Wyzwolenie 1945

Historia miasta i jego dzielnic
franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

O przepraszam informacje o Normandie Niemen znalazłem w jednej z raciborskich gazet :mrgreen: Takze sorki za błąd, jeżeli takowy popełniłem :grin: A zdjęcie to okolice Brzezia trasa na Rybnik??

Pytanie. Jaka jednostka przeciwlotnicza niemiecka pod Rybnikiem rozbiła natarcie jakiś radzieckich oddziałów pancernych chyba w stycznbiu 1945 r.? Mam nadzieje że nic nie pokręciłem...
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2010, o 21:01 przez franekh, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Franiu jednostka 88mm z Dessau o symbolu I./33

GR nie dzwoni...
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2010, o 21:06 przez woytas, łącznie zmieniany 1 raz.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

A wiesz coś o tej potyczce więcej? Bo to jakiś heroiczne epizod był... :twisted:


GR.. nie dzwoni? Pogonie w przyszłym tygodniu pójde pogadać... :cool:

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tylko tyle czyli nic - ze rozbili natarcie rosyjskich czolgow.

Kup sobie von Ahlefena


http://www.konflikty.pl/a,2392,Ksiazki, ... hlfen.html
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

franekh
Sierżant
Posty: 405
Rejestracja: 10 sty 2007, o 22:22

Nieprzeczytany post autor: franekh »

To już czytałem... I chciałem wiedze mą zgłębić :twisted: Ale dzieki :grin:

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

aw68 pisze:
Urs pisze:ale to już tak: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_Zgoda

masz zamiar wypominać to Niemcom do końca swego życia?
chyba że prowadzisz jakąś krucjatę



Zobacz na ankietę o dziadku w wehrmachcie. Tam nie mogli być sami źli ludzie
ludzie przeczytajcie ten materiał dokładnie http://www.bazylika.rybnik.pl/?art=1 a potem porozmawiajmy :neutral: ja tez miałem dziadków w WH nie o to biega.....
w tym materiale oni ( niemieccy żołnierze) są ostoją wiary chrześcijańskiej w europie :!: no bez przesady.... :neutral:








Krzyzacy tez byli ostoja i obroncami wiary i oni tez byli niemcami ....co nie? :wink: :wink: Adam a co powiesz na to? zrobilbys to samo majac gestapo za plecami..........
http://www.dw-world.de/dw/article/0,214 ... 51,00.html


:razz: chcialem sprowokowac dyskusje
Ostatnio zmieniony 6 maja 2010, o 17:31 przez Ratibor, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Caroline
Kapral
Posty: 199
Rejestracja: 29 lip 2008, o 21:34
Lokalizacja: Zabrze

Nieprzeczytany post autor: Caroline »

'apropos relikwii. Niemcy już nam baardoz dawno temu zakosili relikwie Św. Wojciecha, które były w Gnieźnie.
więc chyba jest jeden/jeden :mrgreen:
Jeśli zapomnę o nich - ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie"
Adam Mickiewicz

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Caroline pisze:'apropos relikwii. Niemcy już nam baardoz dawno temu zakosili relikwie Św. Wojciecha, które były w Gnieźnie.
więc chyba jest jeden/jeden :mrgreen:




Caroline cos ty taka pamientliwa nie zakosili a wzieli na przechowanie................. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: zartuje :grin: ale to co podczas wojny skasowali Niemcy to maly procent tego co pod.......ili Ruscy przy okazji wyzwolenia jak zapewnie wiesz przy kazdym z Rosyjskich frontow dzialala tzw.Trofiejnyja Komissija.Pracujacy w niej historycy sztuki i muzealnicy selekcjonowali zdobyte zabytki i wysylali te wartosciowsze do Rosji mieli oni wystarczajaco czasu dzialali oni od wyzwolenia danego miasta az do przekazania miasta wladza Polskim co np.w przypadku Raciborza wynosilo ponad miesiac ,ale to jest temat rzeka ,ale jedneko badz pewna ze Ermitaz jest belen lupow wojennych ktore w mysl prawa miedzynarodowego powinne powrocic do wlascicieli i zeby niebyc goloslownym ..........stara dobra Wikipedia :grin:



