Juliusz

Historia miasta i jego dzielnic
krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

hipcia - kaplica to dla kazdego problem i to nie tylko dla tego ze jej utrzymanie kosztuje, troche te ze jako spoleczenstwo nie chetnie patrzymy na fakt iz obiekty sakralne moga byc prywatne, nabywca moze spodziewac sie jakiej formy nie wygodnych problemow.
uwazam ze powinna zostac w rekach kosciola z tym ze to zobowiazu do jej utrzymania

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

I z tym bedzie problem.Kosciolowi brakuje pieniedzy nawet na remont bazyliki. Budowlancy schodza z budowy- kosciol nie placi :cry:

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

To niech kościół sprzeda te ziemie które "odzyskali" od skarbu państwa, to na dalszy remont będzie. Oni wolą to od wiernych wyciągnąć :mad:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dodam jeszcze do wypowiedzi Tomka, to niech kościół nie buduje nowego koszmarka na Raciborskiej za mostem a da kasiorę na stare (vide św.Antoni i choćby ta zabytkowa kaplica).

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Na Raciborskiej budują kościół??
Piec&Huta

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Na tyłach Chabrowej

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

_hipcia pisze:Dodam jeszcze do wypowiedzi Tomka, to niech kościół nie buduje nowego koszmarka na Raciborskiej za mostem a da kasiorę na stare (vide św.Antoni i choćby ta zabytkowa kaplica).
Tak jasne, juz to widzę

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Poczekaja az prywatny inwestor wyremontuje a potem beda sie domagac zwrotu :???:

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

W Rybniku aż dwa "koszmarki" się budują, oprócz tego na tyłach Chabrowej to jeszcze w Niedobczycach na Górnośląskiej w okolicach Wrębowej.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

keramik
Starszy szeregowy
Posty: 82
Rejestracja: 23 maja 2010, o 21:26
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: keramik »

Ponieważ temat Juliusza" znowu ożywa, przypominam mój wpis, zapraszam do obejrzenia zdjęć na płycie „Rybnik. Wydarzyło się 1900-2000” i na moją stronę.
A odnośnie kościoła w Niedobczycach na Górnośląskiej w okolicach osiedla im. W. Korfantego potocznie zwanym „osiedlem Wrębowa”, to załączam cymesik: Chyba pierwsze zdjęcia z okolic ceremonii na placu, na którym bęęędzzzie wzniesiony ten budynek. (Czy będzie mówione: stonka kole kościoła, czy też odwrotnie, tego nie wiem, ale życie to określi ???), Podobno owieczki zdeklarowały się po tysiącu od rodziny rocznie. A bazylika, czy kaplica św. Juliusza niech marnieje z powodu braku funduszy Ale gdyby UM , zrezygnował tylko z 2 zł podatku miejskiego czy innego jaki płaci każda rybnicka rodzina to już było by 100 000. A gdyby tak np.: opłaty z wszystkich parkingów, tylko z jednego dnia przeznaczyć na remont bazyliki, też uzbierało by się kolejne …set… . (i taka jest prawda, ale bliższa… no i kilka nowych miejsc pracy dla wybrańców, przepraszam powołanych), w końcu jest ok. 10 km. od osiedla. Tylko z niektórych okien na wyższych piętrach ją widać! Ale są szczęśliwi.
A tak na marginesie, czy nie wartałoby założyć nowego tematu np.: owe rybnickie kościoły i tam przenięść mu podobne jpg. No ADMIN?
Załączniki
Zbłąkane owieczki odnalazły drogę...
Zbłąkane owieczki odnalazły drogę...
I tak po wsze wieki.
I tak po wsze wieki.

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

keramik pisze:(...)Ale gdyby UM , zrezygnował tylko z 2 zł podatku miejskiego czy innego jaki płaci każda rybnicka rodzina(...)
Na kosciol wyznawcow szatana tez zrobimy skladke? Wybacz taki ostry ton ale wydawalo mi sie ze zyjemy w swieckim kraju i nie kazdy jest katolikiem.

keramik
Starszy szeregowy
Posty: 82
Rejestracja: 23 maja 2010, o 21:26
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: keramik »

Jak trzeba będzie, też się dorzucę, albo inaczej, zgłoszę do UM, żeby z mojej puli coś odpalił. Chyba z kontekstu mojej wypowiedzi i opisów do zdj. nie wynika inaczej, niż postulat. Jak by tu jeszcze skubać, a jakie punkty by mógł zrarobić ... :roll: Niestety, życie !!!. A ja oskubać się nie dam, jako ten, który słyszy dzwony, z Biertułtów, Niedobczyc i Popielowa.
Jestem za świeckością kraju, w którym żyję, ąle zależy mi na kaplicy św. Juliusza, ale bez podtekstów. I nawet, gdyby rzeczywiście całodzienny dochód np. z opłaty parkingowej byłby przeznaczony na ten cel, to na pewno do Rybnika bym przyjechał i chwilę postał.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Myslisz ze UM nic nie dal na remont?

