co to za groby w lasku przy Gliwickiej po lewej.

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

co to za groby w lasku przy Gliwickiej po lewej.

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

witam serdecznie, chciaęłm zapytać co to sa za groby w laski nad rzeka Rudą po lewej stronie od ulicy Gliwicka.

porobiłem zdjęcia tego cemtarzyka, dwie płyty sa do odczytania.
wykazują, że obie osoby zostały pochowane w roku 1935.

ciekawi mnie bo kulka grobów jest czasem odwiedzane (znicze i kwiaty), reszta niestety poniszczona, wiele jednak to porosniete mogiły, z betonowymi znacznikami numeratorami.


1 listopada zawsze widać tam wieczorem palące się znicze, więc okazyjnie ktoś jednak te groby odwiedza.

pozostały też słupki betonowe po bramie i furtce.



można tam do jechać poprzeczną uliczką od lipowej, prawie pod sam las, jest tam maly parking, a lasku mała polanka, zagospodarowana na tor do speedroweru i jakiś krąg ogniskowy.

w znacznej ilości jednak butelki po wszelakim alkoholu.


może ktoś ma jakieś informacje na ten temat.


pozdrawiam Tomasz

Awatar użytkownika
>>MavericK>>
Kapral
Posty: 104
Rejestracja: 2 cze 2007, o 20:08
Lokalizacja: Slask-Radlin
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: >>MavericK>> »


Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Są to groby pacjentów psychiatryka.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Maverick to jest strona prawa a mnie chodziło o strone lewą.

Ja nie wytłumaczyłem która strona prawa która lewa.
po lewej stronie jadąc oczywiście od rybnika w strone gliwic. gdy sie przejeźdza rzekę rudę trzeba popatrzec w lewo za polem wdłuż rzeki ruda.



pasuje mi to jak pisał Valjean groby pacjentów szpitala psychiatrycznego , ale chciałebym to potwierdzić.


pozdrawiam i dziękuję

Awatar użytkownika
>>MavericK>>
Kapral
Posty: 104
Rejestracja: 2 cze 2007, o 20:08
Lokalizacja: Slask-Radlin
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: >>MavericK>> »

No właśnie nie napisałeś z której strony w lewo.
A to ciekawe że i po drugiej stronie też są.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

jest jeszcze taka mogiła na drodze rowerowej w okolicy golejowa, dokładnie na szklau rowerowy, w miejscu gdzie rośnie las bukowy, niestety nie ma dokładniejszych namiarów, juz poprosty niemapiętam gdzie to jest, ale jak mnie siły przyjdą odpalę rowerek i wezme gps, zrobie namiar i podam na forum.
właściwie jest to 100% mogiła z czasów II wojny, ale co ciekawe zawsze jest tam znicz (choć nie zawsze zapalony) i zawsze sa tam kwiaty choć sztuczne to widaże że nie są przybrudzone.

z tego co pamietam nie ma tam żadenj tabliczki zatem NN.


z co do tych mogił przy ulicy gliwickiej to coraz bardziej mnie interesują.




mam w domku (teraz pisze z pracy) ze 40 fotek tego terenu, jak wróce to umieszcze, może też kogoś to zainteresuje.


pozdrawiam Tommi

Awatar użytkownika
Selm
Kapral
Posty: 147
Rejestracja: 1 lis 2007, o 17:06
Lokalizacja: Rybnik ER
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Selm »

Tommi pisałem o tym już kiedy jest temat nawet o grobach pisałem w nim własnie o tym miejscu o który ci chyba chodzi
A to temat

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na forum już kiedyś była mowa na temat ofiar szpitala psychiatrycznego. W Zeszytach Rybnickich 6, a ściślej w artykule Ryszarda Kaczmarka jest tłumaczenie fragmentu raportu niemieckiego sporządzonego w sprawie szpitala w czasie wyzwalania Rybnika.
Podaję za Zeszytami Rybnickimi (str. 283) :
Zakład przebiegał dokładnie przez obszar głównej linii walki, co spowodowało konsekwencje nie do zniesienia: chorzy niedostatecznie pilnowani i tylko częściowo pielęgnowani, wystraszeni toczącymi się walkami błądzili przed i wewnątrz niemieckiej linii obrony i ściągali nieprzyjacielski ogień nie tylko na siebie, ale także na nasze oddziały, własne siły miały z tego względu wiele strat, rannych i zabitych, wielu chorych ze względu na bezpieczeństwo trzeba było zastrzelić, inni padli ofiarą działań wojennych, wielu mogło z pobudzenia samodzielnie popełnić samobójstwo, w parku w zakładzie znajduje się masowy grób, który mieści 300 zabitych chorych psychicznie.
24 stycznia 1945 roku rybnicki szpital psychiatryczny był pozbawiony już personelu medycznego (zgodnie z zarządzeniem gauleitera Brachta o pozostawieniu chorych na miejscu).

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Tommi ja jestem z Golejowa i wiem gdzie są te groby, mogę dać ci namiar na pw, kiedyś nawet zamieściłem zdjęcia na forum. Próbowałem się dowiedzieć czyje to groby, ale bez skutku i tak jak piszesz zawsze są tam ślady czyjejś bytności typu znicze i kwiaty po 1 listopada widać że świeże, to może być ktoś z Kamienia lub Książenic.

[ Dodano: Pon 07 Kwi, 2008 22:12 ]
http://forum.zapomniany.rybnik.pl/viewt ... c&start=90

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

to co znalazłem z tym lasku.
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG

Woziwoda

Nieprzeczytany post autor: Woziwoda »

Tommi pisze:to co znalazłem z tym lasku.
Tomek, ciekawa jest data zgonu na tabliczce, dziesięć lat przed końcem wojny. Czy na tej konkretnej mogile też widziałeś bieżące ślady upamiętniania? Zresztą te znicze i świece może zostawiać ktoś zupełnie nie związany z tymi zmarłymi.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

cały czas bije pianę, że te groby ni w ząb nie pasują do wojny.

ale wytłumaczono mi , że chodzi najprawdopodobniej o groby pacjentów szpitala psyhiatrycznego, wiec narazie musze odpuścić.


na kilku grobach są ślady odwiedzin (znicze i kwiaty) ale tylko znalazłem dwie lub trzy tabliczki, więć datowanie skromne.


jest natomiast duż grupa tabliczek betonowych jak na 2 foto, porozrzucanych gdzieniegdzie , bo już jakaś łapka mieszała w ich ułożeniu (w negatywnym tego słowa znaczeniu).


prostę będzie podjechać 1 listopada w te miejsce i zapytać ludzi a napewno będą, gdyż coroku widze tam świecące śie znicze i to nie tylko w tym dniu, ale i w następnych.


a może spytać okolicznych mieszkańców w pobliskich domach. trzeba zrobić wycieczkę w niedzielne popołudnie i rozeznać sprawę.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

TO jest cmentarz szpitala psychiatrycznego. Działający przed wojną.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

żeby dać pełny obraz cemntarza dla zainteresowanych wklejam resztę zdjęć
Załączniki
1.JPG
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG

ODPOWIEDZ