lotnisko niedobczyce i kochbunkry

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

A ja znalazłem coś takiego...
Załączniki
P5280293.jpg

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

w ktorym miejscu ?

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

W Bukowie

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: lotnisko niedobczyce i kochbunkry

Nieprzeczytany post autor: krism »

Stary temat, ale myślę że warto w nim pogrzebać. Otóż w jeszcze wiosną 2016 dostałem telefon od zaprzyjaźnionej firmy budowlanej iż znaleziono przy rozbiórce domu w niedobczycach stary traktorek. Taki szary, brzydki i malutki marki Farh. Udało mi się odkupić ów traktorek nic o nim nie wiedząc. Jedyną historię dotycząca tej maszyny usłyszałem w trakcie jej holowania. Podobno jej poprzedni właściciel przywiózł ją zaraz po wojnie z jakiegoś ukrycia gdzieś nie daleko. Z Internetu doszedłem tylko do tego iż traktor to Farh T 22 wojennej produkcji, rok 42. Ponadto okazało się iż jest to jego orginalna farba. Dopiero w tym roku na d day helu spotkałem zaprzyjaźnionego kolegę z Niemiec który jest specjalistą od niemieckiego sprzętu. Okazało się iż nasz Farh to pojazd lotniskowy Luftwaffe, jego niska wysokość ułatwiała holowanie samolotów oraz ładunku. Potwierdza to także kolor farby charakterystyczny dla tej formacji, jest szaroniebieski. Miejsce znalezienia traktorka znajduje sie 400 metrów na południe od bunkra magazynowego przy dworcu kolejowym co jednak nie jest wystarczającym dowodem na istnienie tu lotniska.

TomaszP
Szeregowy
Posty: 10
Rejestracja: 7 wrz 2016, o 12:54

Re: lotnisko niedobczyce i kochbunkry

Nieprzeczytany post autor: TomaszP »

Opowiedziałem dzisiaj o Twoim traktorze mojemu znajomemu z Niedobczyc który jest pasjonatem takich traktorów. Sam kiedyś posiadał fajny traktor i przez sentyment zbiera o nich różne informacje. On jednak nic nie wiedział o takim traktorze w Niedobczycach (był wyraźnie zaskoczony).
Na koniec stwierdził "jak to ? niemiecki traktor do holowania ruskich samolotów ?". Nic mu nie wspominałem o lotnisku on natomiast sam zaczął krótki wątek o ruskim lotnisku w Niedobczycach (mniej więcej tam gdzie targowisko) i dokładnie 5 samolotach które tam startowały i lądowały. (Podobno to pamięta).

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: lotnisko niedobczyce i kochbunkry

Nieprzeczytany post autor: krism »

Fakt że ja też słyszałem o "ruskich" samolotach. Ale mogły lądować na lotnisku przygotowanym pierwotnie pod Niemców. Bunkier magazynowy na pewno jest przecież niemiecki. Co do traktorka to musiał być używany i to w Niedobczycach choć co najmniej od 15lat nikt go nie ruszył. Był skutecznie zablokowany w budynku.

tomrybnik
Kapral
Posty: 194
Rejestracja: 25 kwie 2011, o 22:52
Lokalizacja: Rybnik

Re: lotnisko niedobczyce i kochbunkry

Nieprzeczytany post autor: tomrybnik »

Dziś byłem je zobaczyć ☺
Załączniki
IMG_20171005_125031.jpg
IMG_20171005_124951.jpg
IMG_20171005_124938.jpg
IMG_20171005_124620.jpg

ODPOWIEDZ