Mosty w Rybniku 1939-1945

Historia miasta i jego dzielnic
janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Faktycznie wyszedł ,,kocioł'' a w nim groch z kapustą :D .Za dużo tych mostów naraz .Bierzemy pod lupę ten na ulicy Raciborskiej -z planu miasta Rybnik z 1932r jasno wynika że biegł tam tylko jeden tor -nie wiemy z czego dany most był zbudowany /najgorsze że brak jakiejkolwiek fot./.W sieci znalazłem że szlak Rybnik-Jejkowice -Sumina oddano do użytku 01.03.1913 r.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Przypuszczam, że betonowy - tak jak "cztery mosty" - to ta sama linia kolejowa. Był zaminowany, nie został wysadzony - saperów wymordowali zdrajcy z KON.
Co do ilości linii - nie brałbym planu miasta jako pewniaka. Przypuszczam, że linia od początku była 2-torowa. Pogrzebie w swoim chaosie.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: SID »

Na WIG-ówce zaznaczona jest jako jednotorowa.
SID

leon98
Szeregowy
Posty: 45
Rejestracja: 12 mar 2010, o 15:38
Lokalizacja: Rybnik-Piaski

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: leon98 »

Tylko odcinki Leszczyny -Rybnik-Jejkowice-Sumina były dwutorowe reszta jednotorowe.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Leszczyny - Rybnik chyba nie - do Kamienia tak. Wiadukt na Wielopolskiej (stary) jest na 2 tory - ale ten w lesie nad ścieżką rowerową ma dobudowaną część. Stara część jest ładnie licowana kamieniem - a nowa już betonowy.
Poprzedni most nad Mikołowską też był na 2 tory....
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

szymcar
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2009, o 18:14
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: szymcar »

Cześć. Kolega Adam z naszego forum wypatrzył w książce fotografię najprawdopodobniej wiaduktu na ul. Raciborskiej nad linią do Suminy. Zdjęcie podpisane jest: ,,Manifestacyjny, patriotyczny pochód 1-majowy z Pszowa do Rybnika w 1919 roku. Pochód na moście przed Rybnikiem (1919). Wg tego co udało mi się dostrzec na niewyraźnym zdjęciu jest to miniaturowa kopia wiaduktu na tej samej linii tyle że z Paruszowca (nad ul. Wielopolską). Świadczyć o tym może np. rozpiętość przęseł, kształt łuków oraz charakterystyczne, okrągłe nisze pomiędzy przęsłami, takie same jak na Paruszowcu tylko nieco mniejsze. Najważniejsze pytanie, czy budulcem również była czerwona cegła? Balustrada pasuje to wszystkich obiektów mostowych na tej linii

Obrazek

Druga rzecz. W muzeum znajduje się aktualnie wystawa dotycząca historii kolei. Wypatrzyłem tam dwa interesujące zdjęcia. Pierwsze z Zamysłowa:

Obrazek

Drugie zdjęcie to nieistniejący (wg mnie) most na Paruszowcu nad Rudą. W muzeum uparcie twierdzą, że jest to dzisiejszy obiekt nad ul. Cichą tylko po przebudowie konstrukcyjnej, natomiast mój research tego nie potwierdza, ilość detali w długości przęsła (np. przypory platformy) różni się - 11 wobec 16.

Obrazek

Przeczytałem różne fakty tutaj, nt. tego obiektu, czy ma ktoś jakieś źródła bibliograficzne?

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Wrzuć te twoje porównanie
Klaus w dom, Bóg w dom

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

A ten wysadzony jak wygląda? Gdzieś na forum jest fotka - mówię o Paruszowcu.
I chyba pierwsze zdjęcie mostu na Raciborskiej !
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Parę postów wyżej
Załączniki
3cdc4a275991d753.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

szymcar - wszystko się zgadza co piszesz.
Pierwsza foto przedstawia trzyprzęsłowy ceglany wiadukt drogowy o konstrukcji sklepionej przebudowany na początku lat pięćdziesiątych XX w.na obiekt o konstrukcji żelbetowej z przegubem gerberowskim.
Drugie foto przedstawia wiadukt kolejowy (estakada) na Zamysłowie o pierwotnej konstrukcji trójprzęsłowej, dwukrotnie przebudowany.
Na trzecim foto nieistniejący most kolejowy na rzece Ruda przebudowany po wojnie na przepust.
Wszystkie obiekty mostowe na linii kolejowej Egersfelt - Sumin budowanej w latach 1910 - 1912.
Nie rozumiem co wspólnego z wiaduktami ma ulica Cicha.

Klaus BOLS
Starszy kapral
Posty: 269
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 09:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: Klaus BOLS »

Powiedzcie to w muzeum :P
Klaus w dom, Bóg w dom

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Chyba w muzeum doszło do nieporozumienia. Nie sposób pomylić poszczególnych obiekty z uwagi na fakt, że każdy był zupełnie innej konstrukcji (dodam co jeden to piękniejszy).
Zmieniając temat, oglądał ktoś może most na rzece Sumina w ciągu drogi Lyski - Sumina PKP. Obiekt z 1898 roku posiada konstrukcję ceglano-kamienną sklepioną. W 2016 roku uratowany przez remont polegający na nałożeniu nad sklepieniem konstrukcji żelbetowej odciążającej, której z zewnątrz nie widać. Na koronie drogi dołożono po obu stronach jezdni drogi dla rowerów (bitumiczne pobocza). To dowód, że co stare nie musi zostać zniszczone, a można dostosować do aktualnych wymagań i potrzeb.

szymcar
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2009, o 18:14
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: szymcar »

Rybniker pisze: Nie rozumiem co wspólnego z wiaduktami ma ulica Cicha.
Napisałem tak, bo zapomniałem jaką nazwę miał biegnący tędy potok, natomiast wiem, że ulica Cicha biegnie od Mikołowskiej w stronę tego obiektu i można tamtędy dostać się do ulicy Pod Wałem - skrót myślowy :).