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

hawk pisze:
keramik pisze: zyjemy w swieckim kraju i nie kazdy jest katolikiem.
Co do swieckosci to jest roznie - oficjalnie panstwo doklada teoretycznie do wszystich wyznan ponoc 5 mld rocznie i to bez afey gruntowej itp, do tego wydatki samorzadow jak w rybniku na remont bazylii , co ciekawe miasto wczesniej wspol-fundowalo pomnik papieza i nie wyciaga konsekwencji z tytulu nie dotrzymania kosztorysu remontu zarowno wobec parafi jak i firmy Erbud ktora zle obliczyla koszta ( fakt ze robiono roboty dodatkowe jak np: mur wokol)

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Kilka zdjęć z tego tygodnia.
Załączniki
17.01.2011 (8).JPG
17.01.2011 (3).JPG
17.01.2011 (5).JPG
17.01.2011 (13).JPG
17.01.2011 (2).JPG
17.01.2011 (18).JPG

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Musze w końcu załatwić wejscie tam ...
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Cza sie z tym pospieszyc bo jak zaczna remontowac to juz nie wejdziesz, chyba ze sie za budowlanca przebierzesz :razz:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Dobra w sobote przejde sie tam. pogadam z jakim cieciem i wejde :mrgreen:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

wez flaszke dla ciecia- musi miec w tym jakis interes :lol:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

niezawodna przepustka :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
piec_huta
Plutonowy
Posty: 380
Rejestracja: 8 lut 2010, o 09:17
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: piec_huta »

Piec&Huta

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Takie gadanie. Przez ile lat kompleks był doprowadzany do ruiny? I teraz nagle zacznie tętnić życiem? Jakoś w to nie wierzę.

Mati
Szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 22 lip 2010, o 23:46
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Mati »

Gdyby można było używać tutaj słów powszechnie uznanych, to chyba ten wątek jest najodpowiedniejszy. Nadrabiając zaległości siedzę już tutaj którąś z kolei godzinę i wchłaniam kolejne tematy, w które z takim zaangażowaniem wkładacie mnóstwo siebie. Aż się we mnie gotuje jak patrzę na to, co się dzieje z Juliuszem. Straszne.
Mam prośbę. Jeśli ktoś z Was będzie miał możliwość wejścia do środka, błagam - niech zabierze mnie ze sobą. Na stan całości nic nie poradzę bo nie posiadam szybu naftowego, ale mogę zrobić coś dla tego/tych wspaniałych witraży, które pozostawione w takim stanie... to potrwa już niedługo i oprócz zdjęć nie zostanie po nim śladu. To perełka. Z zewnątrz nie widać jak fantastyczne to dzieło i tylko oczami wyobraźni widzę, jak może wyglądać w środku. Czy ktoś ma zdjęcia od wewnątrz?
Wiatrownic nie dam rady mu założyć w pionie i na poczekaniu, ale jeśli dam radę do niego dotrzeć, będę w stanie zabezpieczyć go chociaż przed utlenianiem, co może sprawić, że doczeka tych wielkich inwestycji, które tak pięknie wyglądają w wyobraźni potencjalnych inwestorów. Zrobię to na własny koszt, tylko muszę się do niego dostać. Im szybciej tym lepiej. Nawet nie mam pojęcia do kogo się zwrócić...
Jeśli ktoś ma jakikolwiek pomysł - 694-901-401 Mateusz.
Pozdrawiam smutno.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Teraz tam jest cały czas otwarte, coś tam robią, może spróbuj wybadać tych robotników?

Mati
Szeregowy
Posty: 28
Rejestracja: 22 lip 2010, o 23:46
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Mati »

Byłem, zobaczyłem... Jestem pod jeszcze większym wrażeniem.
Robotnicy stacjonują w budynku obok i nie wiedzą nic - przynajmniej tak mówią. Jak wlazłem to akurat przypadkiem gdzieś wypoczywali chyba, bo dopiero jak się wydarłem żeby nie uchodzić za włamywacza jakiegoś, znaleźli się i nagle się zrobił ruch na budowie. Swoją drogą postępów prac nie widziałem żadnych wewnątrz i nawet udało mi się wtarabanić na górę zanim się pojawili. Większość drzwi pozamykanych na solidne kłódki i... pustka. Miałem nadzieję, że znajdę możliwość zrobienia fotki "na prześwit" budynku, ale niestety nie było możliwości. Nie było prześwitu.
Drzwi kaplicy zamknięte na głucho. Szukałem kogoś, kto pilnuje, ale chyba w ramach ograniczenia kosztów w dzień to zostaje samopas. Po placu walały się świeże kości (pochodzenia zwierzęcego), więc chyba psisko biega w nocy i chrupie.
Witraż nawet z zewnątrz robi ogromne wrażenie i jest w nieco lepszym stanie niż myślałem nad ranem. Niestety mimo to przydałaby mu się konserwacja. Chociaż zabezpieczenie przed dalszym niszczeniem. Wystarczyłoby mu tymczasowo natrzeć buzię odpowiednim kremikiem i od razu zrobiłoby mu się lepiej.

BTW - mamy kilka ciekawych szkiełek w Rybniku. Pozostaje nadzieja, że nie będą niedługo wyglądać jak te w Krakowskich bramach. Czy wiadomo coś na temat pracowni, która wykonywała to cacko? Może wiadomo coś na temat Rybnickich pracowni witrażu? Bardzo ciekawi mnie ten temat. I wszelkie informacje. Nawet te z pozoru nieistotne. Z góry dziękuję.
I oczywiście pozdrawiam.

ODPOWIEDZ