GROBY W ŻORSKICH LASACH

Śląskie miejsca bliższe i dalsze Rybnikowi
Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Knurów, Lyski, Racibórz, Rudy, Wodzisław Śląski, Żory...
Awatar użytkownika
>>MavericK>>
Kapral
Posty: 104
Rejestracja: 2 cze 2007, o 20:08
Lokalizacja: Slask-Radlin
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: >>MavericK>> »

Jestem pod wrażeniem.Dobra robota.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Czyli w Zorach maja porządek , jak to zrobiłeś ze dostałeś takie informacje ?
Radfahrtruppe

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

aw68 pisze:jak to zrobiłeś ze dostałeś takie informacje ?
Było trochę pisania maili i telefonów do Urzędu Miasta Żory, oraz głównie do Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Katowicach- konkretnie do oddziału współpracy z instytucjami, mniejszościami narodowymi i repatryjacji- z nimi to załatwiałem :) Odwalili kawał dobrej roboty, zarówno w Żorach jak i Katowicach.
O wszystkich posunięciach w temacie byłem ( i jak będzie coś nowego będę ) informowany na bieżąco ;) Jednocześnie pomagali mieszkańcy, którzy mieli jakieś informacje o grobach, jak coś się dowiedziałem dawałem znać tym z"góry" ;) Oni poskładali wszytskie informacje do kupy, porobili fotografie do dokumentacji i wyszło to co wyżej ;)

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Gratulacje. To naprawdę godne podziwu! Szacunek!

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

O dziwo większość ludzi była i jest pozytywnia nastawiona do mych działań. Było tylka kilka przypadków, że "co to powinno nas obchodzić, napadli na nas, to dobrze im tak" ;) Ale cóż, nie wszytscy są idealni ;) Grunt, że urzędnicy podeszli z pełną powagą do sytuacji. Sam bym nie dał rady. ( Albo trwało by to bardzo długo ;) )

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

podziwiam determinacje, trzeba to ulokować na stronie jako materiał , dogadaj sie z Wojtkiem :mrgreen:
Radfahrtruppe

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Tak nieśmiało dodam, że temat być może będzie poruszony w jednej z lokalnych gazet ;) W sumie artykuł jest zaakceptowany przez "naczelnych" i mam już wersję w fazach próbnych, ale kto wie ;) Już raz miało być, ale się rozmyślili ( teraz inna gazeta się zainteresowała ) Dziś udzieliłem wywiadu ;)

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:mrgreen: jesteś gość...
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
>>MavericK>>
Kapral
Posty: 104
Rejestracja: 2 cze 2007, o 20:08
Lokalizacja: Slask-Radlin
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: >>MavericK>> »

Qlig skąd się wzięło zainteresowanie akurat u ciebie tym tematem?
Powiem Ci że też mnie pociąga,choć ja mam może dużo mniej konkretnych miejsc co Ty.
Jak daleko sięgasz twą wiedzą o grobach (rejon).
-Wiesz może co to za krzyż co jest niedaleko dworca w Nędzy przy drodze która idzie na Kuźnie Raciborska?Wydaje mi sie ze to tez jest chyba grób.
-Znasz może lokalizacje grobu 19 letniego żołnierza niemieckiego w Syryni?Podobno parę lat wstecz był nawet hełm jego przestrzelony kula na krzyżu.Nasza ekipa szukała grobu ale niestety zakończyła się fiaskiem,tylko znaleźliśmy parę zniczy rozrzuconych w lesie i jakieś resztki wieńca.


Obrazek

Obrazek

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

>>MavericK>> pisze:skąd się wzięło zainteresowanie akurat u ciebie tym tematem?
Wiesz, mieszkam w Żorach już ćwierć wieku, a po okolicznych lasach latałem od dziecka- na grzyby, jagody cały czas ;) Już wtedy mnie dziwiły te groby, ale jako dziecko zbytnio się nie przejmowałem. Dopiero w sumie jakoś rok temu postanowiłem działać, bo przeglądając internet nigdzie nie natrafiłem na żadne wzmianki o nich.
A że interesuję się historią, szczególnie z okresu II Wojny Światowej, to na 90 % byłem przekonany, że to mogiły z tego okresu.
>>MavericK>> pisze:Jak daleko sięgasz twą wiedzą o grobach (rejon).
Wyłącznie lasy z Żor i Suszca, bo tylko te rejony znam od dziecka i nie pogubię się w leśnych alejkach ;) W inne rejony się nigdy nie zapuszczałem i nie zapuszczam, więc nie mam żadnych informacji z innych rejonów.
Jak Cię temat wciągnął i chcesz się dowiedzieć więcej, proponuję popytać ludzi starszych z okolic, gdzie te mogiły się znajdują, dużo potrafią pomóc. ( Choć nie wszyscy są skorzy do rozmów :) ) Możesz też uderzyć wprost do urzędu miasta, albo do odpowiedniego wydziału w Urzędzie Wojewódzkim, w nim na pewno sprawy nie oleją, są konkretni w działaniu, choć wszytsko trwa dość długo ( procedury ;) )
Ostatnio zmieniony 14 mar 2008, o 11:40 przez QLIG, łącznie zmieniany 1 raz.

