Powstania Śląskie

Śląskie miejsca bliższe i dalsze Rybnikowi
Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Lyski, Racibórz, Rudy, Wodzisław Śląski, Żory...
Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Powstania Śląskie

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Chciałbym rozpocząć dyskusję i zbierać w tym temacie informacje dotyczące Powstań Śląskich - także plebiscytu i innych wydarzeń powiązanych z powstaniami. Jeśli ktoś z Was ma jakieś zdjęcia, notatki, ciekawostki, literaturę na ten temat - proszę o wrzucanie. Temat powstań, jest dość po macoszemu obecnie traktowany i pewnie mało kto posiada o nich jakąkolwiek wiedzę (ja także), jest to natomiast część historii bardzo ważnej dla Śląska i nie tylko. Dotyczy to zarówno wiedzy o działaniach zbrojnych, bitwach, uzbrojeniu, oddziałach ale także konsekwencji politycznych, społecznych, kulturalnych czy gospodarczych. Na początek wrzucam kilka linków do podstawowych informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstania_ ... %C4%85skie
http://historia.gazeta.pl/historia/1,99 ... askie.html
http://www.eligiusztomkowiak.jdm.pl/pow ... laskie.htm
http://1powstanieslaskie.blox.pl/html

oraz 3 plakaty (dwa polskie i jeden niemiecki):
http://www.zgapa.pl/zgapedia/data_pictu ... biscyt.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... plakat.jpg
http://www.polskiedzieje.pl/zdjecia/pro ... cytowa.jpg

I jeszcze jedna rzecz dotycząca plebiscytu:
http://wapedia.mobi/pl/Plebiscyt_na_G%C ... l%C4%85sku

Prosiłbym o pomijanie informacji dotyczących szczegółowy Rybnika - do tego założyłem osobny temat.
Ostatnio zmieniony 31 sty 2010, o 14:32 przez Mark Vein, łącznie zmieniany 2 razy.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Raich
Szeregowy
Posty: 24
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 10:44
Lokalizacja: Pniewy k.Poznania

Nieprzeczytany post autor: Raich »

Powstanie Wielkopolskie i Śląskie miały wspólny cel
http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_wielkopolskie
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 1116130235
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?tit ... 0123220438

Głownie powstańcy wielkopolscy jak i śląscy byli wyposażeni i umundurowani w mundury pruskie.Członkami powstań byli żołnierze , dezerterzy którzy uciekli z armii cesarskiej oraz młodzi ludzie którzy niebyli świadomi do końca.Najlepszy żołnierz to żołnierz niemiecki wiec wnioskować można że Niemcy sami wyszkolili sobie wroga.Polacy byli gardzeni w armii niemieckiej najlepszym przykładem jest mojego kolegi dziadek służył w husarach śmierci czyli gwardii przybocznej cesarza Wilhelma po paru dniach gdy dowiedziano się że jest polakiem został wyrzucony trafił na Bałkany gdzie z innymi oficerami uciekł tego samego dnia.Jutro wrzuce zdjęcia dziadka.
Załączniki
Bagnety wzór S 98/05 pierwszy u góry z piłą saperski w dalszym etapie wojny zastał wypierany przez model S 84/98 oraz tak zwane erzatze.
Bagnety wzór S 98/05 pierwszy u góry z piłą saperski w dalszym etapie wojny zastał wypierany przez model S 84/98 oraz tak zwane erzatze.
4.Hełm M16 dodatkowo doczepiana była płyta pancerna lecz zrezygnowano z tego gdyż hełm był  bardzo ciężki.
4.Hełm M16 dodatkowo doczepiana była płyta pancerna lecz zrezygnowano z tego gdyż hełm był bardzo ciężki.
1.Mauser c96 z kolbą 6.Ładownica do mausera M1911.8 Manierka M1915/17<br />w filcowym pokrowcu
1.Mauser c96 z kolbą 6.Ładownica do mausera M1911.8 Manierka M1915/17
w filcowym pokrowcu
Ostatnio zmieniony 31 sty 2010, o 20:41 przez Raich, łącznie zmieniany 8 razy.
Wojna jest jak serial musi trwać

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Hymn Śląski- powstał pod koniec XIX w. Śpiewany na melodię Mazurka Dąbrowskiego, słowa ks. Józef Gregor

