Rybniccy Żydzi

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Znane zdjęcie synagogi:
synagoga 1910.JPG
I jeszcze jedno:
synagoga przed wojną.JPG

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Z jakiego punktu ta ostatnia fotka była zrobina?

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

poczta?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

To zdjęcie jest jakby zrobione z dachu kamienicy, w której jest Sanitas.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

albo bank
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Selm
Kapral
Posty: 147
Rejestracja: 1 lis 2007, o 17:06
Lokalizacja: Rybnik ER
Kontakt:

Re: upamiętnienie synagogi

Nieprzeczytany post autor: Selm »

_hipcia pisze: Na forum rybnik.com.pl prezydent Rybnika, na pytanie dotyczące upamiętnienia synagogi, odpowiedział :
Jeżeli natomiast chodzi o upamiętnienie synagogi, to rozmowy na ten temat trwały już w trakcie prac przy budowie Focus Parku. W rozmowach z inwestorem, czyli firmą Parkridge, zastrzegłem wówczas konieczność umieszczenia w rejonie skweru u zbiegu ulic Chrobrego i Zamkowej tablicy, upamiętniającej stojącą tam przez II wojną światową synagogę.
Został wykonany projekt takiej tablicy, a jej treść uzgadniana jest z Gminą Wyznaniową Żydowską. W tej chwili sprawą umieszczenia tablicy zajmuje się firma Parkridge – myślę, że pojawi się ona w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Oby ...


a to odpowiedz z dziś na moje pytanie
Selm napisał(a):2)Firma Parkridge miała postawić tablice w skwerku na przeciwko UM upamiętniająca synagogę czy takowa tam już stoi?


Nie stoi. Wciąż trwają uzgodnienia pomiędzy firmą Parkridge a Gminą Żydowską.
uzgodnienia juz trwają ponad rok, czy sie kiedyś doczekamy?
Obrazek

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Sranie w banie ze strony miasta i Fokusa. Ale bardziej ze strony miasta.
Wodzisław nawet wystawę poświęconą żydowskim mieszkańcom miał w ubiegłym miesiącu, a u nas tablicy nie potrafią wystawić. Nie wspomnę już o tym, że w Wodzisławiu kwestowano na kirkut (czy na pomnik na byłym kirkucie) a u nas marniutkie trzy słowa na Wieniawskiego, przy okazji opisu skweru.
Miasta dziś szukają sposobów na promocję i znajdują w różnych sferach. Choćby przez przypominanie o historii danego miejsca, miasta, kawałka muru, czy człowieka, czy społeczności. U nas w dupie (sorry za dosadność) mają historię miasta (wolę nie przypominać o olaniu schronu 1.września). O tej amnezji historycznej władz bodajże wspomina pan Klistała. Kanaliza i budynek straży ważniejsze niestety :(

Do Siego Roku wszystkim, którym historia Rybnika nie jest obojętna :)

P.S. W moich Chwałowicach upamiętnieniem rodziny Tkoczów na szczęście zajęli się emerytowaniu harcerze i pomnik stoi. I wiem ile przeszkód robiło miasto, bo wujek był inicjatorem stawiania tego pomnika. Ale to nie w tym wątku :)

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Jasne Hipcia ale w Chwalowicach macie Ochwata, choć zgody by nie było to i tak pomnik by postawił.
to wesoły i uczynny skrzat ten Ochwat

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Tommi napisał
Jasne Hipcia ale w Chwalowicach macie Ochwata, choć zgody by nie było to i tak pomnik by postawił. to wesoły i uczynny skrzat ten Ochwat
Nooo, i ma skrzypka na dachu ;) , na którego akurat patrzę ze swego okna ;)

Magda
Kapral
Posty: 110
Rejestracja: 6 sie 2007, o 13:45
Lokalizacja: Rybnik - Chwałowice

Nieprzeczytany post autor: Magda »

Czekajcie na jutrzejszą rewelację o rybnickich Żydach. :wink:

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

ok :mrgreen: ale po bitwie :mrgreen:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wiem, że relacje z Bitwy Wyrskiej przebiją moją informację, ale trudno ;)
Z uwagi na prośbę muzeum w Rybniku nie mogłam wcześniej o tym napisać.

