Pałacyk Myśliwski w Łężczoku

Podziel się z nami informacjami o miejscach, które warto odwiedzić - niekoniecznie militarne :)
Ślonzok
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2009, o 10:53
Lokalizacja: spod Rybnika

Pałacyk Myśliwski w Łężczoku

Nieprzeczytany post autor: Ślonzok »

Witam

Jako, że podczas dzisiejszego spaceru po wspomnianym rezerwacie miałem ze sobą aparat, zrobiłem trochę zdjęć cysterskiego pałacyku z 1783 roku. Możliwe, że są to jedne z ostatnich zdjęć tego budynku, gdyż z tego co mi wiadomo, podjęto decyzję o zburzeniu go ze względów bezpieczeństwa.
Załączniki
DSC02075.JPG
DSC02055.JPG
Z tyłu
Z tyłu
Nie, to silniejsze ode mnie...stoi już 230 lat i akurat na moją głowę miałoby się zawalić :P?
Nie, to silniejsze ode mnie...stoi już 230 lat i akurat na moją głowę miałoby się zawalić :P?
DSC02040.JPG
DSC02043.JPG
DSC02045.JPG
DSC02046.JPG
DSC02051.JPG
DSC02050.JPG

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Fajne zdjecia! Szkoda palacyka :( totalna ruina.

Ślonzok
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2009, o 10:53
Lokalizacja: spod Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Ślonzok »

Jeszcze za bajtla żech po nim lotoł, i po schodach...a teraz to strach wogóle wstawić do środka głowa...

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

za lebka zes tam lotol? To od kiedy stoi taki opuszczony?

Awatar użytkownika
adam1204
Starszy kapral
Posty: 259
Rejestracja: 14 paź 2009, o 18:39
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: adam1204 »

z jakieś 8 lat temu mozna bylo wejsc na gore ale teraz to widze ze strach tam wchodzic

Ślonzok
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2009, o 10:53
Lokalizacja: spod Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Ślonzok »

Opuszczony stoi już od dawna, ale jak miałem może z 4-5 lat (teraz mam niecałe 18), to pamiętam jak z dziadkiem biegałem po piętrze. Teraz można już o tym zapomnieć. Z tego, co mówił dziadek, ostatni leśniczy mieszkał tam jeszcze jakiś czas po wojnie, potem pałacyk stał już opuszczony i popadał w coraz większą ruinę.

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Widziałem go ostatnio jakieś prawie 20 lat temu. Jestem w szoku. To tylko u nas możliwe.

Ślonzok
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2009, o 10:53
Lokalizacja: spod Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Ślonzok »

Lada dzień i tak go wyburzą, trzeba go sobie popodziwiać póki jeszcze wogóle stoi...

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Chyba jednak nie ma zamiarów wyburzenia.

http://www.zabytki-nieruchomosci.com/1, ... askie.html

Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 mar 2011, o 22:35 przez AFRO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Fajny szkoda że taki zniszczony. Byłem w Łężczoku, ale nie wiedziałem że tam jest taki dworek :?:

Ślonzok
Szeregowy
Posty: 30
Rejestracja: 5 gru 2009, o 10:53
Lokalizacja: spod Rybnika

Nieprzeczytany post autor: Ślonzok »

Szkoda, szkoda...tym bardziej, że trzymał się w dobrym stanie jakieś 220 lat, a w przeciągu ostatnich 10 zmienił się w totalną ruinę...szkoda słów...

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Wlascicielam palacyku jest podobno jakis Ormianim,slyszalem ze byl jakis inwestor chetny na kupno ,ale cena byla wygorowana :sad:


W 1906 polowal tu cesarz niemiecki Wilhelm II(zdj.)
Załączniki
300px-POL_%C5%81%C4%99%C5%BCczok_cesarz_niemiecki_Wilhelm_II_na_polowaniu.jpg
300px-POL_%C5%81%C4%99%C5%BCczok_cesarz_niemiecki_Wilhelm_II_na_polowaniu.jpg (19.5 KiB) Przejrzano 3521 razy
Ostatnio zmieniony 8 kwie 2011, o 17:01 przez Ratibor, łącznie zmieniany 1 raz.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Dla «podsycenia atmosfery» :wink: wokol palacyku dodam ze znaleziono tu 80metrow biezacych akt komory ksiazecej zlozonych tu przed wkroczeniem Sowietow do Racka.
Lezaly one pozozrzucane w piwnicy ,zostaly odkryte dopiero w 1951 wtedy tez powrocily do raciborskiego Archiwum.
Jak sie szacuje przez szesc lat 45-51 «zniklo» 20% archiwaliow zlozonych tu pod koniec wojny.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Kurde byłem tam ostatnio i nie mogłem trafic do tego pałacyku. Chyba poszedłem nie w tą strone :cool:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

MarcooN pisze:Kurde byłem tam ostatnio i nie mogłem trafic do tego pałacyku. Chyba poszedłem nie w tą strone :cool:

Teraz napewno trafisz :grin:
Załączniki
lezczok.gif
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

no widzisz a ja obleciałem cały ten Salm Duży :mrgreen:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

MarcooN pisze:no widzisz a ja obleciałem cały ten Salm Duży :mrgreen:

I nic nie straciles ,ta przyroda :mrgreen: na Lezczok sciagaja ornitolodzy z calego kraju :smile:
Na parkingu od strony Babic czesto mozna spotkac samochody na warszawskich czy poznanskich tablicach.


http://lezczok.pl/
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

no byli tacy
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

perze tez liczyli?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

woytas pisze:perze tez liczyli?


Od liczenia perzy sa botanicy,a na Lezczok przyjezdzaja ornitolodzy.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

kto co liczy to ja wiem
Tylko, z jak zaczynają perze liczyć to potem zamykają wszystko....
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

woytas pisze:Tylko, z jak zaczynają perze liczyć to potem zamykają wszystko....


Tym bym sie tak nie martwil :wink: ,bardziej zaniepokoila mnie informacja w jednym z artykulow ze niby cyt.«Stawów wcale nie założyli cystersi» :shock:

http://www.dziennikzachodni.pl/fakty24/ ... ,id,t.html

Gdziekolwiek czytam o leszczoku do tej pory bylo wszedzie ze zalozyli go cystersi z Rud.
Dalej czytamy ze ,to ze zalozycielami byli cystersi nie ma potwierdzenia w dokumentach zrodlowych-pytam wiec na jakiej podstawie twierdzono wczesniej ze oni nimi sa.... :?: :?:

Calego tego zamieszania upatruje w tym ze kiedys bardziej obawianio sie roszczen Niemcow w tym wypadku rodziny Ratibor lub Hohenlohe-Waldenburg o zwrot mienia dlatego «wygodniejsze» bylo twierdzenie ze Lezczok zalozyli Cystersi.
Teraz kiedy to kosciol domaga sie zwrotow(cystersi?)wygodniej jest twierdzic ze niema potwierdzenia na to ze to oni sa zalozycielami stawow rybnych wiec de facto calego rezerwatu Lezczok.
Moze kosciol po odrestalrowaniu rudzkiego opactwa chce pojsc dalej i upomniec sie o dobra cysterskie w tym takze Lezczok?
Sa to oczywiscie tylko moje domysly,ktore moga sie nie potwierdzic.
Ale tak to juz jest ze jesli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o gruuubbbee pieniadze.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

I jeszcze info z pierwszej reki na temat palacyku :smile:

http://www.nowiny.pl/egazeta/nowiny-rac ... czoku.html
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

ODPOWIEDZ