Dziwny obiekt w lesie w Czerwionce

Podziel się z nami informacjami o miejscach, które warto odwiedzić - niekoniecznie militarne :)
Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Dziwny obiekt w lesie w Czerwionce

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Byłem dziś w lesie między Czerwionką a Bełkiem i widziałem dziwny obiekt chyba wojskowy.Z daleka wygląda na pagórek o powierzchni ok 150-200 m kw.ale jest to jakiś schron betonowy który jest już zarośnięty drzewami.Z jednej strony jest tak jakby wjazd wykopany głęboko w ziemi ale prowadzi wprost na betonową ścianę i wygląda to tak jakby wejście do tego ktoś zabetonował.W tej betonowej ścianie jest dziura o średnicy ok 4 cm, wsadziłem tam 2 metrowy patyk czyli jest tam jakaś przestrzeń.Jeden starszy gość powiedział, że kiedyś to było ogrodzone łańcuchami i był tam zakaz wstępu ale nie wie co tam było.Na drodze przy tym obiekcie są dwie studzienki z zaspawanymi włazami, a po drugiej stronie drogi jest studzienka o pow 1,5 na 2 m i głęboka na 1,5 m z węzłem ciepłowniczym chyba już nie czynnym, widać nawet stary licznik, mógł to być węzeł na potrzeby tego obiektu.Oprócz tego jest jeszcze tunel pod drogą, w którym biegły jakieś rury i wiele innych dziwnych betonów porozrzucanych dookoła.Jeżeli ktoś może mi powiedzieć co to jest to byłbym wdzięczny, a jeżeli nie wiecie nic o tym obiekcie a byłby ktoś chętny się tam wybrać to jestem otwarty na propozycję.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

trzeba sie wybrać, masz jakies fotki ??
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

mam parę fotek jak już będę wiedział jak to je załączę do postu he he he

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

http://www.fotosik.pl/ oto ratunek...
Radfahrtruppe

Pogo

Nieprzeczytany post autor: Pogo »

Moment moment powolutku jak w lesie między Bełkiem a Czerwionką ? Gdzie dokładnie jak mogę spytać ?

Zdjęcia by były naprawdę mile widziane .
:roll:

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Jadąc od Rybnika w Czerwionce na rondzie w prawo. przejeżdża się obok starego pegeeru potem koło nowo budowanej autostrady, dalej przez tory kolejowe i cały czas prosto w las drogą asfaltową i potem w las jakieś 200 metrów od tej drogi w lesie to stoi tylko ciężko zauważyć (podobno ta okolica nazywa się ramzula czy ramżula).Przed chwilą dowiedziałem się że to jest poniemieckie i że kiedyś można było tam wejść.Zdjęcia zamieszczę niebawem.

Pogo

Nieprzeczytany post autor: Pogo »

A to już wszystko jasne na ramżuli byłeś
A dodam że ponoć jest ich tam więcej

actel

Nieprzeczytany post autor: actel »

Piszesz o pompowni, czy przepompowni na górze Ramża w Bełku.
Nie jest to bunkier, choć układ tych wystających murów przypomina trochę schron. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na wąski strop, jakim jest pokryty. Podobno są tam dwie komory (płytsza i głębsza) wejście jest na górze przykryte i zasypane (wiem gdzie). Kiedyś można było tam wejść. Są tam podobno (i tego się będę trzymał, ponieważ nigdy tam nie wchodziłem) tunele - dosyć długie. Szwagierka podobno tam weszła do płytszej komory za pomocą drabiny z "ambony" od leśniczych, ale tunelami nie szli daleko, bo się bali. Podobno w czasie wojny przebywali tam partyzanci, ale w to nie bardzo wierzę. No chyba, że te tunele gdzieś prowadzą i jest jakieś wyjście. Stała tam jeszcze podobno ogromna drewniana wieża na kształt wieży Eiffla, ale już się rozpadła. No i teraz mam dwa pomysły na jej przeznaczenie: pierwsze to takie, że była to wieża astrologiczna, ponieważ ok. 200 m dalej na tym samym wzniesieniu w 1995 roku postawiono nową radarową wieże meteorologiczną. Jedną z kilku takich w kraju. A druga moja wersja to taka, że jeśli to była przepompownia to może stała tam po prostu wieża ciśnień? Tego jeszcze nie wiem, ale będę się dopytywał w najbliższym czasie. Zamierzam dowiedzieć się więcej na temat tej budowli, ale parę godzin na necie nie dało żadnych rezultatów. Nic. Żadnej wzmianki na temat pompowni. Ciekawe, czy ja źle szukałem, czy może nie będzie za wiele nożna znaleźć w necie. Mam jeszcze alternatywne źródło – rodzina od szwagierki z Bełku. Jeśli chcesz, możemy się kiedyś umówić na zbadanie tego obiektu. Może będzie więcej chętnych. Ja już zacząłem ten temat trochę wcześniej http://forum.zapomniany.rybnik.pl/viewtopic.php?t=270 i tam napisał mi marcin, że słyszał, iż odbyła się tam bitwa pancerna i że nie ma na to potwierdzenia. Ja tam może fachowcem nie jestem, ale tak „dziurawego” lasu jeszcze nie widziałem. Pełno lei i mi to one wyglądają na takie po pociskach, ale jak wcześniej wspomniałem…nie znam się, więc mogę się mylić. Co do czołgów to podobno dwa zostały. Jeden na polu (wiem mniej więcej gdzie), a drugi w lesie – będę wiedział później. Bełk jest w ogóle ciekawym miejscem. Wracając z wyprawy znalazłem jeszcze stare kamieniołomy (tak myślę), w lesie znajduje się jeszcze cmentarz i podobno jest jeszcze jakiś tunel, który prowadzi do Orzesza. Ale wszystko swoim czasie. Może najpierw trzeba by było sprawdzić tę pompownie, a później reszta.
Na razie tyle.
Pozdrawiam
PS. Ciekawi mnie, co napiszecie na temat huty. Trochę zdrowia tam zostawiłem. A i mam ciekawy temat do zbadania na hucie w związku z produkcją broni. Pisałem już kiedyś o tym na odkrywcy, ale jakoś bez odzewu to przeszło.
Pozdrawiam raz jeszcze.
Jeśli ktoś chce pogadać, to moje gg: 4651643 - po 15-tej
Między 7 - 15 dorzucę jutro.

