Gołkowice - szokujący nagrobek

Śląskie miejsca bliższe i dalsze Rybnikowi
Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Lyski, Racibórz, Rudy, Wodzisław Śląski, Żory...
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Gołkowice - szokujący nagrobek

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na cmentarzu ewangelickim w Gołkowicach (pow. Wodzisław) jest taki sobie zadbany nagrobek:

Obrazek

Obrazek

A z tyłu ma takie coś:

Obrazek

Czyli płyty skradzione z jakiegoś cmentarza żydowskiego, a ściślej z grobu Arona Perlberga, który zmarł 26.kwietnia 1927 roku :shock:

Obrazek

Obrazek

Szokujące, nie?

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

To już jest szczyt wszystkiego, :mrgreen: jak Ty to tam znalazłaś na takiej wsi? Wielki szacun

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

To nie moja zasługa. Mój ojciec ma znajomego, który jest historykiem z Radlina (onegdaj uczył chyba w Mechaniku) i tenże emerytowany nauczyciel jest zapalonym rowerzystą objeżdżającym okolice. On wie, że mnie takie rzeczy interesują i był u taty parę dni temu i wspomniał mi o tym. No to ja w te pędy i na drugi dzień tam byłam.
Powiem Ci Tomek, że już różne rzeczy widziałam, włącznie z wychodkiem z macew, ale nie u nas na Śląsku. Myślałam, że u nas jakiś większy szacun ludzie mieli do siebie, do innych religii, ale niestety myślałam źle.

Rozgryzam to teraz, to znaczy staram się wykombinować z którego cmentarza to jest skradzione. Odpada Rybnik, odpada Wodzisław. Te cmentarze zostały zniszczone w czasie wojny. Nikomu (kamieniarzowi) by się nie opłacało przechowywać "materiał" przez tak długi okres czas. Na myśl mi przychodzi Racibórz, bo tam cmentarz żydowski dotrwał do lat 70-tych, dopiero w czasie komuny został rozkradziony.

Choć, równie dobrze to może być z jakiegoś cmentarza ze strony czeskiej.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Jak można mieć nagrobek, gdzie ewidentnie widać, że na drugiej stronie są napisy Żydowskie. Dziwne że nikogo to nie raziło. Mogli to chociaż zeszlifować, tylko wtedy byś tego nie znalazła. U nas w ogóle to jest jakaś psychoza z pomnikami, kto ma lepszy i droższy żeby się na 1 Listopada pokazać, nie wiem jak ci ludzie tam stali przy tym grobie, a na drugiej stronie taki numer. Już bym wolał mieć kopczyk usypany i jakieś kwiatki posadzone, niż coś takiego. Wstyd

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

No straszny wstyd. I to wstyd dla rodziny, która żyje i ten pomnik zamawiała, bo ci co tam leżą to niewinni. No i wstyd la kamieniarza. :evil:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

To jest niepojęte. Cóż za ludzie tam mieszkają. Wstyd.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Pan historyk to nie jest czasami pan Kłosok?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Trzeba miec cos nie tak.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

woytas pisze:Pan historyk to nie jest czasami pan Kłosok?
Tak.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jeden z nielicznych pozadnych nauczycieli ktorych mialem przyjemnosc spotkac.

Co niezmienia faktu, ze nagrobek jest koszmarny.
Kupujac wyroby granitowe czy z innego kamienia nie mamy zadnej pewnosci co do zrodla ich pochodzenia - ale takie cos przerasta ludzkie pojecie. Wystarczylo przeszlifowac powierzchnie i juz bylo by inaczej.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Może być i Pszczyna.
SID

keramik
Starszy szeregowy
Posty: 82
Rejestracja: 23 maja 2010, o 21:26
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: keramik »

Składanie czy spasowywanie nie wygląda mi na wykonane przez profesjonalistę. To jakiś domorosły partacz-kamieniarz. I taki mógł mieć zachomikowane płyty. Można by się zabawić w śledczego, czy też poczekać do 1.XI, ale cóż to zmieni? Ślad czeski też prawdopodobny – szczególnie po powodzi. I może dobrze, że tych napisów nie zeszlifował, czy też nie wygryzł. A może to była jakaś rodzina?

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Według mnie rodzina nic nie wiedziała. Napisy z tyłu były zaszpachlowane przez kamieniarza. Wyszły na wierzch na skutek wielokrotnego mycia pomnika i oddziaływania czynników atmosferycznych.
SID

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Gdyby na grobie moich rodziców/dziadków/wujków wyszły takie napisy to zmienię te dwie płyty. Wszystko na ten temat.

pawel_lw88
Szeregowy
Posty: 21
Rejestracja: 18 lut 2012, o 19:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Gołkowice - szokujący nagrobek

Nieprzeczytany post autor: pawel_lw88 »

Witam nie wiedziałem gdzie poruszyc ten temat ale skoro juz mowowa tutaj o wykorzystaniu nagrobka żydowskiego w celu wykonania innego nagrobka przechadzajacc sie ostanio po rybnickim cmentarzu zauwazyłęm jak przed jednym grobem ktos wykorzystał kawałek płyty nagrobnej poniemieckiej jako chodniik przed nagrobkiem jesli uda mi sie zawitac na cemntarz zrobie zdjecie i wrzuce na forum

ODPOWIEDZ