kolejny niemiecki szlaban pancerny :)

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

kolejny niemiecki szlaban pancerny :)

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

......zlokalizowałem dzisiaj, nie wiem czy podawać lokalizacje , czy napisać materiał o nim na stronę..... ? a jak zniknie... :???: a jak nie podamy sensacji gdzie stoi to może też zniknąć... :sad:
Załączniki
zapora pancerna 1.jpg
zapora pancerna 2.jpg
zapora pancerna 3.jpg
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Piękny!

Awatar użytkownika
>>MavericK>>
Kapral
Posty: 104
Rejestracja: 2 cze 2007, o 20:08
Lokalizacja: Slask-Radlin
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: >>MavericK>> »

No tak zapora jest pieknie zachowana oc nie jest jedna ktora zachowala sie na tych terenach :razz: .

Samego mnie zdziwiło odkrycie tych zapór w takim stanie.
Jestem równiez tego zdania ze lepiej nie odtajniac informacji publicznie jesli nie jest to konieczne (wiadomo Polakow z palnikami nie brakuje :twisted: ).
Przetrwala 45 rok gdy tylko cudem ocalala (niemcy),drugi cud lata wspolczesne,znow ocalala a duzo nie brakowalo (firma minerska)...trzeciego juz moze nie byc :neutral:

Nie wszystkie informacje nadaja sie do podawania lecz pokazania jak najbardziej :cool:

Pozdrawiam Maverick.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

tak, jedyne co zrobię to napisze pismo ( poparte znanymi nazwiskami z zakresu architektury militarnej ) do władz w tych rejonach o zabezpieczenie wszystkich zapór które znam.... :grin:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i napisz ze walczysz ze zmurszalymi urzednikami :>
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Bitwa o szlabany forteczne rozpoczęta :mrgreen: Prezes PF uruchomił maszynę, Śląski kons. zab. postawiony na nogi oraz inne zainteresowane osoby.....
Przygotowałem mapy , fotki i opisy , wszystko zostało wysłane, czekamy na wielkie bum.... :lol: :lol:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

kiedys nas zamkna :>
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

za co?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

za zabieranie swietego czasu i spokoju urzednikom :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

A niech sie pierony chycą roboty i niech ludziska zauważą jak ważna jest nasza historia!
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

woytas pisze:za zabieranie swietego czasu i spokoju urzednikom :)
Nawet nie wiesz ile w tym jest prawdy :mrgreen:

Awatar użytkownika
>>MavericK>>
Kapral
Posty: 104
Rejestracja: 2 cze 2007, o 20:08
Lokalizacja: Slask-Radlin
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: >>MavericK>> »

Mam pytanie:
Na ile procent jest to pewne że to jest szlaban p.panc?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

na 100

A masz jakies inne zastosowanie do czegos takiego?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
>>MavericK>>
Kapral
Posty: 104
Rejestracja: 2 cze 2007, o 20:08
Lokalizacja: Slask-Radlin
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: >>MavericK>> »

Hmm na razie pewne domysły.Szlaban wiadomo gdzie się znajduje.Uciekające wojska niemieckie wysadzając most przed czerwonoarmistami musiały wiedzieć ze owy szlaban nie powstrzyma nikogo a na pewno nie odz.panc.
Teraz nie sięgam pamięcią ale nawet nie wiem czy na owym moście by się zmieścił przykładowo T-34 a jeśli nawet to pole manewru liczące praktycznie 0.Trafienie pierwszego czołgu praktycznie by uniemożliwiło jakikolwiek ruch na moście.
Żołnierze jak wiadomo mogą przepłynąć wpław płyciznę odry lub na pontonach.