http://pl.wikipedia.org/wiki/Ermita%C5%BC

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Racja i niewiele brakowało i nie było by Neptuna w Gdańsku, tylko nasi byli szybsi o parę godzin i zdążyli go odnaleźć przed Ruskimi.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i jedni i drudzy sa po tych samych pieniadzach. Kradli, gwalcili lupili, wykorzystywali ludzi, surowce lesne i mineralne. Zlodziej, ktory ukradnie zlodziejowi jest takim samym zlodziejem - Ruscy ukradli Niemcom to co Ci ukradli Nam
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

a Polacy byli święci

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

nie nie byli swieci . tylko przez 6 lat kumulowal sie w nich strach i wszystko wybuchlo. To nie Polacy rozpoczeli te wojne
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Bardzo fajny temat - tylko powstał mały bałagan -część materiałów pojawiła się na'' mapy Rybnika ,,część na ,,Rybnik 39 ''.Wszystkich interesuje chyba jak przebiegała jedna z największych bitew naszych ziem oczywiście największa to było odparcie Husytów .Ale coś je łączy-jedno wspólne miejsce .

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Alojz dajesz super materiały -to tłumaczenie z,,Kampf um Schelesien'' gdy się połączy z mapką operacyjną wojsk niemieckich z nocy 25-26 . 01.1945. wyjaśnia wszystko. Należy pamiętać , który to rok -nie istnieje osiedle Karolinka ani cała dzielnica Rybnik-Północ ,wnikliwy obserwator zauważy że w tym czasie do dzielnicy Paruszowiec należą ulice leżące po lewej stronie toru kolejowego .To daje nam obraz że samojezdne działo pancerne przejechało przejazd kolejowy na Żorskiej \dzisiaj wiadukt\ ,skręciło w prawo przez Mikołowską i obrało kierunek Paruszwiec -rejon ulicy Strzeleckiej ze zwrotem na stadion miejski.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Tak to by pasowalo.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

janusz pisze:Bardzo fajny temat - tylko powstał mały bałagan -część materiałów pojawiła się na'' mapy Rybnika ,,część na ,,Rybnik 39 ''.Wszystkich interesuje chyba jak przebiegała jedna z największych bitew naszych ziem oczywiście największa to było odparcie Husytów .Ale coś je łączy-jedno wspólne miejsce .
Interesuje mnie glownie okres tzw. wyzwolenia w1945r. a moim glownym obiektem zainteresowania to 8 P.D i jego pododzialy chociaz 97 i Ski-Jäger tez nie gardze :razz:
Czekam z niecierpliwoscia na szczegoly.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

świetna robota z tym odtwarzaniem zdarzen historycznych - w tym przypadku z II wojny światowej....Tak myslę czy w Niemczech nie ma jakis nieznanych jeszcze zródeł...Gdyby tak poszperac na jakis niemieckich portalach historyczno - wspomnieniowych.. :shock:
Może nawet jakies ziomkowstwa, ale to dla tych co niemiecki znają... :idea:
Ostatnio zmieniony 14 cze 2011, o 21:02 przez adam11q, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Wyzwolenie 1945

Nieprzeczytany post autor: janusz »

Ratibor-witam, ja osobiście za dużo nie pomogę ,wiedzę o 45r. posiadam od mej mamy ,która przeżyła front-to jej wspomnienia tworzą mój obraz tego okresu i miejsca .I może jeszcze to że w tym miejscu spędziłem dzieciństwo .Temat się rozwija ,jest nadzieja na nowe materiały, FORUM jest tego dowodem.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

adam11q pisze:.Tak myslę czy w Niemczech nie ma jakis nieznanych jeszcze zródeł...Gdyby tak poszperac na jakis niemieckich portalach historyczno :idea:
Oczywiscie ze sa tylko ze nie dla wszystkich sa one wiarygodne :neutral:
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

jak są to dawaj -prawda sama się obroni.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

..........w strefie okupowanej przez wroga byla wieza cisnien.
W wiezy tej ulokowal sie Rosyjski snajper.
1.i 2. Batalion drugiego Regimentu z tego powodu mial«nieprzyjemne wypadki»
Stanowisko dowodzenia kapitana du Bois oddalone bylo o o okolo 400-500 m od wiezy cisnien,w jadnym z budynkow na Rybnickim rynku ponizej lini strzalu snajpera.
Ciezkie dziala przeciwlotnicze pulkownika Erdmanna mogly zniszczyc szczyt wiezy nastepnie pietro po pietrze zrownac z ziemia,przewidujac to Rosjanie wpedzili do wiezy niemieckich cywili.
Niemiecka artyleria byla swiadoma tego faktu dlatego oszczedzano wieze.
Po pewnym czasie w wielkiej rozterce i z ciezkim sercem widzac rosnace straty po stronie naszego Regimentu,wieza zostala zniszczona,niemielismy poprostu innego wyboru.

