Mosty w Rybniku 1939-1945

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Nie wiem wprawdzie, czy wojsko, ale tak mi to przekazano. Spróbuję się jeszcze dowiedzieć tego.

arek-strazak
Starszy szeregowy
Posty: 75
Rejestracja: 7 lut 2009, o 09:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

woytas pisze:Posterunek graniczny SG nie jest tozsamy z posterunkiem Celnikow. Siedziba tych drugich ze wzgledow finansowych np mogla byc w Chwalecicach.

Podobnie wygladala granica w Suminie/ Gorkach. Straznica byla kolo dworca, przejscie na drodze pomiedzy Gorkami a Sumina przy drodze
woytas mnie chodzi o to ze na wigowce wszystko pozaznaczano inaczej. np nasz celny w chwalecicach po co?
skoro nie zaznaczono wlasciwego w stodolach? natomiast jest zaznaczony budynek juz nie istniejący,natomiast niemiecki urzad zaznaczono w miejscu gdzie byly mieszkania celnikow niemieckich.
nie zaznaczono wogole straznicy kop w chwalecicach a byla i stoi do dziś w tamtym czasie nie bylo tam wiele budynkow.
dla mnie te wigowki to sa spartolone na max i jak te polskie wojsko mialo z takimi mapami walczyc?hmmm
chyba ze to ja sie myle i sa te mapy az za dokladne tylko ja na nich nic nie widze.
sam juz nie bardzo wiem o co w nich chodzi.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jesli sa spartolone to dlaczego po przejeciu WIG-u w Warszawie Niemcy uzywali naszych map?
A w Chwalecicach nie bylo KOP-u tylko Straz Graniczna - podobnie jak w Suminie.
Bo KOP dzialal na wschodniej granicy
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

arek-strazak
Starszy szeregowy
Posty: 75
Rejestracja: 7 lut 2009, o 09:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

woytas dobra kopu nie bylo yno ci drudzy nie czepiej sie slowek wiemy o czym mowa chyba no nie?a mapy nie sa dokladne i juz sa spartolone.sam se popatrz na nie moze sa dokladniejsze od niemieckich ale i tak sa niedokladne.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ja sie nie czepiam tylko prostuje Twoje bledy.
Po 70 latach trudno oceniac co pokazuje mapa - na Bundesarchiv mozna kupic zdjecia lotnicze w kwadratach Messichtblattu - na ich podstawie mozna zobaczyc co i jak - ale koszt tego zdjecia/mapy to okolo 40 euro za sztuke.
Caly czas poszukuje mayp WIG 1:25 000 - setka byla mapa taktyczna - trudno od niej wymagac centymetrowej dokladnosci.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

arek-strazak
Starszy szeregowy
Posty: 75
Rejestracja: 7 lut 2009, o 09:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

woytas blad nie blad dla mnie kop,wop,SG to to samo te sama robote robili.
Ja nie wymagam centymetrowej dokladnosci ale widze ze na wigowkach jest wszystko pozaznaczane byle ,wyobrazsobie ze tak samo by robiono mapy turystyczne jak by to wyglądało?
nawet te setki powinny byc dokladne jak na moj rozum.toz to mapy operacyjne chyba no nie?

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Panowie wątek jest o mostach.... a wy co?? Moderator do dzieła!! :mrgreen:

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

trochę odświeżę temat,konkretnie chodzi o wiadukt \most\kolejowy nad rzeką Ruda-był wysadzony to prawda ,ale czy został odbudowany w tej samej formie ? ja znam odpowiedz

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

pociągnę wątek-z materiałów kolejowych wyczytałem że most wysadzony w 45r był identyczny do mostu pod którym przebiega ul.Wielopolska-z małą różnicą ,posiadał jedno przęsło mniej \szkoda że brak foto.\

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dostałem dzisiaj w mailu :)
Załączniki
Nowy obraz1.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

to "4 mosty" ? ktory rok?

