Obóz pracy Gotartowice, Chwałowice i inne

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ramzol... cicho... ;)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Co, chodzić można, nawet z pastowanym cabanem po lesie :lol:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Valjean pisze:W Chwałowicach za tzw "Bykownią", tan gdzie są garaże?
Trzeba by to zbadać, bo już są rozbieżności :wink:
Mój tata dostał dziś taką mapkę od jednego wiekowego mieszkańca Chwałowic (nota bene osoby, która przez lata pracowała w tzw. mierniczym, więc od fachury od map). Potwierdza ona tezę, że obóz jeńców radzieckich był za Bykownią przy torach. Intrygujące jest oznaczenie grobów ;-)
Załączniki
mapka.jpg

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Obóz pracy Gotartowice, Chwałowice i inne

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

Obóz pracy jeńców radzieckich i włoskich w Boguszowicach znajdował się przy "Blüchershächte". Jak wspomina w swojej monografii historycznej "Boguszowice" Pan Mieczysław Kula, zmarłych z wyniku wycieńczenia, głodu i ran jeńców włoskich chowano na miejscowym cmentarzu, a radzieckich w lasku za chłodnią kominową. Po tych ostatnich nie ma żadnego śladu. Chociaż nie do końca, bo w 1945 jeden z nich o inicjałach J.S. namalował kredkami na zwykłym papierze obraz św. Barbary, który obecnie znajduje się w stacji ratowniczej. Szukając zdjęć na 100 lecie naszej gruby natrafiłem na dwie ciekawe fotki od nieżyjącego już Henryka Konska - Ślązaka Roku z Gotartowic. Pierwszą opisał: "Boisko znajdowało się za kopalnią w stronę Świerklan.
W barakach (z lewa) przebywali jeńcy rosyjscy a później włoscy (Badolio-Truppen). W oddali 2 domy mieszkalne stojące tam do dziś. Zdjęcie z 1942 roku."
A drugą: "Włoch Alojzy Hampert, który jako jeniec z armii Badolio-Truppen przebywał w obozie na kop. "Jankowice" w 1944 roku. Ciekawostka: kiedy pod koniec 1944 roku (jesienią) jeńcy ci mogli wychodzić z baraków i poruszać się w obrębie kopalni. Z powodu niedożywienia rzucili się na połów żab w okolicznych strumykach i stawach. Z czasem zabrakło żab w tych wodach."
Załączniki
obraz.JPG
jan1.jpg
jan2.jpg
jan2.jpg (70.56 KiB) Przejrzano 601 razy
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

ODPOWIEDZ