Wyzwolenie 1945

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

krism pisze:nie chciano jeszcze niszczyc niemieckich miast
to nie było niemieckie miasteczko :mrgreen: a śladów walk sie nie dopaczyłem na murach...
znalazłem kilka ale w Książenicach...
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

gdzie :roll: :roll:

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

White pisze:gdzie :roll: :roll:
dawny sklep BACHA teraz lewiatan , ta strona budynku jadąc od Szczygłowic...
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

aha no w sumie tam cos było tylko e z tego co wiem nie toczyly sie t jakies większe walki

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

POLECAM!!!
Pamiętnik siostry Damasceny

Niesamowite!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:shock: zwłaszcza cześć dotycząca obrony Rybnika... :shock: to trzeba dać na nasze www.....
PS
Niemcy to byli generalnie dobrzy ludzie - tak wynika z tego materiału :???:
Ostatnio zmieniony 11 gru 2007, o 00:27 przez aw68, łącznie zmieniany 1 raz.
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

A dla mnie to sztuczne , napuszone i na mój rozum wymyślone. Za dużo szczegółów i to już wskazuje na to, że tekst jest w większości zmyślony. Choćby taki tekst :
W tej chwili wszystkie siostry wołają: „Damascenko leć, Ty masz łaskę u Boga. Ratuj Kościół, Klasztor, nas i miasto Rybnik!” Matka Prowincjałka odwraca się do sióstr i mówi: „Wszystkie słyszycie. Ja rozkazu Siostrze Damascenie nie dałam, ona się dobrowolnie na tę ofiarę zdobyła. By kiedyś rodzina Hery nie robiła wyrzutów, że Siostra Damascena padła ofiarą z rozkazu Siostry Przełożonej.”
Jak z kiepskiej powieści...

Urs

Nieprzeczytany post autor: Urs »

Niemcy to byli generalnie dobrzy ludzie - tak wynika z tego materiału
a niby jacy mieli być? to tacy sami ludzie jak my

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Urs pisze:to tacy sami ludzie jak my
to nie nasze dzieło .... http://m.onet.pl/_m/d8c8ed0c569dfb2ab0d ... f,14,1.jpg
Radfahrtruppe

Urs

Nieprzeczytany post autor: Urs »

ale to już tak: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_Zgoda

masz zamiar wypominać to Niemcom do końca swego życia?
chyba że prowadzisz jakąś krucjatę

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Zobacz na ankietę o dziadku w wehrmachcie. Tam nie mogli być sami źli ludzie.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

przebaczmy ale PAMIETAJMY !
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Urs pisze:ale to już tak: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_Zgoda

masz zamiar wypominać to Niemcom do końca swego życia?
chyba że prowadzisz jakąś krucjatę



Zobacz na ankietę o dziadku w wehrmachcie. Tam nie mogli być sami źli ludzie
ludzie przeczytajcie ten materiał dokładnie http://www.bazylika.rybnik.pl/?art=1 a potem porozmawiajmy :neutral: ja tez miałem dziadków w WH nie o to biega.....
w tym materiale oni ( niemieccy żołnierze) są ostoją wiary chrześcijańskiej w europie :!: no bez przesady.... :neutral:
Radfahrtruppe

Urs

Nieprzeczytany post autor: Urs »

No ok. ale mogłeś to trochę bardziej ubrać w słowa, a nie dokonać takiego skrótu myślowego

fakt, nazywanie Armii Niemieckiej obrońcami Chrześcijaństwa to nadużycie

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

dokładnie, ta opcja z rozminowaniem i te sceny z obroną tabernakulum.... :neutral: ten opis mógł być dobrym dokumentem tamtych dni ale forma przedstawienia tego beznadziejna :neutral:
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, o 01:00 przez aw68, łącznie zmieniany 1 raz.
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

ciekawa fota 1945, wprawdzie nie Rybnik ale blisko... no i wyzwolenie :razz:
Załączniki
PDVD_006.jpg
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

to pasuje do tego tematu...

[ Dodano: Pon 15 Gru, 2008 21:39 ]
kolejne z Raciborza
Obrazek
Załączniki
mapa_Operacja_ostrawsko.jpg
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Skoro o Raciborzu to całkiem nie dawno "zwiedziłem" niemieckie pozycje obronne (okopy) opodal tego miasta... Co ciekawe "po polskiej" stronie.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

a możesz zlokalizować to miejsce z fotki ? ( z pancerfaustem ) może zostało to stanowisko i trzeba tam z wyrywka skoczyć ? :wink: daj jakieś fotki... :???:
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, o 01:00 przez aw68, łącznie zmieniany 1 raz.
Radfahrtruppe