....kolejnym przyklad okrutnego dzialania podczas wojny;Zolnierze drugiego batalionu po udanym kontrataku odbili z rak Rosjan polnacna czesc miasta w ktorej stal dom malego ogrodnika,dom ten znajdowal sie na przeciwko nowego cemantarza.
Znaleziono tam ciala ogrodnika i jego 24 letniej corki,byl tam takze stary inwalida ktory pomagal ogrodnikowi w codziennych pracach.
Stary mezczyzna umial jeszcze opowiedziec jak 65letni ojcie dziewczyny zostal smiertelnie pobity,po tym jak chcial pomoc swojej corce brutalnie gwalconej przez zolnierzy,sam takze sostal ciezko pobity.

Atak na polnocno-wschodnim kierunku doprowadzilo do zdobycia przez drugi batalion dzielnicy Paruszowiec rowniez z nieznacznie na wschod odalona huta Silesia ktora znajduje sie 2 km od centrum miasta.
Najwazniejsze maszyny,ale przede wszystkim«drehbänke»do produkci amunicji zostaly wywiezione przez Niemcow «dla swietego spokoju»do Wodzislawia.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Troche chaotycznie ale ciezko jest przetlumaczyc doslownie z niem. na polski.
Uwazam ze merytoryka jest wazniejsza.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
adam11q
Starszy kapral
Posty: 238
Rejestracja: 14 maja 2010, o 16:04
Lokalizacja: Oberschlesien

Nieprzeczytany post autor: adam11q »

Ratibor - świetna robota, wrzucaj ile możesz, im więcej zródeł tym lepiej...Można pozniej sprawdzac,dyskutowac... :grin:

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Ratibor skad masz te cytaty?

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

franekh pisze:
Pytanie. Jaka jednostka przeciwlotnicza niemiecka pod Rybnikiem rozbiła natarcie jakiś radzieckich oddziałów pancernych chyba w stycznbiu 1945 r.? Mam nadzieje że nic nie pokręciłem...

Troche czasu minelo ale znalazlem info.i fotki flak-a 88mm " Dessau" I./ FlakRgt 33
z tego" heroicznego epizodu" cytuje tlumaczenie Alojza...."Rosjanie zostali na chwile zatrzymani - 3 czolgi z pierwszej lini plonely- zostaly trafione przez 8,8cm. flak. 10 rosyjskich czolgow schowalo sie za wzniesieniem"

http://www.geocaching.com/seek/cache_de ... a212cae99c
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Wczoraj w Polsat Play byl program na temat "Riese" w pewnym momencie zabaczylem cos znajomego...
kilkusekundowy urywek filmu z ktorego to kadr, wstawil tu aw68 dn. 2008-09-22, 16:43 do tej pory wszyscy mysleli ze to fotka.
Po chwili zobaczylem uszkodzony most mysle ze byl to "Ciechowicki "kilka dni po wysadzeniu.
Bylo tez kilka innych ujec lecz bylem " w zbyt ciezkim szoku" aby zapamientac :wink:
Tylko nie wiem co ma Raciborszczyzna do tematu "Riese".

Dzis wyslalem maila do producenta programu z prozba o namiary na ten zalaczony dokument filmowy.
Jesli otrzymam odpowiedz oczawiscie dam znac ,jesli nie to moze chociaz "wyplanie" na yutube ten wczorajszy program.
Nie jest to pierwsza ciekawostka jaka wyniuchalem,kiedys szczena mi opadla jak zobaczylem na NTV kronike filmowa gdzie pokazano Ratibor z informacja ze w sierpniu 39' Ewa Braun wsiadla tam w kajak i plynela az do Szczecina gdzie dotarla w przeddzien wojny.
Ile w tym prawdy ile propagandy nie wiem.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

ODPOWIEDZ