Długo Śląsk nasz ukochany,
Bez wszelkiej obrony,
Został od swych zaniedbany,
Od obcych wzgardzony,
Dzisiaj sen przerywa,
Do pomocy wzywa,
We swojej niedoli,
Braci dobrej woli,
Jeżeliś na siłach słaby,
Lecz masz dobre chęci,
Wyszukaj dla świętej sprawy,
Pracowników więcej.
Gdzie wspólników wiele,
Szczerzy przyjaciele,
Gdzie miłość, jednota,
Tam też i ochota.
Wiarę ojcowską zachować,
Wspomagać bliźniego,
Cnoty, nauki pilnować,
Powinność każdego.
Kto oświatę szerzy,
We lepszą przyszłość wierzy,
Nie lęka się trudu,
Ten przyjaciel ludu.
Dalej więc Górnoślązacy,
I wszyscy Słowianie,
Póki do nauki, pracy,
Siły naszej stanie.
Niech nam żyje, kwitnie,
Niech działa wybitnie,
W długie błogie czasy,
Towarzystwo nasze.

Pierwotnie hymn został opracowany na użytek Towarzystwa Górnośląskiego, w okresie plebiscytu i powstań stał się jedną ze sztandarowych pieśni polskich na Górnym Śląsku.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Hymn Śląski- pieśń skomponowana przez Feliksa Nowowiejskiego do słów Stanisława Rybki

Hej, bracia Ślązacy do pracy, jutrzenka wolności wita nas,
Hutnicy porzućcie swe chaty, do czynu dla Polski nadszedł czas.

Ref:
Bo w ziemię krew nasza się wpiła i w brylant, i w skarb się zmieniła,
W ten brylant czarny kilofem wal, bracia hutnicy, górnicy hejże do hal!
Na nic plebiscyty, kajdany, bo w Śląskim narodzie silny duch,
Miłością nasz lud jest zbratany, a Ślązak to wierny Polak zuch!

Minęły już wieki niewoli, kajdany rozszarpał Śląski lud,
A z krwi naszej, z tego co boli, Ojczyzna powstała jak cud.

Ref:
Bo w ziemię.....

Po raz pierwszy odśpiewany po II powstaniu w Katowicach na manifestacji śląskich kół śpiewaczych, następnie bardzo popularny wśród ludności górnośląskiej.

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Związki Powstań Śląskich z Powstaniem Wielkopolskim:
"...formacje wielkopolskie tworzyły najbardziej zintegrowaną i zdyscyplinowaną część wojska polskiego. Doświadczenia powstańcze i kadra oficerska z Wielkopolski przyczyniły się także do zwycięstwa III Powstania Śląskiego w 1921 r.: walczyło tam 3-4 tys. byłych powstańców wielkopolskich"
Zaś co do wysokiego poziomu powstańców wielkopolskich: "Konieczność wojenna sprawiła, że pruskie władze zmodyfikowały politykę personalną: złagodzone kryteria narodowościowe spowodowały, że ponad 700 Polaków otrzymało szlify oficerskie. Jeszcze większą, bo kilkutysięczną grupę stanowili Polacy podoficerowie. Wyszkoleniem dorównywali niemieckim oficerom młodszym, a jeśli chodzi o doświadczenie wojenne, często ich przewyższali. Podobnie duże doświadczenie wyniosło ok. 150-160 tys. Polaków z Poznańskiego, którzy jako szeregowcy odbyli kilkuletnią służbę w czasie wojny."
Cytaty z: J. Karwat: Wojsko Doborowe; Tygodnik Powszechny 51-51 str. 27
Czy ktoś natrafił może na podobne dane dotyczące Ślązaków? Ilu tutaj było weteranów wojny, którzy mogli stanowić dobrze wyszkolony trzon powstańców?
Mam też pytanie co do sygnałówki oznaczonej numerem 4 na zdjęciu - wiesz może coś więcej o niej? Bo mam bardzo podobną u siebie, przywędrowała do mnie z Anglii.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Raich
Szeregowy
Posty: 24
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 10:44
Lokalizacja: Pniewy k.Poznania

Nieprzeczytany post autor: Raich »

Jest to sygnałówka pruska wydaje mi się że używana przez kawalerie ale pewności nie mam.
Czy twoja ma jakieś bicia??
http://www.youtube.com/watch?v=t_RvFPFb_J0
Powstańcza marsylinka :D
Wojna jest jak serial musi trwać

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

Uswiadomilem sobie jak malo wiem na temat powstan slaskich i to tym bardziej ze moja rodzina brala w nich spory udzial. Odgrzebalem dzis pare dokumentow - i mam pare medali oraz dokomentow po wujku mego taty Jozfowi Szwedzie ( czesc chyba powstancza, reszta to przed i powojenne podpisane przez np: Cyrankiewicza, Jaruzelskiego)
O pozostalej czesci rodziny Musiol wiem tez praktycznie niewiele.

