Granica Raszczyce- Markowice

Śląskie miejsca bliższe i dalsze Rybnikowi
Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Lyski, Racibórz, Rudy, Wodzisław Śląski, Żory...
franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Granica Raszczyce- Markowice

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Moja ostatnia wyprawa: Granica a właściwie byłe przejście graniczne II RP i Niemiec. Raszczyce-Markowitze.
Niemieckie domy celne (i Straży Granicznej?)

Obrazek

Tutaj polski dom celny:

Obrazek

Tutaj jeszcze raz polski dom celny z innej perspektywy i lepiej widoczny biało-czerwony słupek
Obrazek

Pytanie czy ten biało-czerwony słupek to rzeczywiście słupek graniczny??

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

hmm mi sie wydaje ze jednak to robota współczesna, np.ostrzeżenie przez nasypem ewentualnie wzniesieniem terenu
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

słupek jest nowy a te domy celne kurcze z marcoonem sie naoglądałem niemieckich i te sa bardzo nowe ale moze sie myle wszystko mozna przerobic i odnowic.... :wink:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

nie wydaje mi sie aby to były u.celne niemiecki.
te które widziałem wyglądały całkiem inaczej no ale moge sie mylic :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Miejscowi mówią o tych co mieszkają w tych "niemieckich" domach - że "mieszkają w zoll hausach". Także chyba coś jest na rzeczy..... i stąd moje przypuszczenie. Zresztą te budynki raczej nie pasują do zabudowy całej okolicy...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

w ktorym miejscu na mapie?
Obrazek
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Zwroccie uwage jak ciekawie przebiega granica- wzdluz drogi i gdzie stoi u. celny
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

franekh zaznacz i wklej lokalizacje, kazdy stary dom można wyremontować skoro tak mówią, marcoon tez ma rodzinę z zoll hausa :lol: :lol: nie ? marcoon ?
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

pewnie 8) U.celny (Niemiecki) w Nieborowicach był kiedyś domem moich dziadków
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Już wyjaśniam. Woytas u. celny nie stał obok drogi Racibórz- Gliwice (wzdłuż której biegła granica) bo i po co, skoro ta droga była w granicach Niemiec? Zresztą gdyby był tam to coś z niego by się zachowało a tam są same pola... Na mapie zaznaczyłem miejsca urzędów celnych (czerwony to polski, niebieski to niemieckie). Granicę tam stanowiła polna droga która prowadziła do Budzina (to ta pomiędzy kropeczkami). Jeszcze jedna rzecz może w jakimś stopniu potwierdzać granice. Współczesna tablica z napisem Raszczyce.... która stoi tuż przed graniczną drogą do Budzina, pomiędzy budynkami...
Obrazek

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:shock: teraz to pasuje, a swoją drogą patrzyłeś za szlabanem ppanc.... :? Niemcy taką drogę pewnie zabezpieczyli :|
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Szlabanu pancernego raczej tam nie było. Same polo do okoła więc raczej nie było sensu go tam stawiać (to moja hipoteza...). Jest natomiast na kanale Ulgi tuż za mostem do Raciborza (Ale o tym pisał już Woytas). :wink:

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

pisał Adam http://zapomniany.rybnik.pl/index.php?o ... &Itemid=39 a wklejał i układał Wojtas :wink: :lol: :lol:
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Ups :oops: :oops: przepraszam ..... :D

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

znowu bylismy pierwsi :>
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

jak zwykle.... 8)

ODPOWIEDZ