Pytanie

Śląskie miejsca bliższe i dalsze Rybnikowi
Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Lyski, Racibórz, Rudy, Wodzisław Śląski, Żory...
Mani
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 14 sty 2011, o 20:27
Lokalizacja: Pless

Pytanie

Nieprzeczytany post autor: Mani »

Od lat interesuje mnie historia moich rodzinnych stron. Jest to północna część byłego powiatu pszczyńskiego, czyli okolice Mikołowa, Orzesza i Tych. W czasie poszukiwań natrafia się na wiele cennych informacji z sąsiednich regionów, np. z Rybnika i okolic. Dla mnie jest to „produkt uboczny”, ale z drugiej strony szkoda by było to wszystko zamknąć do szuflady. Większość informacji jest w j. niemieckim, z lat ok. 1750-1918. Pisane lub drukowane tym starym pismem określanym przez wielu jako bazgroły. Tematycznie prawie wszystko, od meteorytu po jednostkę stacjonującą
w Rybniku w roku 1800.
I teraz jest pytanie za 100 PLN.
Jest sens umieszczać te informacje w języku którego większość nie zna ? Jak widzą największym zainteresowaniem cieszą są tematy datowane po 1922 r., lub fotografie.

Jako przykład tego co mam podam częściowy opis Wodzisławia i okolic z roku 1793.
Załączniki
Loslau 1793.jpg

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Z tym niemieckim to nie do końca tak. Bo sam go specjalnie nie znam, ale jeśli coś jest po niemiecku to bez większych problemów radzę sobie czy to ocr ze starym niemieckim, czy translatorem google lub innym.

Mani
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 14 sty 2011, o 20:27
Lokalizacja: Pless

Tunel - Czernica

Nieprzeczytany post autor: Mani »

Jeżeli sprawa języka nie stanowi problemu, to proszę bardzo. Dzisiaj trzy artykuły o budowie tunelu kolejowego w Czernicy. Kopiowanie tych tekstów na dysku powoduje spadek i tak kiepskiej jakości, więc podaje tylko adresy.
http://books.google.de/books?id=xtkvAAA ... ng&f=false

Str. 250

http://books.google.de/books?id=KNk_AAA ... &q&f=false

Str. 31

http://books.google.de/books?id=98ZLAAA ... &q&f=false

Koniec strony 230

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wsio ok, ale te tematy nie do "Rybnika", a do działu "Śląsk".

Mani
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 14 sty 2011, o 20:27
Lokalizacja: Pless

Wilhelmsbahn

Nieprzeczytany post autor: Mani »

Kolej, nie tylko w Rybniku.
Załączniki
WB 388.png
WB 387.png
WB 386.png
WB 385.png
WB 384.png
WB 383.png
WB 382.png
WB 381.png
T..png

Mani
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 14 sty 2011, o 20:27
Lokalizacja: Pless

Rok 1780.

Nieprzeczytany post autor: Mani »

Parę ważnych osób w 1780 roku.
Załączniki
388.png
387.png
341.png
340.png
Tyt..png
Ostatnio zmieniony 3 cze 2011, o 21:16 przez Mani, łącznie zmieniany 1 raz.

Mani
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 14 sty 2011, o 20:27
Lokalizacja: Pless

Garnizon Rybnik-1799 r.

Nieprzeczytany post autor: Mani »

Jak w temacie.
Załączniki
Rybnik 1799.png

Mani
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 14 sty 2011, o 20:27
Lokalizacja: Pless

Nieprzeczytany post autor: Mani »

Byli tacy, co próbowali zaprzeczać, ale znajomość obcych języków nie jest mocną stroną tego Forum. Zainteresowanie moimi wpisami jest wspaniałe, szczególnie tym ostatnim.
Dziwne jest tylko, że nikt się nie oburzył. W roku 1799 oprócz inwalidów wojskowych w Rybniku nie było wojska.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

jak pisałem z tłumaczeniem można sobie poradzić, ale jak trzeba mieć taką potrzebę, bo to wymaga trochę wysiłku. Jeśli zapiszesz "Garnizon Rybnika 1799" w temacie ciężko się nim bez takiej potrzeby zainteresować. Ale przypuszczam, że prezej czy później trafi się ktoś komu to potrzebne. Co do postu o garnizonie to ciężko mi odnaleźć tam coś na temat Rybnika. Przybliż jeśli możesz. Tak byłoby zdecydowanie łatwiej :P

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

Mani pisze:Zainteresowanie moimi wpisami jest wspaniałe, szczególnie tym ostatnim.
Glownie linkujesz strony lub wrzucasz zdjecia/skany.
Jakiej reakcji oczekiwales? Chyba nie jestesmy zobligowani do komentowania wszystkich postow.
Przy okazji prosba - wrzucaj linki tak troche bardziej po bozemu.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2011, o 23:11 przez hawk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

hawk pisze: po bozemu.