Bardziej jestem skłonny twierdzić że owy szlaban miał zastosowanie cywilne.
Jak wiadomo wieś (...) miała zastosowanie poboru Myta czyli opłacenie korzystania z dróg,mostów.
W dzień przejeżdżający przykładowo furmanką opłacił przejazd i jechał dalej.
Ale wątpię aby jacyś urzędnicy pobierali opłaty nocą,więc zamykali szlabany które były nie do sforsowania dla środków lokomocji.
To takie moje przypuszczenia...ciągle szukam informacji na dany temat.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

szczerze?
Bardzo naciagane.
Szlaban nie byl robiony przeciw teciakom tylko przeciw polskim czolgom z lat 30 - niemcy nie podejrzewali ze azjatyckie hordy kiedykolwiek znajda sie na terenie heimatu
Ostatnio zmieniony 8 mar 2009, o 22:10 przez woytas, łącznie zmieniany 1 raz.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
>>MavericK>>
Kapral
Posty: 104
Rejestracja: 2 cze 2007, o 20:08
Lokalizacja: Slask-Radlin
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: >>MavericK>> »

To tylko moje przemyślenia.
Dlatego pytałem na ile procent pewne że to p.panc.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

na MRU jest ich więcej, są identyczne, tez przed mostami i nie tylko ( robiono pomiary) a tam w latach 30 opłat nie brali...ale polskich czołgów i kawalerii się bali :mrgreen:
Radfahrtruppe

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: krism »

szlaban dla czolgow wcale nie musi byc taki mocny -rozjezdzalismy kiedys na militarce w bielsku auta za pomoca t -34 i t -55 i latwiej bylo te auta rozciac niz zgniesc , generalnie uciekaly pod gasienic, albo czolg sie obsuwal, ponadto wazne bylo nie tyle zatrzymanie czolgu co jego sowolnienie by trafic go z dziala w tym dokladnie miejscu 1 strzalem

Awatar użytkownika
>>MavericK>>
Kapral
Posty: 104
Rejestracja: 2 cze 2007, o 20:08
Lokalizacja: Slask-Radlin
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: >>MavericK>> »

Tak kiedyś się wrogowie bali polskiej husarii a później kawalerii co prawda tylko piechurzy ale jednak :wink:
Tak ostatnio zauważyłem że na mru są identyczne szlabany ale czy nie można ich było użyć do celów cywilnych...

Takie małe info z sieci:

W celu pobrania myta droga była zamykana szlabanem, otwieranym po uiszczeniu opłaty. Piesi musieli się schylać przechodząc „pod mytem"

Szlaban, z niem. der Schlagbaum – rogatki mytne, na drogach sypanych czyli groblach i przy mostach do pobierania myta grobelnego i mostowego już w XVIII wieku a może i dawniej stawiane.

Ale wyczytałem że ta wieś powstała na drodze do pobrań myta.

Szlabany obojętnie w jakim powstały celu są nadal interesujące i aby istniały jak najdłużej.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

krism pisze:trafic go z dziala w tym dokladnie miejscu 1 strzalem
dokładnie, jeden unieruchomiony pojazd blokował całą drogę, w okolicy szlabanu znajdowało się stanowisko armaty ppanc która miała spokojnie strzelić w najsłabsze miejsce pojazdu....zresztą proszę zobaczyć jaka jest budowa szlabanu, a do poboru opłat wystarczy drewniany szlaban, a nie tak skomplikowane urządzenie... :smile:
Ostatnio zmieniony 10 mar 2009, o 08:41 przez aw68, łącznie zmieniany 1 raz.
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Nie wiem czy ktoś już o tym pisał (pewnie tak... ) ale szlaban jest też w Nędzy nad wiaduktem kolejowym... :wink:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Jest, jest - pięknie zachowany, gliny mnie pogoniły jak go fotografowałem :/
Załączniki
P6190001m.jpg
P6190002m.jpg

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

stoi jak stał :mrgreen: raz w tyg. jadę koło niego :mrgreen: ciekaw jestem co ze szlabanem ( resztkami ) na moście kanału Ulgi, most jest w remoncie, nawet po, zobaczymy jak otworzą :shock:
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Szlaban stoi na Uldze! Powiem szczerze ze wygląda bardzo dobrze... i dzięki remontowi jest o wiele lepiej widoczny :mrgreen:

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Uff!

ODPOWIEDZ