Rozwalony samolot w 1944

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Rozwalony samolot w 1944

Nieprzeczytany post autor: woytas »

udalo sie cos znalezc... :)

42-51322, 767 BS(MACR 10742) went down on Dec 17, 1944 during the mission to Blechhammer. B-24

Just reading the MACR and found it very strange
The ship was last seen in the area of Muglitz (Mohelnice) Czechoslovakia after being attacked by the fighters.
German KU report indicates that the plane crashed in the area of Gleiwitz (today in Poland), 7 crewmembers were captured by Germans in the area of Rybnik (approx. 25 km south of Gleiwitz).
But... the pilot - Lt. Lang claimed that the plane crashed 25 km south of Budapest, Hungary which is over 150 miles south of Gleiwitz/Rybnik area. the pilot and 3 other crewmembers were picked up by the Russians

IMHO the only explanation is that the plane after being attacked by fighters was heading in the north-East direction, where over Rybnik 7 of the crew bailed out, than the ship made a turn and started to head to the south and crashed in the Hungary, where rest of the crew bailed out.



i jeszcze jeden...



Hello,

I research the USAAF missions over Poland in WWII, and I have received yesterday an invitation to the unveiling of a memorial plate, dedicated to a 99th BG crew, which we shot down on a Blechhammer mission of December 26th 1944. The ceremony will take place in the village of Marklowice, near Rybnik, Poland.

I would like to share with information with anyone interested.

The B-17 was #44-6663, and was lost on a 26.Dec.1944 mission to Blechhammer.
The B-17 exploded in midair circa 40 km south of target, in the area of Rybnik, Poland.
Two crew members bailed out, the remaining 9 died.

The crew was:
2Lt. Robert H. Flake - KIA
1Lt. John E. Reese - KIA
F/O Harold E. Mitchell - KIA
S/Sgt Frederic Gilbert Weiss - POW
Sgt Morton (NMI) Carlis - KIA
Sgt Paul T. Varley - KIA
Sgt Sherwood T. Griswold - KIA
Sgt Clyde S. Plants, Jr. - KIA
S/Sgt Marle Darwin Smith - POW
Sgt Theodore T. Gilson (TG) - KIA
Sgt Seymour (NMI) Apt (PH) - KIA

I will appreciate if this news cold be shared with the
99th BG veterans, and perhaps some of the 99th BGA
would like to attend the ceremony. You may also share
my e-mail and mailing address, in case someone would
like to attend the ceremony, and needs help in
arranging travelling details


Zas cos wysznupalem :)
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2008, o 20:35 przez woytas, łącznie zmieniany 1 raz.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
White
Starszy chorąży
Posty: 867
Rejestracja: 16 lut 2007, o 16:03
Lokalizacja: Książenice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: White »

cikawe village of Marklowice, near Rybnik, Poland ale to blizej wodzislawia

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Wojtku nie wspominaliśmy już o tym samolocie z Marklowic w temacie "usaf ..." na ogólnym? Może połączymy te dwa tematy?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

niedaleko cieszynem kiedys cos wykopali.. nie wiem czy to nie byl przypadkiem b17

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

Panowie temat B17 z Marklowic był juz omawiany właśnie w wątku o którym wspomina MarcooN.Razem z Frankiem bylismy u historyka który całą te historie opisał bardzo dokładnie.Mam te materiały włacznie z kserem raportu o zaginięcu tej maszyny.
Jesli kogos to interesuje to moge podesłać te materiały.

