nowe miejsca do zbadania, czyli nasze plany....

Podziel się z nami informacjami o miejscach, które warto odwiedzić - niekoniecznie militarne :)
arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

Witam wszystkich forumowiczow bardzo serdecznie,jednoczesnie cieszac sie iz powstaje w Rybniku cos co zaowocuje stowarzyszeniem i odkrywaniem historii tej bliskiej i tej dalekiej na terenie naszego miasta.
Historia naszego miasta w brew pozorom jest bardzo ciekawa.
Rozumiem ze pierwsze miejsce zajmie wojna obronna w 1939r.
Ten dzial historii jest barzdo bogaty,biorac pod uwage iż Rybnik bronil sie zaledwie kilka godzin.
Miejsca zwiazane z wrzesniowymi walkami,schrony itd,ale pamietajmy ze to nie wszystko.
Na terenie powiatu Rybnickiego w tamtejszym czasi stacjonowaly oddzialy "A.Kraków",pozostaly po nich koszary,poligon,strzelnica itd.Rybnik byl miastem bezposrednio nadgranicznym,owczesne wsie jak:Sumina,Stodoly,Golejow badz Grabownia(doklanie nie wiem)Wilcza itd.Odegraly wazne epizody w wojnie obronnej.
W Stodolach ,równoczesnie w Gliwickiej radiostacjii o tej samej godzinie i tym samym czasie odbyla sie niemiecka prowokacja(w Stodolach na niem urzad celny)oczym sie nie wspomina.O smych walkch bardzo malo jest literatury z ktorej mozna cos wyczytac.
Nalezy pamietac o harcerzach pomagajacych polskim odzdzialom walczacym w Rybniku.Pamietasjmy rowiez iz Niemcy przez lata okupacjii ppozostawili duzo pamiatek po sobie na terenie powiatu Rybnickiego,ale to duzo pisania.
Obiekty z pozoru niewinnie wygladajace ruiny dostarcza nam sporo wiedzy opartej na faktach.
Rowniez budynki te po remontach jak kamienice Rybnickie,tez braly udzial w wojnie obronnej acz kolwiek korzystaly z nich strony polska i niemiecka.
pozdrawiam i ew pytania na skype arek-strazak2

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

:idea: panowie, co myslicie o wyszukaniu wzoru polskiej budki wartowniczej z wrzesnia 1939 z orłem oczywiście i postawieniu jej przy szlabanie w Stodołach. Dogadac sie z nadlesnictwem zeby ja ogrodzili....... :idea: :!:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

dostanie nog na takim zadupiu :(

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

mozna go ogrodzic jak w lesie sie grodzi obszary z młodnikiem, cztery pale i siatka tak bylejaka... a na cholere komus "bial.czerw. kibel" z desek ?? :lol: Mozna pogadac z lesnikami.... co?
:o
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a powiedz mi czemu regularnie mlodzierz mi chalupe sprajem maluje? :(
debilizm w Polsce ma wieloletnie tradycje....
lokam na te mape i nijak mi niewychodzi ze to byl polski szlaban graniczny- szwabski i owszem ale tez dziwnie bo daleko od granicy...

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

Witam.Odniose sie do tej budki.
1- nie jest to az tak na zadupiu
2- wlasnie tam jezdzi kolejka waskotorowa z Rud mozna sie dogadac i niech np w niedziele robia wycieczki nad granice gdzie bedzie czynny posterunek.
3- jezeli sie budke wartownicza postawi na kolor biel czerwien+orzelek =ogrodzenie siatka nikt tego nie ruszy(po co latac ze spreyem po lesie)
4-tamtedy jezdzi masa rowerzystow,beda miec atrakcje
5-- lesnicy tez stawiaja budki i nikt ich nie niczczy,ew mam pomyl aby gdzies potem umiescic imatacje kamery(straszaka )
6- a po za tym komu bys sie chcialo jechac specjalnie spreyowac budke co?

takie jest moje zdanie,budke warto postawic.w koncu tam byla granica polsko niem a takich miejsc niewiele juz zostalo.

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

W dniu 31 sierpnia 1939 roku o godzinie 20:00 sturmbahnführer Alfred Naujocks z niemieckiej służby bezpieczeństwa dał sygnał do rozpoczęcia tajnej „Operacji Himmler", której towarzyszyła akcja „Tannenberg” polegająca na napadzie na leśniczówkę w Byczynie (Pitschen) i na punkt celny w Rybniku-Stodołach (Hochlinden).
Budynek w którym mieścil sie punkt celny stoi po dzis dzień,jezeli dobrze pamietam jest tam teraz biblioteka.
nie wszyscy wiedza ale niedaleko granicy po stronie niemieckiej stala drewniana wieza obserwacyjna,niestety miejsce trudne do ustalenia.

