Schron na Chrobrego

Schrony bojowe, ochronne i inne fortyfikacje
Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Kilka fotek z podziemnych korytarzy, które mają ok 50 m długości i jest ich o ile pamiętam 4, jedne skręcają w prawo drugie w lewo i prowadzą do dwóch dodatkowych wyjść w parku. Korytarze są jak widać murowane, pierwszy odcinek ma strop z cegły a reszta z betonu, podobno strop ma 2 m grubości. Oczywiście za umożliwienie nam wejścia do tego schronu dziękujemy panu Darkowi.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

pamietam, że takie podobne wejście było tez pod teatrem, ale juz zostało zasypane, słysząłem tez że te wejścia były połączone.

a swoją drogą to niedaleko tego schornu na chrobrego jest punkt ujęcia wody dla browaru rybnickiego.

ciekawe czy mozna by to w jakiś sposób połaczyć?

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Ujęcie wody dla browaru było na Wieniawskiego

[ Dodano: Pią 22 Lut, 2008 07:32 ]
w tych korytarzach nie ma śladu jakichkolwiek bocznych wejść, ściany wyglądają oryginalne, nie ma jakichś wstawek z innej cegły by móc przypuszczać że były jakieś korytarze prowadzące gdzieś dalej. Jeśli chodzi o szczelinę pod teatrem to większa część jest nadal, pod schodami, obecnie jest tam pomieszczenie pomp i całego sterowania fontanny, wiem bo tam byłem

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Tommi pisze:ujęcia wody dla browaru rybnickiego
koło pzu , to jest ogrodzone, ostatnio tam patrzyłem , ciekawe co z tym będzie...
a co do podziemnych połączen to ludzie zawsze opowiadają o tajemniczych przejsciach, jak na mru :mrgreen:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

myśle, że każdym mieście takie opowiści istnieją.
ale skoro schron nie nosi śladów przeróbek to znaczy , że mozna wpuścić to między bajeczki.

mój kolega, który pracował (czas przeszły) w teatrze, podczas remontu widziął odkryte tunele okalające teatr.
twierdził, że częściowo zostały zasypane przez koparki dla bezpieczeństwa, niewiem w jakim stopniu, ale skoro wejście tez zostało zasypane to możemy uznac za stracone.


ja w wojsku służyłem w Gubinie (była granica Gubin-Guben), tam też były takie wejścia bunkrów, i co ciekawe pułkownik, z którym stale jeździłem twierdził że zna starsze osoby, twierdzące że te bunkry miały połaczenie pozdziemne z Berlinem.
osobiście z przymróżeniem oka słuchałem tym opowieści, ale człowiek, który mi o tym opowiadał nie wyzucał słów na wiatr.

ciekawe jak ten nasze rybnickie maja schemat połączeń, ale to już chyba w sferze domysłów pozostanie.


tommi

Awatar użytkownika
ramzes94
Starszy chorąży
Posty: 834
Rejestracja: 4 gru 2006, o 10:24
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ramzes94 »

tego sie raczej nie dowiemy

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Czy mógłby ktoś zaktualizować zdjęcia tej szczeliny przeciwlotniczej na chrobrego?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

balkantone pisze:Czy mógłby ktoś zaktualizować zdjęcia tej szczeliny przeciwlotniczej na chrobrego?
A o to Ci chodziło?
8.03.2013 (13).JPG
8.03.2013 (14).JPG

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Nie. Chodziło mi o zdjęcia wewnątrz, za tymi drzwiami, ale już nie będą potrzebne, bo uzyskałem pozwolenie na wejście do środka i dokładnie przyjże się tej budowli.