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

Moja sygnałówka nie ma żadnych bić, numerów itp.
krism - to wrzuć jeśli możesz zdjęcia i jakieś opowieści.
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

Temat mało znany. Czy to było powstanie czy
http://wyborcza.pl/1,75515,6553613,Pows ... omowa.html

O co walczyli ? - o przyłączenie do czegoś co nieznali (Polski) czy raczej przeciwko ich aktualnej sytuacji w Niemczech. Co myślał Korfanty siedząc w polskim wiezieniu lub zmuszony do emigracji do Czechosłowacji.
Według mnie gdyby Ślązacy wiedzieli co im przyniesie przyłączenie do Polski, plebiscyt i powstania miałyby zupełnie inny przebieg (o ile by były)

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... kiego.html

Wszędzie podkreśla się że na wygranie plebiscytu mieli wpływ emigrancji. Zastanawiałem się kim oni byli i wychodzi mi że to byli Ślązacy którzy emigrowali do lepszej roboty w Niemczech (czyli raczej nie pruscy urzędnicy ale zwykli górnicy)
Ciekawe ilu "ochotników" spoza sląska przybyłoby by walczyć gdyby nie zostali opłaceni i skierowani przez rząd RP.

Mój starzyk godoł że za "starej polski "nie było tak żle . Ale na to wpływ miał statut województwa śląskiego króry przez pewien czas pozwalał nie przekazywać do Warszawa części podatków a także to że nie dopuszczono do masowego napływu tańszej siły roboczej z innych rejonów polski.
Czy jeszcze ktoś się nad tym zastanawiał że powstanie i plebiscyt niezupełnie pokrywają się z ogólnym (i to też bardzo mało znanym) ich obrazie ?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

1921 rok
Załączniki
powstańcy SztPl 11.1921 msza.JPG
powstańcy SztPl 11.1921 msza.JPG (71.62 KiB) Przejrzano 8638 razy

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »


Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Fajne!
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

keramik
Starszy szeregowy
Posty: 82
Rejestracja: 23 maja 2010, o 21:26
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: keramik »

Chyba w temacie:
Gwiazda Górnośląska. A do niej dyplom tej treści: "W dowód uznania zasług położonych w walkach o wieczyste prawa Sląska piastowskiego Kapituła Gwiazdy Górnośląskiej nadaje obywatelowi ........ Gwiazdę Górnośląską”.
Katowice 3 maja 1939 rok.
Załączniki
Gwiazda Górnośląska nadana w 1939 r. oraz oryginalny hełm legionisty i  bagnet z 1921 r.<br />(zbiory prywatne)
Gwiazda Górnośląska nadana w 1939 r. oraz oryginalny hełm legionisty i bagnet z 1921 r.
(zbiory prywatne)
Krzyż I Pułku Strzelców Bytomskich z gwiazdą.<br />Chyba jedyne w Polsce takie odznaczenie.
Krzyż I Pułku Strzelców Bytomskich z gwiazdą.
Chyba jedyne w Polsce takie odznaczenie.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Piękne! czyja to kolekcja?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

keramik
Starszy szeregowy
Posty: 82
Rejestracja: 23 maja 2010, o 21:26
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: keramik »

Wnuka tego powstańca.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

piękne fanty, ale małe sprostowanie, to hełm francuski wz 15 (Adrian) używany w WP do roku 1939, ma zielono oliwkowy kolor i orła metalowego wz 19, taki jak na czapkach WP , te orły od 1930 roku miały być zdejmowane bo obniżały wartość bojową hełmu. Jeżeli to oryginał to bardzo rzadki i cenny fant....
Radfahrtruppe

keramik
Starszy szeregowy
Posty: 82
Rejestracja: 23 maja 2010, o 21:26
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: keramik »

Dzięki aw68 za opis. Taki był używny przez formację w III powstaniu. Tak to oryginały - chyba warte ukazania :smile:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

a tak szczerze, to drugie foto to fotomontaż... krzyż nie pasuje do reszty zdjęcia :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

keramik
Starszy szeregowy
Posty: 82
Rejestracja: 23 maja 2010, o 21:26
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: keramik »