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

to moze zeskanuj i daj tutaj :-)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

nie umialem znalezc :(
ale to moze byc ten b-24 z ochojca i szpitala psychiatrycznego...
Ostatnio zmieniony 1 paź 2008, o 16:45 przez woytas, łącznie zmieniany 1 raz.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

saper1939
Plutonowy
Posty: 312
Rejestracja: 19 gru 2006, o 16:00
Lokalizacja: Kłokocin

Nieprzeczytany post autor: saper1939 »

http://vladislavia.mojeforum.net/viewtopic.php?t=316
Na tym forum tez conieco o tym pisali,nawet hipcia ;)
Wszystko jest opisane w kurierze Marklowickim,jest to wszystko ładnie opisane.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

czyli zaczynamy ten sam temat. Wojtek przenies to do starego tematu, po co 2 te same :wink:

[ Dodano: Sro 01 Paź, 2008 22:57 ]
aaa i te skany bym prosił :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

Ten pierwszy b 24 jest dosc ciekawy... MAsz może namiary do osoby kt to napisała?? Bo może to jest "nasz " Liberator z Boguszowic?? :-)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Franku z olbrzymia checia kupilbym MACR - ale drogi interes
Wszystkie dane z http://www.armyairforces.com/Home/tabid/36/Default.aspx
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dostalem od kogos z kads informacje pelna o tym samolocie - tylko nie ma dokladnego miejsca rozwalenia
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

To daj jakies info, nr samolotu, załogę... może da sie z tym coś zrobić

aardvark

Re: Rozwalony samolot w 1944

Nieprzeczytany post autor: aardvark »

woytas pisze: 42-51322, 767 BS(MACR 10742) went down on Dec 17, 1944 during the mission to Blechhammer. B-24

Just reading the MACR and found it very strange
The ship was last seen in the area of Muglitz (Mohelnice) Czechoslovakia after being attacked by the fighters.
German KU report indicates that the plane crashed in the area of Gleiwitz (today in Poland), 7 crewmembers were captured by Germans in the area of Rybnik (approx. 25 km south of Gleiwitz).
But... the pilot - Lt. Lang claimed that the plane crashed 25 km south of Budapest, Hungary which is over 150 miles south of Gleiwitz/Rybnik area. the pilot and 3 other crewmembers were picked up by the Russians

IMHO the only explanation is that the plane after being attacked by fighters was heading in the north-East direction, where over Rybnik 7 of the crew bailed out, than the ship made a turn and started to head to the south and crashed in the Hungary, where rest of the crew bailed out.


Witam na Forum. Mam na imię Edek, należę do grupy Blackhammer'44z K-Koźla

Powyzszy tekst to moje zapytanie na Forum Armyairforces na temat B-24, który bez watpienia spadł na terytorium Węgier, natomiast istnieją dokumenty świadczące, iż 7 członków załogi wyskoczyło na spadochronach w okolicach miejscowości Skrzyszów w okręgu rybnickim.
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów pochodzi z samego Skrzyszowa bądź okolic i ma mozliwość sprawdzenia tych informacji.
Załączam jedną stronę z raportu MACR

Pozdrawiam,
E.
Załączniki
Page 16.jpg

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Nasz kolega ma babcię w Skrzyszowie, może popytać tu i ówdzie, może Franciszek Pieczka pamięta, pochodzi ze Skrzyszowa :wink:

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

oo widze ze tamat ożył :wink:
kolego aardvark na forum jest wiecej o b17, poszukaj moze wniesiesz cos ciekawego!
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

marcin chyba to u nas jest...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

nie, w temacie o Rybniku jesli o to chodzi :wink:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Lucaas86
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 1 maja 2017, o 22:51

Re: Rozwalony samolot w 1944

Nieprzeczytany post autor: Lucaas86 »

Byłem dzisiaj na tzw. pańskich polach w Marklowicach, miejscu katastrofy omawianego bombowca, rozumiem że dziś jedynym bardziej konkretnym punktem odniesienia upadku maszyny jest krzyż stojący na rozdrożu polnych ścieżek między tymi polami. Z tego co pamiętam obok krzyża leżała szklana osłona wieżyczki strzelca. Czy ktoś się orientuje co do bardziej szczegółowych miejsc upadku maszyny?

ODPOWIEDZ