actel

Nieprzeczytany post autor: actel »

Jeśli masz kłopoty z ładowaniem zdjęć, może to ci pomoże.
Zjedź do białych tabelek.
http://www.domel.rybnik.pl/phpBB2/viewt ... c&start=15

Pogo

Nieprzeczytany post autor: Pogo »

Hmm jak używasz www.imageshack.us to myślę że najlepiej dawać miniaturki które można powiększyć czyli druga opcja od góry „Thumbnail for forums (1)”.

O tak to wygląda

Obrazek

marcin

Nieprzeczytany post autor: marcin »

stej pompowni szly drewniane ruly do knurowa mozna spotkac takie bentonowe obiekty z dziurom w srodku jak tam wejrzysz to w niektorych zachowaly sie resztki tych rul bylem kiedys w srodku ale w tej wiekszej komorze ona jest slepa moze tunele som w tej mniejszy obok jakby ktos byl chetny to jest mozliwosc tam wejscia tylko trzeba cofnoc betonowom plyte 3 osoby by daly sobie z tym rade a plyta jest tam dlatego bo ktos kradl ruly ze srodka.a o tunelach mozna duzo rozmawiac bez georadaru niema szans ale jak ktos ma dostep do takiego sprzeu to by niebylo problemu wiem gdzie w polowie 90 lat zasypali jedno z wielu wejsc do nich

pozd.

Gość

Nieprzeczytany post autor: Gość »

Na szczycie wzgórza betonowe zbiorniki - pamiątka po 11-kilometrowym wodociągu, którym pompowano wodę ze studni głębinowych w Bełku dla potrzeb kopalni "Knurów".

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

kilka fotek z wnętrza ...

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

te zbiorniki to częsc przepompowni wody KWK Knurów oddanej do uzytku w 1930r.
kilka ujęc zbiornika..

Obrazek

Obrazek

odkrywamy wejscie - i zaczynają się schody- a właściwie brak jakichkolwiek schodów...

Obrazek

zślizguję sie do środka...

Obrazek

i ...."ciemnośc widzę , ciemnośc"... ...bez latarki ani rusz....

Obrazek

wewnątrz wspaniała akustyka kazde słowo brzmi jak wewnątrz dzwonu , słychac stukot każdego spadającego kamyczka..

Obrazek

w środku nie ma sladu po ogromnych ilościach wody które tu kiedyś gromadzono, dzięki temu mozna podziwiac solidnośc konstrukcji...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



idąc lasem w kierunku Dębieńska Wlk.napotykamy resztki drewnianego rurociągu, właściwie łączniki rur, bo same rury nie przetrwały..

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Fajna relacja, przy okazji posprzątałem w tym poście :)

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Coś podobnego jest na Ramży i też takie drewniane rury

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

ten obiekt właśnie jest na Ramży...

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Jak tam wszedłeś do środka, bo jak ja tam byłem to nie można było, nie znaleźliśmy wejścia?

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

było dobrze zamaskowane, ale znaleźliśmy... :lol:

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Dziwny obiekt w lesie w Czerwionce

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Wejscie do zbiornika cakowicie zasypano..Obok stoi rozwalona przejscowka do rur..W srodku smolowana ,widac oryginalne debowe klepki zwiazane kiedzs drutem...
Załączniki
WP_20140919_10_49_40_Pro.jpg
WP_20140919_10_48_32_Pro.jpg

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Dziwny obiekt w lesie w Czerwionce

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Wejście jest całkowicie zasypane..Trzeba by solidnej pracy żeby je odkopac..Krecilo się tam za dużo ludzi ,po zagladaniu do środka nie maskowali wejścia i podpadlo to komuś :-)

ODPOWIEDZ