Straż Graniczna w Rybniku

Historia miasta i jego dzielnic
Badylarz

Straż Graniczna w Rybniku

Nieprzeczytany post autor: Badylarz »

Witam
Wyciąg z Rozkazu nr 10 komendanta Straży Granicznej płk. Jana Jur-Gorzechowskiego w sprawie reorganizacji Śląskiego Inspektoratu Okręgowego (z dnia 5 listopada 1929r.):
" [...]
IV. Organizacja Inspektoratu Granicznego nr 16 Rybnik.
W skład Inspektoratu Granicznego Nr 16 wchodzą następujące komisariaty:

1/16 Komisariat Rybnik, obejmujący następujące placówki:
Wilcza Dolna, Ochojec, Chwałęcice, Sumina - placówki I. linii.
Bogunice, Rybnik - placówki II. linii.

2/16 Komisariat Kornowac, obejmujący następujące placówki:
Raszczyce, Brzezie nad Odrą, Ligota Twerkowska, Buków- placówki I. linii.
Kornowac- placówka II. linii.

3/16 Komisariat Gorzyce, obejmujący następujące placówki:
Olza, Gorzyczki, Godów, Skobeńsk- placówki I. linii.
Gorzyce- placówka II. linii.

4/16 Komisariat Zebrzydowice, obejmujący następujące placówki:
Ruptawa, Marklowice, Kaczyce Dolne, Pogwizdów- placówki I. linii.
Zebrzydowice- placówka II. linii.
[...] "

Taka miała być organizacja od 5 listopada 1929 roku. Później mogły być zmiany.
Pozdrowienia
Badylarz

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:D pierwszy post i takie sensacje... :) gdzie to wyczytałeś..?

Badylarz

Nieprzeczytany post autor: Badylarz »

Witam
Powinienem właściwie zacząć od tego:
Rozkaz Nr 4 dowódcy Straży Granicznej gen. bryg. Stefana Pasławskiego w sprawie organizacji Śląskiego Inspektoratu Okręgowego (z dnia 30 kwietnia 1928 roku)
"[...] Granice Inspektoratów Granicznych:
[...]
Inspektorat Graniczny Rybnik: od północy: północna granica Inspektoratu Granicznego Królewska Huta, od południa: placówka Pogwizdów włącznie.
[...]"
Tak jest w oryginale: powinno chyba być "południowa granica Inspektoratu Granicznego Królewska Huta". Dodam jeszcze, że ten ostatni sięgał na południe aż do placówki Przyszowice włącznie. I dalej:
"[...]
Śląskiemu Inspektoratowi Okręgowemu podlegać będą następujące Inspektoraty Graniczne [...]:
Inspektorat Graniczny Nr 16 z miejscem postoju w Rybniku[...]

W skład Inspektoratu Granicznego Nr 16 wchodzą następujące komisariaty:

Komisariat Rybnik, z Podkomisariatem Szczygłowice, obejmujący następujące placówki:
Knurów, Krywałd, Dolna Wilcza, Ochojec, Chwałęcice, Sumina Górek - placówki I linii.
Szczygłowice, Orzesze, Rybnik - placówki II linii.

Komisariat Kornowac, obejmujący następujące placówki:
Raszczyce, Dębicz, Ligota, Buków - placówki I linii.
Kornowac - placówki II linii.

Komisariat Gorzyce, obejmujący następujące placówki:
Olza, Gorzyczki, Godów, Ruptawa - placówki I linii.
Wodzisław, Gorzyce - placówki II linii.

Komisariat Zebrzydowice, obejmujący następujące placówki:
Zebrzydowice Górne, Kaczyce Dolne, Pogwizdów - placówki I linii.
Zebrzydowice - placówki II linii.

(Komisariat Zebrzydowice, pozostawiając organizacyjnie w Inspektoracie Granicznym Rybnik, podporządkowuję pod każdym innym względem Kierownik [owi - Badylarz] Inspektoratu Granicznego Biała. W związku z tym wyda Inspektorat Graniczny szczegółowy zarządzenia). [...]"

Chciałem przypomnieć, że decyzja o utworzeniu Straży Granicznej zapadła 19 marca 1928 roku, kiedy Rada Ministrów pod przewodnictwem premiera i jednocześnie ministra spraw wojskowych Józefa Piłsudskiego przyjęła projekt rozporządzenia Przezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Przezydent Ignacy Mościcki podpisał je trzy dni później tzn. 22 marca.