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Podobno już były "przeryte" ... zdjęcia zobie jak pójde jeszcze raz (nie miałem aparatu). Zresztą gdzies w okolicach jest grób francuskich lotników z "Normandie- Niemen". Ale jego nie znalazłem. Co do zdjęcia cięzko na razie stwierdzic. Musze "starszyzne" plemienną popytać..... :cool:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Normandie bylo kolo Raciborza???? :shock:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

podobno w Kornowacu :lol:

[ Dodano: Sob 20 Gru, 2008 18:26 ]
A tak poważnie to w dzielnicy Obora znajdują się resztki umocnień z czasów powstańczych i poniemieckie okopy :wink:

[ Dodano: Czw 12 Lut, 2009 23:09 ]
W 1945 jak Ruscy wchodzili do Rybnika od strony Gliwic, to oddziały Niemieckie, który były w zajmowanym przez nich szpitalu zaczęły ostrzeliwać Ruskie czołgi, a teren wzdłuż rzeki Rudy był naszpikowany minami i balami drewna utrudniającymi przejazd -teraz cytat z pewnej książki "miejsce to stało się istnym cmentarzyskiem czołgów" Oddziały Niemieckie opuściły teren szpitala otaczając go i stawiali opór także z pobliskiego schronu, później się wycofały.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

aw68 pisze:ciekawa fota 1945, wprawdzie nie Rybnik ale blisko... no i wyzwolenie :razz:
Witam.Trache sie spoznilem :oops: z tam opisem ale lepiej pozniej niz wcale a wiec...fota ktora wrzucil aw68 przedstawia najprawdopodobniej grenadierow 18.SS-Panzer-Grenadier-Division»Horst Wessel« fota jest zrobiona najprawdopodobniej w miejscowosci Brzeznica ,wskazuje na to oczywiscie znak z odlegloscia do Raciborza typowe dla tej nadodrzanskiej miejscowosci pagorkowate ukrztaltowanie terenu i analiza ruchow w/w jednostki w lutym i marcu '45

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Ratibor - dzieki za info :grin: a fotka z dzieciakiem i oficerem z palcem ? :???:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

aw68 pisze:Ratibor - dzieki za info :grin: a fotka z dzieciakiem i oficerem z palc em ? :???:
Witam na fotce jak widac jest dwoch «amatorow» z volkssturmu :mrgreen: nieprzedstawiali oni zadnej warosci bojowej,w tym kakretnym przypadku ci dwaj z fotki byli z Raciborskiego batalionu volkssturmu chlopcy w wieku 16 lat i 60 letni dziadkowie zle wyszkoleni i o niskim morale byli bardzo zle uzbrojeni na leb przypadalo 5-10 naboi mieli kilka pancerfaustow . Fotka typowo propagandowa z lerzaca przy okopie bronia i z wskazujacym palcem «z tamtad przyjda Ruscy » :wink: wiem na 99% w jakiej miejscowosci bylo zrobione to zdjecie. W najblizszych tygodniach chce zweryfikowac to co przypuszczam i zrobic fotke z tego samego miejsca jak ta z «chlopcem i palcem» z poczatku 45' .
franekh Wysłany: 2008-12-20, 16:31 Temat postu:

--------------------------------------------------------------------------------

Podobno już były "przeryte" ... zdjęcia zobie jak pójde jeszcze raz (nie miałem aparatu). Zresztą gdzies w okolicach jest grób francuskich lotników z "Normandie- Niemen". Ale jego nie znalazłem. Co do zdjęcia cięzko na razie stwierdzic. Musze "starszyzne" plemienną popytać.....

Mysle ze franekh nigdy nie znalazl tego miejsca z fotki[z chlopcem i palcem] :grin: bo zle szukal to nie ta okolica gdzie zestrzelili 1 slownie jednego Francuza a nie Francuzow i niebyl on z Normandie- Niemen tylko prozaicznie walczyl u boku Ruskich i latal na ich maszynie zestrzelony nad Raciborzem w 45',grob mozna znalesc w Oborze[dzielnica Raciborza]idac od parkingu do restauracji Jubilatka trzeba skrecic w pierwsza droge w prawo prowadzaca w kierunku Debicza wzdluz torow.Po okolo 200 metrach trafimy na grob Fraancuza.Nad grobem,jeszcze do 1981 w skarpie znajdowala sie wbita w ziemie polowa mysliwca.Dopiero w tymze roku kiedy ziemia sie osunela,odkrywajac wrak maszyny,wojsko zabralo to co pozostalo po.............................«« Normandie- Niemen :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: pozdrowienia Ratibor®
Załączniki
Ruska wersja Operacji Morawso-Ostrawskiej
Ruska wersja Operacji Morawso-Ostrawskiej

ODPOWIEDZ