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »

woytas podpora na pewno jest polska,pisalem na odkrywcy ze w zeszlym roku jak bylem jeienia na dole podstawy byla tabliczka znamionowa na takim wystajacym elemencie,akurat dobierali sie z palninkiem do podpory zlomiarze.sa slady.nawet w jednej z publikacjii w nowinach bodajrze byla wzmianka o tym iz "zewszad do miasta sciagaly cofajace sie jenostki polskie znad posterunkow granicznych zasilajac obrone samego miasta..... "

arek-strazak

Nieprzeczytany post autor: arek-strazak »


Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

w punkcie polskim jest przychodnia- ale to jest akurat drobiazg.
a z budka to ja juz taki pesymista jestem :)- a zdebilizmem to znam wiele przypadkow ktore ciezko normalnie myslacym ludzia wytlumaczyc... Mozna naprzyklad zniszczyc cos komus zeby ten ktos nie mial czegos :(
a podpore to ruskie czolgami wyrywali i nic nie zrobili... Tylko jakos racjonalnie nie potrafie sobie wytlumaczyc skad polski szlaban tak daleko na niemieckim terytorium... Kolejka to bardziej w strone stanicy jezdzi- ewentualnie do paproci. Ale jesli znalazl by sie sponsor to niemam nic przeciw odbudowie budki ! Moge nawet gwozdzie wbijac :)

Przemek Trzeciak

wartownia

Nieprzeczytany post autor: Przemek Trzeciak »

Na wiosnę można postawić tablicę informacyjną (nie metalową ) i zobaczyć co rodacy zrobią . Takie tablice informacyjne można zaproponować w kilku miescach (zgodnie z realiami historycznymi) a sponsora państwowego pewnie wspólnie poszukamy w Warszawie w Radzie Pamięci ...... Pamiętajcie zbliza się kolejna rocznica powrotu Śląska do Polski.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

moze i warto zaczac z tablica i potem pomalusku pomalusku cos wiecej?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Macie rację, na początek tablica, na słupku przypominającym słup graniczny (drewniany), tylko zastanówmy się nad treścią, kasę na to możemy załatwić z PF tylko trzeba Kolo rybnickie rozbudować... :)
Radfahrtruppe

Przemek Trzeciak

tab

Nieprzeczytany post autor: Przemek Trzeciak »

rozbudować koło ? RYBN..NIK jesteście już, wielcy. Jedna osoba , dwie osoby to już nieleglne zgromdzenie.... zazdroszcze Wam, macie jeszcze entuzjazm.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Re: tab

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Przemek Trzeciak pisze:rozbudować koło ? RYBN..NIK jesteście już, wielcy. Jedna osoba , dwie osoby to już nieleglne zgromdzenie.... zazdroszcze Wam, macie jeszcze entuzjazm.
:( Jak można zrobić koło Rybnickie skoro jestem członkiem PF, a na legitymacje czekam ho, ho......ho...
Inni koledzy wysłali wnioski i tez czekają na odpowiedź ho, ho.........ho :wink:
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a co to entuzjazm? :>
jade w srode do katowic - po drodze porobie fotki na wilczej- moze dzisiaj wieczorkiem screeny z mapy zrobie- lini granicznej i podesle do krzyska, zebygdzies je udostepnil- potem stodoly odwiedze i ewentualnie zwonowice ale bez lazenia po lesie.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ja tez z niecierpliwoscia czekam kiedy kolega cos doda tu na nasza stronke cos ciekawego- czego jeszcze nie ma

faco

Nieprzeczytany post autor: faco »

Co moge dodac...hmmm
Wczoraj mi wpadlo info o bunkrach kolo Kuzni raciborskiej lub obiektach wojskowych (tzn lasy kolo pogorzewiska) Lokalizacja nalezy do b.trudnych poniewaz obiekty znajduja sie pod ziemia i za bardzo nikt nie wie gdzie sa wejscia do nich....Z tych samych stron sklad amunicji po niemiecki z mozliwoscia dzisiejszego znalezienia roznych ciekawych egzemplarzy nawet prochu w paczkach...I jeszce jedno info o samolocie ktory rozbil sie z ladunkiem zlota tez w tych rejonach.Mieszkancy ponoc rozgrabili ladunek,ale byz moze nastapila explozja lub samo uderzenie moglo cos wbic w ziemie z ladunku :lol: .Z samym opowiadajacym mieszkancem tam tych stron przegladalismy mapy satelitarne :P i zlokalizowalismy teren znajdujacych sie tu w/w obiektow!Ale ze forum odnosi sie tylko do zapomnianego rybnika wiec ta tematyka tu nie wchodzi w rachube....mialem cos ciekawego napisac wiec napisalem ostatnie info ktore dorwalem.Napewno wiecej info znajdzie sie na mojej nowej stronce (forum) poswieconej min. podobnej tematyce co tu ale poswieconej calej Polsce.Pozdr....