Otóż tak. Znajomi z innego forum swego czasu wspominali mi, iż wiedzą gdzie mogą znajdować się nagrobki z rybnickiego cmentarza żydowskiego. Oczywiście nie brałam tych słów na serio, gdyż wydawało mi się to mało prawdopodobne, by ktoś przez lata deptał po chodniku z nagrobków. Moje wątpliwości zostały rozwiane, gdy na schodach domu położono mi macewę (choć nie tąką typową, więc wolę nazywać to nagrobkiem). Przywieźli mi Elsę Kornblum, zaznaczając, że w ich domu jest jeszcze jedna taka płyta nagrobna i być może uda im się odzyskać trzecią.
macewyf.jpg
Dla mnie był to szok, z którego do dziś nie wyszłam. W sobotę była Elsa, w niedzielę, gdy pisałam @ do muzeum były już być może trzy płyty. A tu w poniedziałek kolega dzwoni iż, są jeszcze trzy. W sumie udało się odzyskać sześć nagrobków z cmentarza w Rybniku !!
Myślę, że człowiek, który nam je przekazywał nie zdawał sobie sprawy z wagi tych płyt. I nie mam na myśli kilogramów :) Przez kilka dni, tj. do momentu przekazania ich do muzeum, trzy nagrobki czekały u mnie w ogrodzie.

Charlotte, Philip i Isidor czekały w ogrodzie znajomych.

W ubiegłym tygodniu w czwartek zostały przewiezione do muzeum w Rybniku.
macewyf (1).jpg
macewyf (2).jpg
Pan Dawid Keller, czyli nasz forumowicz ddrb, obiecał, iż nagrobki będą wystawione na ekspozycji stałej i tu trzymam go za słowo :) Z kolei dyrektor muzeum prosił, by wstrzymać się z ujawnieniem tej informacji do Nocy Muzeum, czyli do 22.maja.
Co prawda wcześniej o tym odkryciu napisałam do znajomego ze strony http://www.kirkuty.xt.pl,
ale głównie chodziło o utrzymanie tajemnicy wśród miejscowych. - stąd też cisza na forum.
macewyf (3).jpg
macewyf (4).jpg
Przedwczoraj, po zawiezieniu Magdy na bitwę, pojechałam do muzeum by zobaczyć te cuda, które po tylu latach zapomnienia i profanowania, nareszcie znalazły właściwe miejsce.
macewyf (5).jpg
macewyf (6).jpg
Isidor został już przez muzealników rozszyfrowany - zmarł w naszym mieście w wieku 44 lat i o ile pamiętam był mężem córki Aronade (Żyda z naszego miasta).
macewy (8).jpg
macewyf (7).jpg
Mam nad komputerem taką półkę z książkami (w większości o Żydach) i na tej półce od jakiegoś czasu leży, kupiona na allegro, deska z krzesła. Na tej desce jest napis "...rmann Müller Rybni.. " (początkowych i końcowych liter na desce nie ma). To jest mój własny ślad po rybnickim, bogatym Żydzie. Teraz tych śladów jest więcej i mieszkańcy Rybnika mogą je zobaczyć :)
Dziękuję panu Kellerowi i dyrektorowi muzeum za zaopiekowanie się tymi cudami :)

Pozdrawiam i zapraszam wszystkich do muzeum.

Awatar użytkownika
Selm
Kapral
Posty: 147
Rejestracja: 1 lis 2007, o 17:06
Lokalizacja: Rybnik ER
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Selm »

Super ;)
będzie trzeba wybrać się do muzeum
Obrazek

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

gratuluje Małgosi, to w końcu dzięki niej muzeum w Rybniku powiększyło zbiory :wink:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

