Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Byłam dziś w PTTK-u na zaproszenie jednego z członków zarządu (tak myślę). Doszliśmy do mini porozumienia i PTTK będzie się starać o dotację/fundusze, które pozwolą upamiętnić naszą synagogę i cmentarz. Oni- jako organizacja mają się zabrać za te biurokratyczne ciuls... a, a ja mam się rozeznać od tej.... powiedzmy żydowskiej strony.
Uważam, że ZR powinien być pierwszym wspierającym to przedsięwzięcie i nasze forum winno być pierwszym miejsce, gdzie na ten temat się publicznie będzie mówić.
Piszcie co o tym myślicie, jakie nam będą potrzebne wsparcia, jakie macie możliwości lobbowania (ja se pomyślę, że trzeba się będzie bratać w tym celu z miejscową polityką, to już mnie trzęsie), no i tak w ogóle :mrgreen:
Jesteśmy, jako miasto, jednym z nielicznych na Śląsku, gdzie nie ma ani słowa na temat dawnych żydowskich mieszkańców.

Przy okazji wklejam zdjęcia miejsca, w którym stała synagoga - to dla tych, którzy nie wiedzą.
Załączniki
Widok z Fokusa.JPG
Ostatnio zmieniony 11 mar 2011, o 22:12 przez _hipcia, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

niniejszym popieram Kolezanke H.

Proponuje cos walnac na nasza strone glowna by poruszyc umysly ludzkie -w niektorych przypadkach bardzo juz zardzewiale...
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Również dołączam do apelu do rybnickich samorządowców o upamiętnienie synagogi i rybniczan wyznania mojżeszowego.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

woytas pisze: Proponuje cos walnac na nasza strone glowna by poruszyc umysly ludzkie -w niektorych przypadkach bardzo juz zardzewiale...
W week-end coś napiszę na stronę o naszych synagogach.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Też popieram. Napisz coś, bo zanim ja napiszę, to jeszcze trochę czasu upłynie, a jest do tego okazja :wink:

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Władze wychodzą pewnie z tego założenia, że ważne jest "tu i teraz", czyje zdjęcie jest w gazecie przy okazji dzielenia się opłatkiem, itp. Ważna jednak jest historia, ją przecież tworzą ludzie - ich osiągnięcia, praca, miejsca wypoczynku oraz miejsca kultu religijnego. Jak tak dalej pójdzie, to za 100 lat nikt nie będzie pamiętał o nas. A już na pewno o tym, że w Rybniku mieszkali Żydzi i mieli swoje synagogi. Tego już nikt nie będzie wiedział.
Popieram inicjatywę.

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

Inicjatywa słuszna, ale jak sądze władze obawiają się że w anszym kraju/mieście ww tablica będzie raczej obiektem kultu osób nietolerancyjnych i monitoring nie obsłuży wszystkich reakcji

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Moim zdaniem, nic nie stoi na przeszkodzie, by próbować. Zawsze można użyć swoich działań, a raczej braku reakcji na nie, jako argumentu. Sprawa nie może już z założenia zostać spisana na straty. Warto dochodzić swoich racji. W każdej dziedzinie. :mrgreen:

Baśka
Starszy kapral
Posty: 212
Rejestracja: 14 lis 2010, o 17:10
Lokalizacja: Śląsk/ Małopolska

Nieprzeczytany post autor: Baśka »

Tommi napisał:
Inicjatywa słuszna, ale jak sądze władze obawiają się że w anszym kraju/mieście ww tablica będzie raczej obiektem kultu osób nietolerancyjnych i monitoring nie obsłuży wszystkich reakcji
Pod latarnią najciemniej :wink:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

To nie jest powod by jej nie umieszczac.
Od czego sa sluzby pozadkowe?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Tommi
Starszy sierżant
Posty: 586
Rejestracja: 22 sty 2008, o 13:57
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Tommi »

wyjaśniam że jestem jak najbardziej za umieszczeniem tablicy o czym wczesniej pisałem, życie jednak zweryfikuje chęci

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Czytam wsio, wsio analizuję. Jak się skończy szabat (jutro po zachodzie słońca) to piszę maila do rabina Śląska (to synek ze Stanów, więc myślę, że rzutki i spoko).
Dziadek (czyli mój tata) dziś mi już lobbował, ale sądzę, iż do niektórych polityków trza docierać tak... hmmm fizycznie. Być może będę musiała iść w naszym Marszu Śmierci (nie jest to dla mnie problemem), by lobbing uderzył we właściwe punkty :mrgreen:
Mam już wieści z Fundacji Ochrony dziedzictwa Żydowskiego, co, jak, jakie procedury i takie tam inne.
Dziś jest 14. stycznia 2011 roku. Proszę, by mnie nie linczować, gdy o tej samej porze roku 2012 nie będzie żadnych efektów. OK? Bowiem, jak napisał Tommi:
życie jednak zweryfikuje chęci
a chęci nie tylko ode mnie zależą.