W muzeum nie tyle że doszło do nieporozumienia, co uparcie stoją na stanowisku, że dwa zaprezentowane przeze mnie mosty to jeden i ten sam obiekt, który został ponoć wybudowany z wadami konstrukcyjnymi i został przebudowany zaraz po jego powstaniu (stąd różnica w ilości przęseł i wysokości). Nie wiem kto w takie tłumaczenie uwierzy ale już trudno.

Adam wspomniał o tym moim porównaniu. Jest trochę lakonicznie zrobione ale przedstawia ilość detali w postaci podpór w ciągu jednego przęsła. Opierałem się na dwóch zdjęciach archiwalnych.

Wiadukt nieistniejący:

Obrazek

Wiadukt istniejący:

Obrazek

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ten "potok" to tzw bejca - czyli ściek z Huty Silesii. Po barwie ścieku można było poznać w jakich kolorach huta produkowała danego dnia garnki :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

szymcar
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2009, o 18:14
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: szymcar »

woytas pisze:Ten "potok" to tzw bejca - czyli ściek z Huty Silesii. Po barwie ścieku można było poznać w jakich kolorach huta produkowała danego dnia garnki :)
Nazwa rzeczywiście trafiona. Na szczęście dziś jest to w miarę czysty ciek wodny, który ostatnio miałem z jednym z kolegów z naszego forum okazję ,,eksplorować''. Dawno temu czytałem wątek o schronach w Rybniku tutaj na forum rzecz jasna i gdzieś w głowę wryła mi się wiadomość, której już nie umiem znaleźć, że wchodząc w tunel ,,Bejcy'', która wypływa spod ul. Mikołowskiej można dojść do dawnego schronu pod Hutą Silesia. Obiekt został przez nas częściowo ,,przebadany'' i sprawa wygląda dosyć obiecująco (zabrakło czasu i dobrego oświetlenia). Duża jego część jest wykonana z czerwonej cegły, dosyć solidnie. Zdjęcia pokażę już niebawem, ale to w innym wątku :)

Co do mostów, dodaję jeszcze na potwierdzenie widok map z ORSIPu:

Obrazek

Obrazek

Rybniker
Starszy szeregowy
Posty: 86
Rejestracja: 2 gru 2011, o 18:46
Lokalizacja: Rybnik O/S

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: Rybniker »

Jak pisałem zaszło nieporozumienie. Szymcar prawidłowo opisał obiekty mostowe. Pierwsze foto przedstawia most kolejowy na rzece Ruda, budowla została zniszczona w 1945 roku i odbudowana jako przepust sklepiony jednootworowy.
Most ten widnieje na trzech pocztówkach z 1913 roku (najwcześniejsza w obiegu pocztowym była 7 marca 1913 roku)

Drugie foto przedstawia most kolejowy dwuprzęsłowy, sklepiony na potoku Młynówka (potoczna nazwa Bejca, tak jak opisuje Woytas), obiekt przetrwał do dnia dzisiejszego. Kopię zrobiono z pocztówki, która była w obiegu pocztowym 23 marca 1912 roku.

szymcar
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2009, o 18:14
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: szymcar »

Rybniker pisze:Jak pisałem zaszło nieporozumienie. Szymcar prawidłowo opisał obiekty mostowe. Pierwsze foto przedstawia most kolejowy na rzece Ruda, budowla została zniszczona w 1945 roku i odbudowana jako przepust sklepiony jednootworowy.
Most ten widnieje na trzech pocztówkach z 1913 roku (najwcześniejsza w obiegu pocztowym była 7 marca 1913 roku)

Drugie foto przedstawia most kolejowy dwuprzęsłowy, sklepiony na potoku Młynówka (potoczna nazwa Bejca, tak jak opisuje Woytas), obiekt przetrwał do dnia dzisiejszego. Kopię zrobiono z pocztówki, która była w obiegu pocztowym 23 marca 1912 roku.
Przekopałem jeszcze trochę moje archiwa zdjęciowe i chciałbym się z Wami podzielić kolejnymi zdjęciami związanymi z wiaduktami na Paruszowcu. Być może któreś z nich były już postowane w odrębnym wątku o Rybniku, jednak mam nadzieję, że się nie powtórzę :)

Widok z mostu na rzece Rudzie w ciągu ul. Mikołowskiej, w stronę wiaduktu nad ul. Wielopolską

Obrazek

Widok z okolic dzisiejszej ulicy Nadbrzeżnej w kierunku nasypu kolejowego. W tle widzimy nieistniejący most/wiadukt o którym ostatnio się rozprawiam. Jako ciekawostkę dodam, że wg map z lat 50. na prawo od miejsca zrobienia tej fotografii miała miejsce hodowla nutrii :)

Obrazek

Widok w stronę ulicy Pod Wałem, w tle widoczne istniejące do dziś zabudowania, a na pierwszym planie most nad Młynówką, istniejący do dziś

Obrazek

Plus widok w miarę współczesny, ale przed otynkowaniem

Obrazek

A na koniec fajne odkrycie ,,okołomostowe'' co do którego nie jestem pewien, za to pewien jestem, że mi pomożecie rozjaśnić sprawę. Czy to zdjęcie...

Obrazek

...jest zobrazowaniem tego obiektu na mapie?

Obrazek

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

A to z allegro. Wiadukt, a raczej most Nacina.
Załączniki
4b10f4584417914815740c3cb4fe (1).jpg

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Mosty w Rybniku 1939-1945

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Piekne
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