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Faco pisze:Co moge dodac...hmmm
Wczoraj mi wpadlo info o bunkrach kolo Kuzni raciborskiej lub obiektach wojskowych (tzn lasy kolo pogorzewiska) Lokalizacja nalezy do b.trudnych poniewaz obiekty znajduja sie pod ziemia i za bardzo nikt nie wie gdzie sa wejscia do nich....Z tych samych stron sklad amunicji po niemiecki z mozliwoscia dzisiejszego znalezienia roznych ciekawych egzemplarzy nawet prochu w paczkach...I jeszce jedno info o samolocie ktory rozbil sie z ladunkiem zlota tez w tych rejonach.Mieszkancy ponoc rozgrabili ladunek,ale byz moze nastapila explozja lub samo uderzenie moglo cos wbic w ziemie z ladunku :lol: .Z samym opowiadajacym mieszkancem tam tych stron przegladalismy mapy satelitarne :P i zlokalizowalismy teren znajdujacych sie tu w/w obiektow!Ale ze forum odnosi sie tylko do zapomnianego rybnika wiec ta tematyka tu nie wchodzi w rachube....mialem cos ciekawego napisac wiec napisalem ostatnie info ktore dorwalem.Napewno wiecej info znajdzie sie na mojej nowej stronce (forum) poswieconej min. podobnej tematyce co tu ale poswieconej calej Polsce.Pozdr....
:D Witaj.To ciekawe, co piszesz, szkoda, można z tego zrobić art. w dziale nasze wycieczki.
Na ten temat rozmawiałem z Arkiem- strażakiem i on tam znalazł masę fantów...
Pozdro 8)
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

Faco, nie lepiej polaczyc forumy?
Co powiesz na osobny dzial? Co do strony to tez z pewnoscia bysmy sie dogadali.

Pozdrawiam 8)

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Wybralbym sie z wykrywka na teren obozu w nieborowicach- moze cos sie da znalezc ? Adam znasz jego dokladna lokalizacje?

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Kuźnia Raciborska, Kuźnia Nieborowicka czy Nieborowice... ;-)) gdzie chcesz szukac i czego ? tam gdzie zabili Kotucza ? obozu dla jeńców ?
Radfahrtruppe

faco

Nieprzeczytany post autor: faco »

Witam.No dzieki za propozycje ale jak juz pisal Woytas jestem troche nieokrzesany,paniczkowaty i jeszce tam jakis.... :lol:
Wiec w towarzystwie ktore mnie nie akceptuje nie bede zabawial (Moderator Team).Probowalem juz kontaktu na gg z Woytasem(olewka totalna,Aw 68 tez olewka...wiadomo niektorych rzeczy sie nie da pisac na forum np rozmow prywatnych(...namysliles sie juz,...to co jedziemy tam...itd...to raczej forumowiczow nie interesuje prywatne rozmowki na forum)
Ale raz do czasu wam tu wrzuce jakies nowe info w skrocie....

Co do mego ostatniego postu (obiekty podziemne)informator sam chodzil po tych obiektach po podskokoku bylo slychac ze cos jest pod ziemia i to duze obiekty tylko nie wiadomo gdzie sa wejscia do nich.Okololiczni mieszkancy mowia ze tam byly schrony lub cos podobnego(niemieckie).

Najnowsze info od swiadka z 44.

Zakopane cale uzbrojenie tzn czolgi armaty etc...(niemieckie)na polach Lubomi :!:

Cofajace sie odzialy niemieckie przed rosjanami i z braku paliwa zakopali spychami caly dobytek i wycofali sie.Naoczny swiadek w bardzo duzym przyblizeniu pokazal w ktorym to miejscu...Swiadek mieszkal na miejscu podczas wojny.

Pozdr....

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

faco, to co piszesz ( czołgi , działa zakopane, K.Kożle obiekty ) są to informacje ktore wiele osób opowiada.... cos w tym prawdy jest..
pewnie rozmawiałes o tym z arkiem-strazakiem... :D

PS
bardzo mało klikam na gg, brak czasu, lub brak dojscia do kompa (córka siedzi :( )
Radfahrtruppe

faco

Nieprzeczytany post autor: faco »

Z Arkiem...moze troche...
Informacje zdobywam od swiadkow ktorzy byli,widzieli...pewnosc 99%
...

ODPOWIEDZ