Niemiecki admirał

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Czy ktoś tu się zna na niemieckiej marynarce wojennej? Szukając czegoś o moich Żydach, naszłam takiego gościa, urodzonego w Rybniku w 1884 i mam z nim problem.
Chodzi mianowicie o Hermanna Böhm – admirała niemieckiego. To nazwisko nosiła zacna rodzina żydowska ( nie tylko w Rybniku). I mam tu dylemat… czy tenże Hermann był mischlingiem czy też był czystym Niemcem? Mam w domu taką knigę o żydowskich żołnierzach Hitlera i znalazłam w niej parę zdań o Hermannie z Rybnika, z których wynika, że w 1934 roku wstawił się za półkrwi Żydem-komandorem porucznikiem Langheld. I nic więcej. W sieci też o nim mało…

Może ktoś coś o nim wie :?:

Tu jego mini życiorys:
http://www.kriegsmarine.netlook.pl/dowodcy/boehm.html
Ostatnio zmieniony 4 cze 2012, o 18:52 przez _hipcia, łącznie zmieniany 2 razy.

Zibi
Starszy szeregowy
Posty: 83
Rejestracja: 2 wrz 2013, o 10:53

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: Zibi »

General Admiral Herman Boehm

Born: Jan. 18, 1884 in Rybnik, Upper Silesia
Died: Apr. 11, 1972 in Kiel

He entered the Navy as a Seekadett and attended Basic-Training and on board the School-Ship ' Stein' Apr. 1, 1903 to Mar. 31,1904
Attended Naval-School and Spacial- Courses Apr., 1904 to Sep. 30, 1905
On Board the Liner ' Wittelsbach" Oct. 1, 1905 to Apr. 2, 1907
on Board The Heavy Cruiser ' Victoria Louise' Apr. 2, 1908 to Mar. 31, 1909
Watch-Officer on the School-Ship ' Konig Wilhelm' Apr.1, 1909 to Sept 30, 1909
Company-Officer with the IV. sailor-Artillery-Battalion Oct.1,1909 to sept. 14, 1910
At the same time He was Commandant of numerous Torpedo-Boats from Jan. 4, 1911 to Mar. 16, 1919
Retired from Naval Service Mar. 16, 1919
Reactivated to Naval Service as Navigations-Instructor at the Naval-School in Murwik Aug. 28, 1920 to Mar. 23, 1923
Ist Admiral-Staff-Officer in the Staff of the Naval-Station of the North-Sea Mar.28, 1923 to May 17, 1926
Chief of the II. Torpedo-Boat-Flotilla May 18, 1926 to Sep. 25, 1928
Advisor in the Fleet-Department of the Naval Command Sept. 27, 1928 to Sept. 27, 1929
Chief of the Fleet-Department, Naval-Command Sept. 28, 1929 to Sept. 29, 1932
Chief of Staff, Fleet-Command Set 30, 1932 to Oct. 2, 1933
Commandant of the Liner " Hessen" oct. 3,1933 to Sept. 24, 1934
Commander of Reconnaissance-Forces Sept. 25, 1934 to Sept. 27, 1937
at the same Time Commander of Naval-Forces in Spain from Aug. 25, 1936 to Oct. 27, 1938
Commanding Admiral of The Naval-Station of the North-Sea Oct. 4, 1937 to Oct. 27, 1938
Fleet-Chief, Fleet Command Nov.1, 1938 to Oct. 20, 1939
placed to the Disposal of the Commander-in -Chief of the Kriegsmarine Oct. 21, 1939 to Apr. 9, 1940
Commanding Admiral Norway Apr. 10, 1940 to Jan. 31,1943
Commander-In-Chief of The Naval-High-Command Norway Feb. 1, 1943 to Mar. 31, 1943
Placed to the Disposal of the Commander-in -Chief of the Kriegsmarine Mar. 4, 1943 to May 31, 1943
Retired from Naval Services May 31, 1943
Placed to the Disposal of the Kriegsmarine and detached to the Inspection of Training-Affairs of the Navy Mar. 1, 1944 to Mar. 31, 1945
Retired Mar. 1945
Załączniki
Herman Boehm 1.jpg
Herman Boehm 2 (w środku).jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Miszlinga by tak daleko nie puscili
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

blazowski
Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: 24 lut 2014, o 21:58
Lokalizacja: Kamień

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: blazowski »

Mój znajomy nazywa się dokładnie tak samo na nazwisko mogę go się podpytać

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

blazowski pisze:Mój znajomy nazywa się dokładnie tak samo na nazwisko mogę go się podpytać
Hmmm, może się okazać, że gdy spytasz to się zmiesza. Jest wielu ludzi, którzy nie chcą by ich kojarzono z Żydami. Co do tego nazwiska i samych rybnickich Żydów Bohm'ów, to wiem, że ktoś tam przeżył wojnę i wrócił do Rybnika :wink: To była bardzo szanowana rodzina i też sporo posiadająca onegdaj.

blazowski
Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: 24 lut 2014, o 21:58
Lokalizacja: Kamień

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: blazowski »

To nic nie kosztuje, spytam się może czegoś się dowiem.

blazowski
Szeregowy
Posty: 14
Rejestracja: 24 lut 2014, o 21:58
Lokalizacja: Kamień

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: blazowski »

Powiedział, że nic mu nie wiadomo żeby był spokrewniony z jakimś admirałem

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: woytas »

To że nie wie źle o Nim może świadczyć :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jak jeszcze pojadę do archiwum, to sprawdzę, czy urodził się jako Żyd. Na razie wklejam tylko rubryczkę ze skorowidzu urodzin. Miał rodzeństwo ;-)



äJak potraficie odcyfrować imię ojca i mamy, to jesteście goście :mrgreen:
Bohm.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Edeltrauda i Knut
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3668
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Przez przypadek dziś znalazłam art. Michała Palicy o admirale. Wklejam całość:
Znaną postacią był swego czasu także Hermann Boehm. Przed laty naprowadził mnie na niego śp. inż Szlezak. W następstwie poszukiwań trafiłem wreszcie na notę biograficzną i dane z internetu (musiałem jednak jakiś czas czekać na pojawienie się odpowiedniej strony internetowej). Później jeszcze pan Ryszka wypożyczył stary kalendarz skąd mogłem zeskanować portret dumnego admirała, jakże inny od tego z Norymbergi (więcej zdjęć na stronie Przedwojenny Rybnik pod adresem www.m578.jasky.pl). Zajmijmy się jednak postacią i rodziną admirała.

