Rybnik i powiat rybnicki podczas II wojny świat. konferencja

Historia miasta i jego dzielnic
franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

coś tam jest, jakies drogi. ale mnie nie przekonuje, bo mapka niejest zbyt czytelna.... jak to zdjęcie.. Może ktos skana doda?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

gotartowice
Załączniki
most.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ddrb
Starszy szeregowy
Posty: 70
Rejestracja: 12 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ddrb »

Jutro wrzucę. Zestawię dwa elementy - tam gdzie jest przejazd w poziomie i inny, gdzie jest wiadukt - dla czytelności. Dla wątpiących - zapraszam na Noc Muzeów.

Pozdrawiam

D.K.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

postaram sie wpasc na chwile - urwe sie z imprezy w gazdowce!
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ddrb
Starszy szeregowy
Posty: 70
Rejestracja: 12 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ddrb »

Obiecane:

na fotce nr 2 wspomniany wiadukt.

Pozdrawiam

D.K.
Załączniki
Mapa 1_fragment.jpg
Mapa 2_fragment.jpg

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Czy można prosić o to aby skan zawierał nie co więcej "otoczenia"? Patrząc na mapki , jestem dość sceptyczny co do mostu. Wychodzi z tej mapy że były 4! Na tak nie wielkim odcinku! Po żadnym nie pozostał do dziś ślad.... To by znaczyło moim zdaniem że nie są to mosty lub że trasa w okresie wojny lub po niej przeszła gruntowną modernizację....

ddrb
Starszy szeregowy
Posty: 70
Rejestracja: 12 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ddrb »

Tak, przeszła. Dobudowano drugi tor. Zelektryfikowano ją. Skutki tego można było przez dwadzieścia lat odczuwać na mostku w Szczejkowicach - cały szlak 100 km/h, mostek 50 km/h - od czasu budowy drugiego toru:-)
Z tego co zamieściłem na mapkach - tylko na mapce drugiej, ten z prawej wchodzi w rachubę.
Dla wyjaśnienia wątpliwości - zapraszam do Muzeum.

Pozdrawiam

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

ddrb pisze:Tak, przeszła. Dobudowano drugi tor. Zelektryfikowano ją.
No tak, że tez mogłem o tym zapomnieć... :oops:

Co do tego że tylko ten z 2 mapki moze wchodzić w gre to chyba ma pan racje, bo jak mi sie zdaje droga prowadziła do dworca (?) i dalej w las. Pytanko, jak na tej mapce zaznaczono inne mosty kolejowe kt. wiadomo że wtedy istniały? Bo ilośc dróg przecinających tą linię kolejową jest spora i każda może być właściwie uznana za most....
Druga sprawa że jakiś ślad musiałby się zachować...
Ale jak mi się zdaje gdzies na Piaskach do dziś jest mostek nad Rudą a potem nad leśną drogą co jak mi się wydaje może być zaznaczone na mapce nr 1....
P.S.
Troche dziwne że na mapce nie zaznaczono dworca w Gotartowicach...

ddrb
Starszy szeregowy
Posty: 70
Rejestracja: 12 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ddrb »

To jest mapa Rybnika - Gotartowice jeszcze wtedy nie były jego częścią (i jeszcze długie lata).
Weryfikowałem te mosty-przejazdy, o których dokładnie wiadomo - konsekwentnie są rysowane przejazdy i mosty.

Pozdrawiam

D.K.

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Ale zgodnie z opisem w książce to miał być most drogowy nad torami w pobliżu stacji... A takiego nawet na tej mapce nie moge się doszukać...

ddrb
Starszy szeregowy
Posty: 70
Rejestracja: 12 sty 2009, o 08:20
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: ddrb »

Rozumiem argument - mamy jeszcze mapkę z tego samego okresu z 1941, powiatu rybnickiego. Widać stację w Gotartowicach i widać tuż obok drogę. Skala mapy jest jednak taka, że ja się nie podejmuję oceniać. Niestety, w przypadku tej mapy jest problem zasięgu - tylko miasto. Nie mam map geodezyjnych, które rozgraniczałyby Gotartowice od Rybnika. Być może stacja zaczyna się tuż za tą granicą, albo i nie.
Na wystawie w Muzeum od 1 września będą obie mapy - zapraszam.

D.K.

ODPOWIEDZ