Pozdrowienia
Badylarz

Badylarz

Nieprzeczytany post autor: Badylarz »

Witam

Załącznik do Rozkazu Nr 1 Naczelnego Inspektora Straży Celnej gen. bryg. Stefan Pasławskiego w sprawach organizacji Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego

"Tymczasowe etaty placówek I i II linii.

Etat placówki I. linii.
Komendant placówki - XI. 1, ([stopień, ilość na etacie - Badylarz])
Zastępca komendanta placówki - XII. 2,
Strażnicy - XIII. 10,
Razem: 13

Etat placówki II. linii.
Komendant placówki - XI. 1,
Zastępca komendanta placówki - XII. 2,
Strażnicy - XIII. 6,
Razem: 9 "

Dopiero od 4 kwietnia 1928 roku rozkazem nr 18 dowódcy SG zaczęto używać nazwy "Straż Graniczna" zamiast "Straż Celna".

Pozdrowienia
Badylarz

Badylarz

Nieprzeczytany post autor: Badylarz »

Witam
Wyciąg z Rozkazu Nr 4 komendanta Straży Granicznej płk. Jana Jur-Gorzechowskiego w sprawie etatu budżetowego Straży Granicznej (z 27 maja 1929 roku):

" [...]
Inspektorat Okręgowy Nr IV Śląski
Oficerowie: 4 Insp., 4Nkom., 10 Komis., 19 Pkom., 6 Aspir. Razem: 43 oficerów.
Szeregowi: 20 St. przod., 104 Przod., 180 St. str., 844 Strażn. Razem: 1148 szeregowych.
[...]"

Wyciąg z Rozkazu Nr 8 komendanta Straży Granicznej płk. Jana Jur-Gorzechowskiego w sprawach zmiany etatu budżetowego Straży Granicznej i organizacyjnych (z 25 września 1929 roku):
"[...]
Zarządzam częściową zmianę rozkazu organizacyjnego KSG Nr/29, [...]
Zmniejszam etat budżetowy [...]
Etat Śląskiego Inspektoratu Okręgowego w stopniu służb. XII. St. strażn. o 5 , w stopniu służb. XIII. Strażników o 80 - łącznie o 85.
[...]
Wobec powyższego obowiązuje następujący etat budżetowy poszczególnych Inspektoratów Granicznych:
[...]
Inspektorat Okręgowy Nr 4 Śląski:
Oficerowie:Oficerowie: 4 Insp., 4Nkom., 10 Komis., 19 Pkom., 6 Aspir. Razem: 43 oficerów.
Szeregowi: 20 St. przod., 104 Przod., 175 St. str., 764 Strażn. Razem: 1063 szeregowych.
[...]
Ustalam ilość i nazwy komisariatów, które według etatu organizacyjnego winne być obsadzone dwoma oficerami:
[...]
Śląski Inspektorat Okręgowy - komisariaty: Tarnowskie Góry, Kamień, Lipiny i Zebrzydowice.
[...]"

Pozdrowienia
Badylarz

Badylarz

Nieprzeczytany post autor: Badylarz »

Witam
Teraz powinien chronologicznie nastąpić mój pierwszy post, czyli rozkaz Nr 10 komendanta SG z dnia 5 listopada 1929 roku.
Ale nie chce mi się kopiwować, chyba, że będzie nakaz z góry, od moderatora na przykład.

Wyciąg z rozkazu Nr 2 komendanta SG płk. Jana Jur-Gorzechowskiego w sprawie etatów budżetowych SG na rok 1939/1931 (z 30 stycznia 1930 roku):

"[...]
Śląski Inspektorat Okręgowy.
Oficerowie: 4 Insp., 4Nkom., 8 Komis., 20 Pkom., 7 Aspir. Razem: 43 oficerów.
Szeregowi: 20 St. przod., 103 Przod., 175 St. str., 762 Strażn. Razem: 1060 szeregowych.
[...]"


Wyciąg z rozkazu Nr 6 komendanta SG płk. Jana Jur-Gorzechowskiego w sprawie etatów budżetowych SG na rok 1931/1932 (z 6 września 1930 roku):

"[...]
Śląski Inspektorat Okręgowy.
Oficerowie: 4 Insp., 4Nkom., 6 Komis., 24 Pkom., 11 Aspir. Razem: 50 oficerów.
Szeregowi: 25 St. przod., 118 Przod., 2114 St. str. ([tak w oryginale, powinno być 214 - Badylarz)], 539 Strażn. Razem: 896 szeregowych.
[...]"