Adas25zory

Nieprzeczytany post autor: Adas25zory »

czesc
jak chcesz to moge ci pomoc w lokalizacji grobu na gichcie i grobu w lesie w szczejkowicach kolo stacji pkp. a co do grobu na gihcie to ten zolnierz zostal na poczatku lat 90 przeniesiony na kwatere wojskowa na cmentarz dp pszczyny. pozdrawiam adam

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Grób na Gichcie znam i z informacji z Urzędu Miasta wynika, że nie był ekschumowany i w dalszym ciągu widnieje w ewidencji ( Patrz post na poprzedniej stronie ) Poza tym informacje od mieszkańców też to potwierdzają ;)
A co do grobu w Szczejkowicach, narazie nie zapuszczam się w rejony poza Żorami, skupiłem się na terenie powiatu Żory ;)

[ Dodano: Sro 07 Maj, 2008 20:10 ]
Jak kiedyś wspominałem, w dzisiejszym wydaniu tygodnika "Nowiny" ukazał się artykuł o mnie i o grobach ;) Tylko zdjęcia mojego nie dali, choć wysyłałem :) Wybrali grób ;)

[ Dodano: Nie 11 Maj, 2008 22:58 ]
Obrazek

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

moje gratulacje, doskonały materiał a może pociągniesz to dalej i napiszesz do http://forum.zapomniany.rybnik.pl/files ... 01_194.jpg
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i jesli nie masz nic przeciw dodamy na strone?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Witam po dłuższej przerwie, spowodowanej sytuacją zawodową. O grobach nie zapomniałem a w tym tygodniu dostałem taką oto wiadomość z IKIN:

KIN.RIM.JB.7090-4/08 Żory, 17.12.2008 r.



Pan
Michał K.
e-mail: m-k-80@o2.pl


Dotyczy : mogił na terenie Żor.



Nawiązując do korespondencji przekazanej w ubiegłym roku dotyczącej mogił wojennych na terenie miasta Żory, uprzejmie informuję o wykonaniu prac zaplanowanych
na 2008 r. dotyczących tematu mogił wojennych położonych na terenach leśnych.
1.Zostały założone karty ewidencyjne i nadano numery dla miejsc pamięci na terenie województwa śląskiego.
2.Uporządkowano dwie mogiły żołnierzy radzieckich przy ul. 11-go Listopada
w Dzielnicy Kleszczów oraz mogiły wojennej żołnierza niemieckiego lub osoby cywilnej przy ul. Gichta w Dzielnicy Kleszczówka (zdjęcia w załączeniu).
3.Fundacja „PAMIĘĆ” oraz Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi wykonała prace rozpoznawcze lub ekshumację pochowanych poległych żołnierzy niemieckich w następujących miejscach :
ul. Kradziejówka – ekshumacja dwóch osób,
ul. Kradziejówka – sądaż negatywny,
ul. Lipowa – sądaż negatywny,
ul. Mikołowska – Katowicka (dk 81) – ekshumacja jednej osoby.
Szczątki zostały pochowane na cmentarzu w Siemianowicach Śląskich.
Mogiła przy ul. Włościańskiej jest położona na terenie należącym do Nadleśnictwa Rybnik i trwają uzgodnienia dotyczące przeprowadzenia ekshumacji.



Maciej Gabryś
naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej
i Inwestycji
Dosłano do wiadomości jeszcze 3 zdjęcia:

Mogiły z ul.11-go Listopada:
Obrazek Obrazek

I mogiła za Gichtą.
Obrazek
i jesli nie masz nic przeciw dodamy na strone?
Nie mam ;)

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Dobra robota

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:smile: bardzo fajnie, szacun...
Radfahrtruppe

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Ja tylko je "znalazłem" i dałem cynk odpowiednim instytucją ;) Oni odwalili resztę...

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7388
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ale oto chodzi!
Jesli chcesz mozemy zrobic artykul na strone -tylko potzrebujemy skan pisma (oczywiscie bez nazwisk) i jakies ciekawe fotki - skrobnij kilka slow od siebie i lecimy :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

QLIG

Nieprzeczytany post autor: QLIG »

Mam w szafie gazetę z artykułem w "DZ", wszystkie pisma z urzędów były w mailach. Zdjęć mam trochę ;) Jutro napiszę na PW, bo dziś wróciłem po półrocznej przerwie w przebywaniu w domu i muszę się nacieszyć powrotem :)

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3911
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Jesteś WIELKI. Szacunek!

marcinpal79
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 3 sty 2009, o 20:23
Lokalizacja: żory

Nieprzeczytany post autor: marcinpal79 »

Witam. Jestem tu nowym użytkownikiem. Choć forum to przeglądam z przerwami od paru miesięcy.
Wielki szacunek dla Qliga za to czego dokonał. Ja także od dziecka biegałem po tych lasach i bardzo intrygował mnie fakt istnienia tych grobów w lesie.
Ostatnio zmieniony 3 sty 2009, o 21:15 przez marcinpal79, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

--------------------------------------------------------------------------------

Qlig skąd się wzięło zainteresowanie akurat u ciebie tym tematem?
Powiem Ci że też mnie pociąga,choć ja mam może dużo mniej konkretnych miejsc co Ty.
Jak daleko sięgasz twą wiedzą o grobach (rejon).
-Wiesz może co to za krzyż co jest niedaleko dworca w Nędzy przy drodze która idzie na Kuźnie Raciborska?Wydaje mi sie ze to tez jest chyba grób.
-Znasz może lokalizacje grobu 19 letniego żołnierza niemieckiego w Syryni?Podobno parę lat wstecz był nawet hełm jego przestrzelony kula na krzyżu.Nasza ekipa szukała grobu ale niestety zakończyła się fiaskiem,tylko znaleźliśmy parę zniczy rozrzuconych
w lesie i jakieś resztki wieńca.
--------------------------------------------------------------------------------
>>MavericK>>gdzie tam jest krzyz w Nedzy przy drodze do Kuzni Rac :shock:
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

ODPOWIEDZ