Nie wiem, być może. Nie ja jestem autorem tego zdjęcia. Jednak wszystkie te 3 egzemplarze to oryginały i równie dobrze mogła by tam leżeć. Cociaż ma zdjęcie gwiazdy i osobno, ale uznałem, że ten komplecik jest lepszy.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

nie mówie ze nie oryginały, poprostu jako grafik mam skrzywienie na tym punkcie :mrgreen: :razz:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

GrzGol pisze:Temat mało znany. Czy to było powstanie czy
http://wyborcza.pl/1,75515,6553613,Pows ... omowa.html

O co walczyli ? - o przyłączenie do czegoś co nieznali (Polski) czy raczej przeciwko ich aktualnej sytuacji w Niemczech. Co myślał Korfanty siedząc w polskim wiezieniu lub zmuszony do emigracji do Czechosłowacji.
Według mnie gdyby Ślązacy wiedzieli co im przyniesie przyłączenie do Polski, plebiscyt i powstania miałyby zupełnie inny przebieg (o ile by były)

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... kiego.html

Wszędzie podkreśla się że na wygranie plebiscytu mieli wpływ emigrancji. Zastanawiałem się kim oni byli i wychodzi mi że to byli Ślązacy którzy emigrowali do lepszej roboty w Niemczech (czyli raczej nie pruscy urzędnicy ale zwykli górnicy)
Ciekawe ilu "ochotników" spoza sląska przybyłoby by walczyć gdyby nie zostali opłaceni i skierowani przez rząd RP.

Mój starzyk godoł że za "starej polski "nie było tak żle . Ale na to wpływ miał statut województwa śląskiego króry przez pewien czas pozwalał nie przekazywać do Warszawa części podatków a także to że nie dopuszczono do masowego napływu tańszej siły roboczej z innych rejonów polski.
Czy jeszcze ktoś się nad tym zastanawiał że powstanie i plebiscyt niezupełnie pokrywają się z ogólnym (i to też bardzo mało znanym) ich obrazie ?

Moim skromnym zdaniem NIESTETY to prawda z tym «dac malpie zegarek» :cry: i zaraz sie zacznie :?:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ja sie nie zgodze - cytujecie propagande - najbardziej jadowita, antypolska, ktora mowila o "panstwie sezonowym", "bekarcie traktatu wersalskiego" itp... - jak mozna? Ta propaganda wkrotce mowila o ubermenszach i przestrzeni zyciowej - ma na rekach posrednio i bezposrednio krew milionow osob, ludzkie tragedie, miliony przesiedlonych osob, nieludzkie wyzyskiwanie ludzi, mordy, gwalty. A teraz ta sama propaganda stara sie zrobic ofiara tego co rozpoczela sama po 1 wojnie swiatowej
Ostatnio zmieniony 15 sie 2010, o 09:27 przez woytas, łącznie zmieniany 1 raz.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

woytas pisze:ja sie nie zgodze - cytujecie propagande - najbardziej jadowita, antypolska, ktora mowila o "panstwie sezonowym", "bekarcie traktatu wersalskiego" itp... - jak mozna? Ta propaganda wkrotce mowila o ubermenszach i przestrzeni zyciowej - ma na rekach posrednio i bezposrednio krew milionow osob, ludzkie tragedie, miliony przesiedlonych osob, nieludzkie wyzyskiwanie ludzi, mordy, gwalty. A teraz ta sama propaganda stara sie zrobic ofiara tego co rozpoczela sama po 1 wojnie swiatowej

Wybacz ale nie rozumiem - gdzie ja cytuję propagandę ? Mam takie poglądy na powstanie i plebiscyt i je wyraziłem. Chętnie z Tobą podyskutuję w tym temacie - ale napisz do których moich poglądów masz zastrzeżenia bym mógł się do nich odnieść.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

moja wypowiedz dotyczyla jedynie malpy i zegarka - tylko tych slow.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

woytas pisze:moja wypowiedz dotyczyla jedynie malpy i zegarka - tylko tych slow.
Te słowa o małpie i zegarku wypowiedział (lub mu je sie przypisuje)) brytyjski premier L George. I niezależnie jak są głupawe ,wykorzystywane były w propagandzie zarówno antypolskiej jak i antyniemieckiej. Twoje przejście do sowieckiej i faszystowskiej propagandy i jej przypisywanie mnie i Ratiborowi jest trochę przegięciem. Według mnie Ratibór (może się mylę) chciał sprowokować dyskusję o tym co napisałem i co można przeczytać pod zamieszczonymi linkami. Najlepiej niech sam sie wypowie. Mnie interesują poglądy np Twoje w tym temacie.

ODPOWIEDZ