Wyciąg z rozkazu Nr 7 komendanta SG płk. Jana Jur-Gorzechowskiego w sprawach organizacyjnych i etatowych (z 23 października 1930 roku):

"[...]
Zmieniam etaty budżetowe ustalone rozkazem organizacyjnym KSG L.6/30, jak następuje:
[...]
Śląski Inspektorat Okręgowy.
Oficerowie: 4 Insp., 4Nkom., 8 Komis., 22 Pkom., 7 Aspir. Razem: 45 oficerów.
Szeregowi: 22 St. przod., 105 Przod., 179 St. str., 744 Strażn. Razem: 1050 szeregowych.
[...]"

Pozdrowienia
Badylarz

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:D weź to poszereguj, poklej i poślij do Wojtka lub Krzyśka...będzie na stronie :)

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

:D weź to poszereguj, poklej i poślij do Wojtka lub Krzyśka...będzie na stronie :)
aw68 tez bardzo ladnie sobie z tym radzi :P
A materialy mozesz dodac bezposrednio przez strone, nie musisz slac na maila...

Badylarz

Nieprzeczytany post autor: Badylarz »

Witam
hawk pisze:
:D weź to poszereguj, poklej i poślij do Wojtka lub Krzyśka...będzie na stronie :)
aw68 tez bardzo ladnie sobie z tym radzi :P
A materialy mozesz dodac bezposrednio przez strone, nie musisz slac na maila...
No właśnie sobie szereguję, skleję to do kupy i może to komuś poślę, ale to nieważne. Chodzi o to, że informacje dotyczące Straży Granicznej w Rybniku są dosyć porozrzucane. Chciałem wykorzystać forum do pewnego uporządkowania, a przy okazji ktoś może skorzysta.

Pozdrowienia
Badylarz
P.S. Bardzo mnie to cieszy, że to ktoś czyta.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

czyta, czyta i wyciąga wnioski.....nawet nie wiesz co ciekawego z tego wynika, gadałem o tym z wojtkiem... jak dojdziemy do jednego wniosku :D to ci napiszę 8)

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Straż Graniczna w Rybniku podczas dużych sniegów w 1929 r. (to chyba wtedy było -42 stopnie celsjusza)

Obrazek[/url]
Załączniki
aut.jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

qrcze afro masz bardzo ciekawe zdjecia no...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

To nie moje. Sieć. :P

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

to dziwne, majac tyle fotek z Rybnika i okolic jakoś nigdy nie "podarowałeś" żadnej do ulokowania na naszej stronie.. :? jezeli chcesz możesz sam to robić szczegóły jak chcesz dostaniesz od hawk - a 8)
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

aw to tylko sieć. Wyszukiwarka. Gdybym miał swoje chętnie je udostępnie. Niestety to tylko znalezione.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ale zdjecia super !
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

ta a dzis mamy plugi a sniegu nima tyle co wtedy :roll:

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

dobra macie jeszcze jedną fote, ale Wojtek z tego zrobi materiał na stronę.... :?
Obrazek
Radfahrtruppe

Woziwoda

Nieprzeczytany post autor: Woziwoda »

aw68 pisze::D weź to poszereguj, poklej i poślij do Wojtka lub Krzyśka...będzie na stronie :)
No to czekam z niecierpliwością. Jestem osobiście zainteresowany; jeśli te zdjęcia są już gdzieś udostępnione to proszę wskazać. Mam też parę (dosłownie kilka) zdjęć. Po dziadku, strażniku granicznym z Rybnika.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Adam gdzie to jest zrobione tzn ta fota?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:? czy ja wiem, ale to pewnie nie rybnik pisało że śląsk...
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a gorny czy dolny?
:)))
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:D oberschlesien :)
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Gdzie stacjonowala w Rybniku straz graniczna?
Mamy pewne podejrzenia....ale czekamy na kogos innego
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Woziwoda

Nieprzeczytany post autor: Woziwoda »

woytas pisze:Gdzie stacjonowala w Rybniku straz graniczna?
Słyszałem, że na piętrze budynku stojącego na skrzyżowaniu Miejskiej i Pocztowej.

ODPOWIEDZ