Ojciec Hermanna, Richard Boehm urodził się w Głubczycach 5 marca 1852. Ojciec Richarda (dziadek Hermanna) służył jako główny lekarz weterynarii w 2. Śląskim Regimencie Huzarów. Matka Richarda (babcia Hermanna), Agnieszka wraz z rodziną sprowadziła się do Rybnika, gdzie będąc już wdową zmarła i została pochowana na starym cmentarzu przy ulicy Gliwickiej. Richard Boehm pracował jako nauczyciel gimnazjalny m.in. w Opolu, Głubczycach i wielkopolskim Węgrowcu. 1 listopada 1882 otrzymał nominację na powiatowego inspektora szkolnego w Rybniku. Piastował to stanowisko do 31 marca 1885. Przeniósł się z rodziną do Opola, a później do Nysy gdzie pracował do 1923, znany jako najstarszy szkolny inspektor okręgowy w Prusach. Zmarł 20 marca 1932 w Nysie. Siostra Richarda Jadwiga była żoną Antona Sage, którego nazwisko nosiła nawet jedna z rybnickich ulic.

Matka Hermanna, Emma pochodziła z rodziny Altdorfer. Jej ojciec Franz (dziadek Hermanna ze strony matki) stał się znaną postacią w powiecie rybnickim. Urodził się w 1829 w Pszczynie jako syn urzędnika księcia pszczyńskiego. W 1856 przybył do Rybnika gdzie objął urząd sekretarza powiatowego. W 1857 poślubił pochodzącą z Raciborza Emmę Kern, córkę tamtejszego kupca i notabla. Zwraca uwagę ilość miejscowości śląskich z którymi związana była rodzina Hermanna Boehma. Zwraca też uwagę pisownia nazwiska.

Hermann przyszedł na świat w Rybniku 1 stycznia 1884. Jako jedenastolatek opuścił miasto. Do gimnazjum chodził w Opolu i tutaj złożył w 1903 egzamin maturalny. Już 1 kwietnia tegoż roku złożył papiery do cesarskiej marynarki wojennej. Wiemy, że pierwszy przydział na okrętach liniowych odnotował w latach 1905–1907 („Wittelsbach” pod dowództwem grafa Spee). Od 1907 do 1909 odbywał dalszą służbę ze szkoleniem na wodach Morza Śródziemnego. W 1911 dostał przydział do eskadry niszczycieli. W 1914 dwukrotnie odznaczono go krzyżem żelaznym. W okresie I wojny światowej dowodził jednym z niszczycieli podczas słynnej bitwy jutlandzkiej w cieśninie Skagerrak. W 1917 odznaczony został pruskim krzyżem rycerskim Hohenzollernów, który osobiście wysłał Wilhelm II. W latach 1926–1928 dowodził II Flotyllą Niszczycieli. W 1928 odnajdujemy Hermanna Boehma w ścisłym dowództwie floty wojennej Rzeszy. W 1929 kolejny awans, by w latach 1932–1933 pełnić obowiązki szefa sztabu Marynarki Wojennej Rzeszy. Z kolei powraca do służby liniowej jako dowódca okrętu „Hesja”. W 1934 awansowany na stopień kontradmirała. Czterokrotnie wysyłany na front hiszpańskiej wojny domowej. Odznaczony hiszpańskim złotym krzyżem. W 1937 zostaje wiceadmirałem.

W 1938 dochodzi do stopnia admiralskiego. W latach 1937–1938 dowodził bazą główną Kriegsmarine na Morzu Północnym. W latach 1938–1939 pełnił funkcję dowódcy jednej z flot. Podczas II wojny światowej w okresie 1940–1943 admirał Boehm znalazł się w norweskich fiordach. 31 maja 1943 został zwolniony ze służby, choć w zapisie dodano: Pozostaje do dyspozycji. Od marca 1944 do marca 1945 oddelegowany do sekcji szkoleń Kriegsmarine. Po wojnie sądzony w Norymberdze. Wydaje się, że nie miał na swym koncie typowych dla hitlerowców zbrodni. Zmarł 11 kwietnia 1972 w Kilonii. Miał więc 88 lat. Posiadał około dwudziestu odznaczeń. Admiralskie wyposażenie urodzonego w Rybniku niemieckiego admirała znajduje się obecnie w rękach jednego z amerykańskich kolekcjonerów.

Michał Palica
:arrow: http://www.nowiny.pl/89285-admiral-z-rybnika.html

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Niemiecki admirał

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

Na tej stronie http://deutsch-nachrichten.de/rybnik są znane osoby pochodzące z Rybnika, m.in. admirał Herman Boehm. Nawet napisano o nim książkę - Eberhard Kliem: Generaladmiral Hermann Boehm, Ein deutscher Marineoffizier im 20. Jahrhundert, Isensee Verlag, Oldenburg 2011, , 373 Seiten.
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

ODPOWIEDZ