 1km. na drodze z Rybnika na polnoc jechaly rosyjskie czolgi i strzelaly w kier. Rybnika. Rosjanie zostali na chwile zatrzymani - 3 czolgi z pierwszej lini plonely- zostaly trafione przez 8,8cm. flak. 10 rosyjskich czolgow schowalo sie za wzniesieniem. W tym czasie dojechaly nasze "nosorozce". Zostaly ustawione po dwoch stronach czerwonej szopy i wycelowaly w kierunku wzniesienia. Rosjanie jeszcze nas nie zauwazyli. Nagle zza wzniesienia pojawily wiezyczki czolgow i zaczely ponownie atakowac. Rozpoczelismy obstrzal. Razem z zaloga "flaka" unieruchomilismy 20 czolgow, niektore sie palily. Reszta wycofala sie za wzniesienie. Rosjanie byli zdezorientowani, jeszcze nie wiedzieli gdzie jest "nowy" wrog. W oddali, na prawo od pozycji Rosjan pojawil sie wycofujacy rosyjski czolg. Zostal przez nas trafiony i w tym momencie zdradzilismy swoja pozycje. Zaczeli do nas strzelac. Czerwona szopa dostala kilka pociskow. Zmiana pozycji. Po ok. godzinie Rosjanie na dobre sie wycofali.
Wrocilismy do naszych kwater do Boguszowic.

Caly tydzien bylo spokojnie. Mieszkalismy w familokach razem z gorniczymi rodzinami. Mielismy bardzo dobre relacje z mieszkancami familokow.

W miedzyczasie z Zor dojechal skijägerdivision.

Patrolowalismy teren. Przewaznie byl spokoj.
Podczas jednego patrolu natknelismy sie w lesie na prawdopodobnie w pospiechu opuszczone magazyny otoczone drutem kolczastym. W jednym baraku byly zapasy m.i. zywnosci. Zabralismy wszystko do dwoch ciezarowek. Szef kompani postanowil podzielic sie znaleziskiem z mieszkancami familokow. Kobiety najbardziej sie ucieszyly z konserw miesnych, meszczyzni z papierosow a dzieci z czekolady . Atmosfera na familokach byla coraz lepsza- kobiety praly nasze ubrania, meszczyzni czestowali sznapsem.

Nie wszystkie patrole byly tak spokojne.
Pojechalismy ok. 10 km. az do torow kolejowych Rybnik- Mikolow. Tam zostalismy ostrzelani przez Rosjan. Bylo nas tylko 6. Samochod wyladowal na drzewie i uszkodzil przednie zawieszenie. Pochowalismy sie za drzewami. Rosjanie wylaniali sie z roznych stron. Konczyla sie amunicja gdy nagle w przecince lesnej pojawil sie skijägerdivision. Walka trwala. Kilku Rosjan zostalo zabitych, rannych, kilku trafilo do niewoli reszta sie wycofala. Okazalo sie ze straznik skijägerdivisionu widzial w jakim kierunku jedziemy- byl to obszar "Rosjan"- i wiedzial co moze sie stac wiec przyjechali. Uszkodzonym VW udalo nam sie dojechac do Boguszowic."

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

mapka z ksiazki
Załączniki
mapa.JPG
Ostatnio zmieniony 8 cze 2011, o 18:53 przez Alojz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

"droga w kierunku Paruszowca. Przecielismy droge Rybnik-Mikolow potem przejazd kolejowy."

w ktorym miejscu moglo to byc? Gdzie jest/byl przejazd kolejowy na Mikolowskiej?

ODPOWIEDZ