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Na pewno przed pierwszym wysadzeniem

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Wojtas fajne zdjęcie -tego jeszcze nie było -zimową porą . Tematem mnie interesującym jest nieistniejący most klejowy na trasie do Katowic. Nie tak dawno na naszym forum pojawiła się stara widokówka-składała się on z dwóch części, pierwsza górna dworzec na Paruszowcu i dolna część przedstawiająca nieistniejący most /wysadzony 45r/ -może ktoś skopiował tą kartę pocztową to proszę o dodanie do tematu. :grin:
Ostatnio zmieniony 26 sty 2012, o 01:43 przez janusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

ta? jesli to ten most, ktory mam na mysli to nie jest nad Ruda.
Załączniki
3cdc4a275991d753.jpg
Ostatnio zmieniony 26 sty 2012, o 06:59 przez Alojz, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

tak to jest ta widokówka-Alojz dzięki.Na widokówce pisze wyraznie co to jest za most-most ten został wysadzony w 45r przez wojska niemieckie.W jego miejsce powstał przepust w nasypie kolejowym dla rzeki Ruda .
Ostatnio zmieniony 26 sty 2012, o 07:16 przez janusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

to ten most obok baru Wyglendy? jesli tak to nie jest to Ruda!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Teraz nie, ale kiedyś to była Ruda

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

panowie koło Wyględy płynie ciek zwany ,,Bajca''-mosty były trzy

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Analizując ujęcie mostu- fot. została wykonana od strony ul. Mikołowskiej.Z prawej strony widać kawałek płotu posesji leśniczówki/tak jest zaznaczone na starych mapach budynek istnieje do dzisiaj/.Ale najciekawsze jest to że pod tym mostem przebiegała ul. Nadbrzeżna dokładnie pod lewy dużym łukiem/pod prawym płynie rzeka Ruda/.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

janusz pisze:panowie koło Wyględy
dla sprostowania Wyglenda a nie Wyględa :wink:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Zerknijcie na mój plan - tam są 3 cieki wodne
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

ano racja! do dzisiaj zostaly 2.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Wojtas ma racje cieki wodne były trzy-ile jest dzisiaj nie wiem ,może dwa jak pisze Alojz .Temat tych mostów jest bardzo ciekawy i bardzo obszerny -żeby ogarnąć wszystko należało by pisać o cieku wodnym biorącym początek z Brzezin /gdzieś rejon dzisiejszej ul Brzezińskiej a może za nią/-napiszę krótko .Pierwszy most od strony miasta przyjmował dwa cieki z terenu Huty Silesia /wyżej wymieniony potok z Brzezin i wody zrzutowe z przyzakładowej oczyszczalni ścieków mieszane prawdopodobnie z wodą z stawu / ciek ten utkwił w mej pamięci jako ,,Bajca'' .Nazwa związana była zapewne z kolorem płynącej cieczy -była ona intensywnie ruda .Drugi most /środkowy/ jak już wspomniałem był przepustem dla rzeki Ruda i ul. Nadbrzeżnej /i tu mamy trzeci ciek wodny o którym pisze Wojtas/.Trzeci most jak wiemy jest przepustem dla ul.Wielopolskiej.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Tez znam ten ciek jako "Bajca". Woda potrafila zmieniac kolor dziennie. Byla nie tylko ruda ale tez zolta, niebieska,czerwona.... Chyba w zaleznosci od tego jakiego koloru garnce robili :)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dzisiaj podczas imprezy podszedł do mnie starszy Pan (rocznik 33), który powiedział, że śledzi nasze forum w internecie (!) i bardzo mu się podoba. Poszukuje zdjęcia wysadzonego mostu nad rzeką Rudą - powiedziałem mu, że mamy coś takiego na forum tylko nie wiem gdzie... i znalazłem.
Opowiedział mi historię odbudowy przez Rosjan mostu w roku 1945. Był w piwnicy domu gdy Niemcy go wysadzili - po przybyciu A.CZ wyciągnięto ich z domów i zaangażowano do noszenia desek, belek i innych elementów. Zbudowany nowy most wyglądał podobnie do tego z filmu "Most na rzece Kwai" - w związku z tym, że podczas przejazdu pociągu wszystko się chybotało , zastosowano prymitywny acz skuteczny pomysł na "test prędkości" pociągu. Otóż na wjeździe na most ustawiono beczki wypełnione z wodą - jeśli prędkość pociągu była za duża to beczki się chybotały i woda z nich wylewała. Maszynista musiał wtedy zwolnić.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

ODPOWIEDZ