Rybnik i powiat rybnicki podczas II wojny świat. konferencja

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ja i tak bede maks 12.30 - do roboty na 14 ide :(
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
pzkpfw
Starszy kapral
Posty: 260
Rejestracja: 23 lut 2008, o 18:07
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: pzkpfw »

też przyjdę na konferencje :)

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Ja będę od samego początku.
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Na trasie Rybnik -Katowice był wysadzony most na Paruszowcu w 39

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

No właśnie o tym moście nic nie znalazłem... Gdzie można to potwierdzić? Czy został zniszczony wiadukt kolejowy na drodze z Zebrzydowic do Rybnika? Bo chyba mała sprzeczność jest w książce, pomiędzy prelegentami... Chyba że ja coś pomyliłem :sad:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tomek ale ktory most?
Stalowy chyba nie - potem jest szary wiadukt i ceglany - wg mnie szary bo na ceglanym sa slady po ostrzale
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Cytat z książki "Jazda z Katowic trwała 3 godziny ponieważ pod Rybnikiem w Paruszowcu wysoki trzy przęsłowy most kolejowy został wysadzony. Trwała budowa przęseł z drewna. Trzeba było wysiadać i schodzić z wysokiego nasypu, przejść 100m i przez dworzec dostać się na peron" To było gdzieś w grudniu 1939

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

To ten "pomalowany", na 100% i blisko w linii prostej jest do stacji, a nasypy wysokie, to pasi...
Radfahrtruppe

ddrb
Starszy szeregowy
Posty: 70
Rejestracja: 12 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ddrb »

1. Egzemplarze książki o kolei czekają na odbiór u mnie. Rzeczywiście nakład się kończy.
2. Co do mostów kolejowych - zgadzam się z uwagami. Kto nic nie robi nie popełnia błędów... A-ha: cytat z jakiej książki? Chyba się muszę douczyć:-)
3. Co do czasów wystąpień - przecież wszystko jest w książce, a nawet w 20 minut nie da się wiele więcej powiedzieć.

Pozdrawiam

D.K.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Książka "Śląsk- świadectwo czasu" Stefanii Marii Łabaj, w której opisuje wspomnienia z lat okupacji Niemieckiej, polecam :wink:
Mam nadzieję że się załapię na książę z konferencji :wink:
Adam, o który pomalowany most ci chodzi, bo ja myślę ze to ten z cegły pod którym przejeżdżasz na Wielopole, dwa przęsła boczne są w nasypie, ale kiedyś były widoczne
Ostatnio zmieniony 3 mar 2009, o 10:13 przez Valjean, łącznie zmieniany 2 razy.

ddrb
Starszy szeregowy
Posty: 70
Rejestracja: 12 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ddrb »

O... Trzeba dotrzeć. Dziękuję za info.
Spokojnie, chyba wszyscy od razu nie wykupią nakładu... Kto ma książkę w rękach ten wie ile wynosi...:-)

Pozdrawiam

D.K.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3672
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

No... ja cię kręcę :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Czytam sobie te Zeszyty i już na 11. stronie widzę takie zdanie: " ...Najnowszy, dość szczegółówy opis wydarzeń przedstawili Adam Wojtyczka i Arkadiusz Kulik..." (dot. wejścia Niemców do Rybnika).

Czapki z głów :)

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

W jakich strojach idziecie na konferencję? Czy ubieracie "nasze" arbaje firmowe?
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ja nie - dyskrecja przedewszystkim :mrgreen:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