Trzeba zrobić dokładną dokumentacje techniczną tego obiektu, bo za niedługo już nic z niego nie zostanie. Zarząd Zieleni Miejskiej planuje jego likwidacje.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Oto zdjęcia z wprawy do szczeliny przeciwlotniczej przy ul. Chrobrego. https://picasaweb.google.com/1071046080 ... Marzec2013
Załączniki
Wejście do schronu
Wejście do schronu

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Znalazłem plan tego typu schronu. Niestety nie jest to plan pasujący do tej szczeliny przeciwlotniczej, ale myślę, że rzuci nieco światła na tę sprawę. Więcej szczegółowych informacji podam w maju po dokonaniu dokładnych pomiarów geodezyjnych.
Załączniki
DG_2_Gewerkenstr.jpg

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Nieźle! Szkoda że to takie zaniedbane.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Szkoda szkoda mogliby coś z tym zrobić. Jak tam byłem, to miałem wrażenie jak bym chodził po jakimś średniowiecznym zamku. Swoją drogą jest to świetne miejsce na utworzenie jakiegoś muzeum militariów. Nasze miejskie muzeum mogłoby to wyremontować i otworzyć tam filię.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Mieliśmy taką propozycję - ale upilnowanie tego w tym miejscu jest niemożliwe. Wersalka była jeszcze w środku?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Tak była. Zastanawiałem się czy było to oryginalne wyposażenie, czy po prostu późniejsza adaptacja dla bezdomnych.
Swoją drogą, jeżeli miasto przeznaczyłoby na to jakieś fundusze, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby odrestaurować te stalowe dziwi (odpowiednio przystosować do nowych warunków- antywłamaniowo), płyty z pozostałych wejść zostawić, aby niepożądani goście nie wchodzili do środka, lub zdjąć i przebudować wejścia, (zresztą były tam ślady podwójnych drzwi jak się zeszło po schodach, co w zupełności wystarczyłoby jako ochrona przed intruzami). Poza tym posprzątać i pociągnąć instalacje elektryczną. Myślę, że gdyby poświęcić temu trochę czasu i funduszy to można by było z tego miejsca urządzić wspaniałą atrakcję turystyczną.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Jak zawsze remont to połowa sukcesu - reszta to udostępnianie turystom :D

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Kanapa współczesna :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Balkantone! Spokrzyj do działu "Nasze wyparwy. Schron plot w Żywcu".


PIotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Coś czuję, że miasto nie robiłoby problemów gdyby Pro Fortalicium zwróciło się o przekazanie tego ukrycia na rzecz Stowarzyszenia. Ale czy warto to brać? :?:
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Dokładnie coś takiego jak jest w Żywcu można było by u nas w Rybniku wykonać. Władze w Rybniku są przychylne takim projektom, ale niestety na mówieniu się kończy. Trzeba byłoby przygotować porządny plan zagospodarowania tego terenu i przy współpracy z jakąś organizacją pożytku publicznego np. Pro Fortalicium zwrócić się o dofinansowanie do miasta lub też postarać się o fundusze unijne, (ale to już wyższa szkoła jazdy). Na razie wraz z moim zespołem skupimy się na wykonaniu dokumentacji technicznej tego obiektu oraz postaramy się go dokładnie opisać, aby mieć jakieś podstawy pod dalsze działania.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

A jeśli chodzi o to czy warto brać, to moim zdaniem jak najbardziej, ponieważ wrażenia z wycieczki do takiego schronu są niesamowite. Jak byłem tam w środku to miałem wrażenie jakbym chodził po lochach jakiegoś średniowiecznego zamku.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ba wziąć - a co potem?
Zabezpieczenie tego to ponad nasze siły
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

No i właśnie w tym całe sedno sprawy. UM z chęcią przekaże nam szczelinę i jeszcze chętniej będzie "zerkał na nasze ręce" i bieżące działania. No chyba, że szczelina już jest przeznaczona do likwidacji w tym miejscu powstanie Biedronka.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

No z tym zabezpieczeniem to macie racje. Co prawda wystarczyło by tylko te główne drzwi wymienić na jakieś antywłamaniowe, pozostawiając pozostałe wejścia w aktualnym stanie. Ale niestety do tego potrzebne są pieniądze, więc na razie jest to nierealne no chyba żeby się zdarzył cud i miasto zgodziłoby się to sfinansować. Czy ktoś widziałby jakąś alternatywę? Bo od pomysłów wszystko się zaczyna, a chyba nie zaszkodzi trochę pogdybać, może akurat znajdzie się rozwiązanie.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jak będzie puste w środku to nawet jak się włamią to szkody będą nieduże. A jak coś włożysz to gorzej po za tym straszna wilgoć w środku panuje i wszystko zgnije/spleśnieje...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