_hipcia pisze: Znajomi z innego forum swego czasu wspominali mi, iż wiedzą gdzie mogą znajdować się nagrobki z rybnickiego cmentarza żydowskiego. Oczywiście nie brałam tych słów na serio, gdyż wydawało mi się to mało prawdopodobne, by ktoś przez lata deptał po chodniku z nagrobków.
Czyli gdzie one służyły jako chodnik?
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Nie powiem ;) zresztą teraz już to raczej nie ma znaczenia. Niemcy nagrobkami żydowskimi wyłożyli wiele miejsc.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Gratulacje dla Was! Wydaje się to nieprawdopodobne! Wojtas wrzuć to na stronę!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Czekam na wspomnienia autorki i dodajemy
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wiem, że miałam coś napisać, ale nie mam weny. Dajcie na razie same te foty z adnotacją : "Odnalezione nagrobki z rybnickiego cmentarza żydowskiego, które 14.05.2009 zostały przekazane do muzeum". A jak mnie wena nawiedzi, to napiszę.
Będzie jeszcze jedna okazja, gdyż 30. czerwca przyjeżdża do Rybnika pan Jakub Kuperman - myślę, że ostatni żyjący Żyd, urodzony w naszym mieście. Ten, dla którego AFRO starał się odszukać dokumenty w USC. Pan przylatuje ze Stanów, najpierw do Niemiec, potem Krakowa, a na końcu do nas. Dziś mu rezerwowałam noclegi w hotelu, więc myślę, że jest to pewna wizyta.
Dla mnie to naprawdę wielkie przeżycie i może stąd ten brak pomysłów na napisanie paru zdań o nagrobkach.

Woytas, daj to na razie tak na surowo.

Pozdrawiam,
Małgosia

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Takie OT. Czy ktoś wie dlaczego z Eksploratora zniknął temat cmentarza w Pszczynie, a może wie gdzie go przeniesiono ?
SID

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wie ktoś :) O cmentarzu w Pszczynie przeczytasz na :
http://www.eksploratorzy.com.pl

[ Dodano: 2009-07-13, 12:03 ]
Mini reportaż z wizyty pana Jakuba Kupermana:

http://www.eksploratorzy.com.pl/viewtop ... 99&start=0

Ma być jeszcze art. w Nowinach, ale nie wiem kiedy.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Przerywnik. Hipciu wystarczy zaznaczyć nie łącz postów :)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ale Hipcia chyba nie ma takiej mozliwosci :(
Trza bedzie dodac dla wszystkich
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

No właśnie - ja nie mam takiej możliwości. Ale starczy taki Wasz przerywnik i już mogę pisać.

Jak już wiecie w pierwszym dniu na schronie, jeden z gości powiedział o macewie leżącej w centrum miasta. Powiedział też, iż jakieś 6 lat temu informował o tym stosowne instytucje, które nie zadziałały. Po sprawdzeniu, że nagrobek nadal tkwi w ziemi, tak jak to ów pan opisał, zadzwoniłam zaraz do pana Kellera, który obiecał się za tą sprawę zabrać.
W poniedziałek poinformował mnie, iż stosowne pismo dostała pani konserwator i macewa zostanie zabrana (a w zasadzie wyciągnięta z ziemi) najszybciej jak się da.
Dziś tak sobie wstąpiłam do pani konserwator (by spytać, czy nie potrzeba pomocy - w postaci silnych chłopów, łopat itp.) i powiem szczerze, że zbaraniałam, gdyż na fakcie jest informacja, że stosowne instytucje od ponad 6 lat wiedzą, że w środku miasta leży w chaszczach macewa.
Jest to dla mnie naprawdę szokujące, że nagrobek (bez względu na wyznanie) leży sobie w śmieciach i nic się w tym kierunku nie robi przez tyle lat. Nie dziwię się teraz oburzeniu tego pana, który mi o tym miejscu wspomniał.
Jeszcze czekam na jego oficjalne wydobycie i załatwienie tego drogą formalną, ale krew się we mnie burzy, oj burzy. I nie burzy się na obecne władze muzeum, bo akurat one mogły o tym nie wiedzieć. Spisana kiedyś notatka na pewno leży gdzieś w jakimś segregatorze. Ale o poprzednich władzach wolę się nie wypowiadać...nie wspominam już o tych władzach, co były i nadal są :evil:
To tyle na razie, będę informować o dalszych krokach - swoich i stosownych urzędów.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Do gazety z nimi :mrgreen:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

ODPOWIEDZ