Mam jeszcze prośbę. czy jest ktoś, kto aktywnie uczestniczy w forum rybnik.com.pl?
Jeśli jest, to proszę o założenie wątku, by poruszyć umyśly, jak to woytas napisał.
Z góry dzięki :D Małgosia Płoszaj

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dałam to na swojego FB (każda forma nacisku(czyt.: promocji) jest the best ) :mrgreen:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Polecilem Twoj wpis na FB.
p.s. Tylko dlaczego po kliknieciu pokazuje sie ostatni wpis na forum??
Ostatnio zmieniony 14 sty 2011, o 19:42 przez Alojz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dostałam odpowiedź z Fundacji Dziedzictwa Żydowskiego na temat procedury przy załatwianiu tablicy/pomnika (już to przesłałam do PTTK-u).
Dziś (akurat w dzień judaizmu w kościele katolickim :mrgreen: ) napisałam do rabina Śląska.

Napisałam też do naszej korespondentki z Anglii z rodziny Aronade.

Wojtek dostał na @ mini artykuł o synagodze, który pójdzie na stronę.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Fajnie skreślony artykuł Małgosiu!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Tegp pierwszego zdjecia chyba jeszcze nie bylo.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Też mi tak się wydaje.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Nie było tego zdjęcia? Już nie pamiętam :mrgreen:
Mam odpowiedź rabina śląskiego (to Amerykanin); na razie wkleję ją po angielsku, wieczorem przetłumaczę.
Pani Malogsia,
I would like to help you in any way that I can. I have searched a few site for information of Jewish Rybnik and have not been able to find anything. There are a few page in the Encyclopaedia of Jewish Communities, Poland (Volume III)
Western Galicia * Silesia, but I can not find an electronic version of it online. I will try contacting Yad Vashem and see if they can send me a copy or scan of the pages. Please let me know how I can help you. Szawua Tow,
Jehoszua Ellis
Wczoraj lobbowałam u jednego radnego z PO i on na pewno poprze projekt. Choć kasy nie dadzą, bo nawet na łatanie dziur ponoć nie ma. Wrrr :evil:

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Trochę czasu minęło od założenia tego wątku :wink: Cóż... z PTTKiem nie wyszło, to może z kimś innym wyjdzie :mrgreen:

Dziś byłam znowu na spotkaniu, ale tym razem z przedstawicielem Rady Dzielnicy Śródmieście. Otóż z ich strony padł pomysł, by coś zrobić z tą "ciulatą" :oops: fontanną na cmentarzu żydowskim. I... może, może coś z tego wyjdzie, gdyż jest szansa na projekt w ramach "Budżetu obywatelskiego". W wypełnieniu wniosku ma pomóc CRIS, ja ze swej strony pokazałam przykłady różnych upamiętnień/pomników/obelisków i powiedziałam "YES! YES! YES!"

Po ciuchuśku Wam powiem, że pomysłodawcą jest wnuk pana Stokłosy-cukiernika, czyli multibiznesmena przed i powojennego :brawo:

Jak złożą ten wniosek to trza będzie lobbować ile wlezie :mrgreen:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ciulatą fontanną? Pogieło kogoś?

Jak trzeba będzie to podpalimy opony i pójdziemy pod UM :)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

woytas pisze:Ciulatą fontanną? Pogieło kogoś?

Jak trzeba będzie to podpalimy opony i pójdziemy pod UM :)
Nie kumam? Tobie się ta fontanna, która nie sika podoba? Chciałbyś to coś z poniższych zdjęć zachować?
18.06.2013 (12).JPG
Załączniki
4.07.2013 (11).JPG

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dobra - pomyliłem z synagogą :mrgreen:
Fontanna jest najbardziej ciulata w Rybniku - z tych niedziałających :P
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Wniosek został złożony.

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

A może wystarczy założyć "własne" stowarzyszenie i pozyskiwać środki na prace wynikające z "działań statutowych stowarzyszenia"?

Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

ODPOWIEDZ