t.z blisko krzyza? :mrgreen:
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Znam j.niemiecki ale czytanie tekstow pisanych tym pismem jest meczace i dlugotrwale. Jak jest cos co mnie interesuje to sobie powolutku poczytam. W tym watku nie przeczytalem ani jednego.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Alojz pisze:Znam j.niemiecki ale czytanie tekstow pisanych tym pismem jest meczace i dlugotrwale. Jak jest cos co mnie interesuje to sobie powolutku poczytam. W tym watku nie przeczytalem ani jednego.

j.w
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Mani
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 14 sty 2011, o 20:27
Lokalizacja: Pless

Nieprzeczytany post autor: Mani »

Jest sens umieszczać te informacje w języku którego większość nie zna ? Jak widzę największym zainteresowaniem cieszą są tematy datowane po 1922 r., lub fotografie.

To pytanie zadałem w moim pierwszym poście w tym temacie nie bez podstaw. Stary Rybnik dla większości to Rybnik od 1922 roku, a wiedza o tym co było wcześniej jest bardzo znikoma.
Bo jak inaczej wytłumaczać fakt, że nie znalazłem ani słowa o wielkiej tragedii ludności o latach 1847/1948. To taki mały przykład.
Fakt, można wrzucać te linki tak troche bardziej po bożemu, przetłumaczyć, dodać jeszcze komentarz i podać na tacy. Niestety nie ma tam zdjęć.
Zeby ocenić czy coś jest interesujące trzeba najpierw przeczytać i zrozumieć, bo są też tacy którzy korzystają z usług translatora Google lub innym. Tylko z tego co wiem z takiego tłumaczenia wychodzi zawsze to samo..sieczka.
Jeżeli chodzi o materiały na temat starego Rybnika mogą polecić lekturę Trybuny Robotniczej,
organu Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Katowicach.

:mrgreen:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

A może upowszechniać jednak tą wiedzę? To że na forum są głównei z XX w. wynika z tego, że po prostu z tego okresu coś jest. Co do wcześniejszych lat to wiele tego nie ma. Głównie kronika Idzikowskiego i ówczesna prasa. Ale nie jest tak, że ten temat nas nie interesuje.


np.: http://forum.zapomniany.rybnik.pl/viewtopic.php?t=625

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Mani pisze: Bo jak inaczej wytłumaczać fakt, że nie znalazłem ani słowa o wielkiej tragedii ludności o latach 1847/1948. To taki mały przykład.
Mnie ta tragedia bardzo interesuje, nooo... może nie w aż tak długim przedziale czasowym :mrgreen: , ale interesuje. Szczególnie mnie nurtuje, gdzie był cmentarz, na którym chowano ofiary tej tragedii?

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

O jakiej tragedii konkretnie myślisz, bo to jest dość wielki rozrzut czasowy (101 lat), tragedii przez ten okres nie brakowało

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na pewno chodzi o epidemie cholery i tyfusu, tylko Mani się lekko dup... z cyferkami i wyszło ponad 100 lat.
To bardzo interesujący temat i wierzę, że nam tu Mani to przybliży :) Ponawiam prośbę o ustalenie miejsca pochówku tych, których zdziesiątkowały choroby.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

tzw Kerchofek w Chwałęcicach?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Coś mi się obiło o cmentarzu cholerycznym, muszę pogrzebać, gdzieś o tym czytałem :?:

Awatar użytkownika
Kristoff
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 12 lut 2015, o 23:17
Lokalizacja: Kamień

Re: Pytanie

Nieprzeczytany post autor: Kristoff »

http://www.europa-slask.us.edu.pl/ksiaz ... lskiej.pdf

_Hipcia stary temat nie wiem czy znasz ale może się przydać. Dotyczy cholry ale też ciekawe. Jeszcze zrobię ze źródeł analizę /zmian ludności pomiędzy 1847 a 1858, bo wydaje mi się że w Kreis Rybnik nie było tak tragicznie jak w powiecie pszczyńskim i raciborskim, ale jak zrobię tabelę dla minimum 15 miejscowości to wstawię. Głód 1847/1848 trochę podobny do wydarzeń w Irlandii też kartofel jest winny. Ludzie przeszli z uprawy zbóż na kartofle, chłodna i słotna wiosna spowodowała, że kartofle zgniły na polu i tragedia gotowa.
Świat zaczynamy poznawać od swojego domu, wiemy to tylko zapomnieliśmy o tym.

ODPOWIEDZ