_hipcia pisze:Czapki z głów
to było pisane na podstawie Ryta, Przemszy i innych, wspomnień, pamiętników i rozważań prowadzonych w naszym kręgu....dziwię się temu stwierdzeniu :???:

co do wiaduktu to jest tak: jadąc do Rybnika od Orzesza masz po prawej pierwszy z cegły który nosi ślady walki, potem masz taką betonową "dziurę" w nasypie która wychodzi za szkółkę drzew i potem jest wielki wiadukt pomalowany na żółto otynkowany pod którym idzie ślepa droga i płynie rzeka...z niego po drugiej stronie nasypu jest ze 100 metrów do stacji kolejowej...
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

biker76 pisze:"nasze" arbaje firmowe?
właśnie się zastanawiam ? :shock:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

itez na to dzisiaj patrzalem :)
Wg mnie polecial ten zolty za dziura - pierwszy od strony dworca...
ale kiedys sie przygladalem temu co remotowali ostatnio - przyczolki mostu mialy slady jakiejs wyrwy...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

W tekscie jest "wysoki trzyprzęsłowy"- oba mają trzy przęsła? :twisted:
Co do publikacji ja się zgadzam, że wiele wnosi, ale mam też nadzieje że dyskusja na temat września 1939 r. w Rybniku dopiero się zacznie... Może być ciekawie, aż szkoda że mnie nie będzie... praca :neutral:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3913
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

O tym moscie już gdzies byo na forum - to ten malowany - ceglany nie ma przeseł (podpór) ukrytych - ich nie można zasypać...

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Konferencja była ciekawa, aczkolwiek niewiele nowego się dowiedziałem, przynajmniej jeśli chodzi o 39 rok, może parę szczegółów, szkoda że nie mogłem być dłużej, czekam na wrażenia reszty :wink:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tak jak ja - ale frekwencja dopisala :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3672
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Przypomnijcie mi potem, by napisać z czym się zwrócił do mnie bardzo miły pan z muzeum w Wodzisławiu. Na razie muszę spadać.
A co do moich wrażeń, to nadal uważam, że to robione sobie a muzom. Czyli nie dla słuchacza. Bardzo podobał mi się pierwszy i ostatni wykład.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

ciekawie, mnie sie podobało, przynajmniej mam pomysły na nowe materiały na stronie, a i wiemy ze nasze www nie idzie na marne :mrgreen:

[ Dodano: Sro 04 Mar, 2009 20:15 ]
wypada napisać o por Lechu Białym i o przyczynach niewysadzenia wiaduktu ( mostu drogowego ) na ul Raciborskiej...
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Zastanawia mnie to co mówił Grzegorz Bębnik o grupach dywersyjnych, że niby w Rybniku nie było Freikorps Ebbinghaus w 39 roku. Z wielu publikacji wynika że jednak były:
V dywizja poprzedzona była oddziałami Freikorps gdy zbliżali się do Rybnika i nie tylko, tak było na całej 84 kilometrowej granicy, w innym przypadku dywersanci posuwali się za oddziałami piechoty. Dywersanci Freikorps i miejscowi hitlerowcy przystępowali po zajęciu danej miejscowości do barbarzyńskich obrachunków z działaczami polskimi. W Czernicy zmasakrowano dwóch górników-powstańców Jana Barcioka i Józefa Kubka, w Boryni Józefa Kusia, w Lyskach Józefa Podkowę, w Wilczy Górnej Jana Dajerlinga i Stefana Winklera, w Gierałtowicach Antoniego Boruckiego, W.Skwarę, Juliusza Grzywocza, Antoniego Miśkiewicza, Ludwika Szafrona, Augustyna Powałę, Walentego Rakoniewskiego i Czesława Kaczmarskiego, w Knurowie zamordowano naczelnika gminy Stanisława Grzelewskiego, w Brzeziu rozstrzelano 4 polaków, w Czuchowie Jan Swoboda przed skonaniem zawołał " Polska jest i będzie", w Ornontowicach Wiktora Owczarka i Jan Sikorę, a w Rybniku zastrzelono Alojzego Głombika, Ernesta Szajthauera i kilku innych.Co wy o tym sądzicie :roll:

Awatar użytkownika
ramzes94
Starszy chorąży
Posty: 834
Rejestracja: 4 gru 2006, o 10:24
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ramzes94 »

moim zdaniem była i to nie mała

ODPOWIEDZ