Rybnickie cmentarze

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Rybnickie cmentarze

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Zakładam wątek o rybnickich nekropoliach. Początkowo oprę się na starym planie miasta
Załączniki
Najstarszy Rybnicki cmentarz - przy ulicach Gliwickiej/Cegielnianej
Najstarszy Rybnicki cmentarz - przy ulicach Gliwickiej/Cegielnianej
cm1.jpg (105.38 KiB) Przejrzano 5628 razy
Ostatnio zmieniony 29 sty 2012, o 21:06 przez woytas, łącznie zmieniany 1 raz.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Powyższy cmentarz został zniszczony w barbarzyński sposób w latach 70. Spoczywają tam jeszcze żołnierze rosyjscy, francuscy oraz pozostało kilkanaście grobów rybniczan
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

cmentarz nad rzeką Rudą - zlokalizowany obok pomnika ofiar Marszu Oświęcimskiego. Pochowani tam byli pacjenci "zakładu dla obłąkanych"
Załączniki
cm2.jpg
Ostatnio zmieniony 29 sty 2012, o 21:11 przez woytas, łącznie zmieniany 1 raz.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Tu biała plama na starej mapie - cmentarz znajduje się po lewej stronie ulicy Gliwickiej - na terenie Wielopola. Pozostało kilkanaście grobów.
Załączniki
cm3.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dzisiejszy cmentarz - utworzony po zamknięciu tego przy ulicy Gliwickiej. Cmentarz ucierpiał w wyniku działań wojennych w roku 1945. Walki na jego przedpolu (od strony Wielopola) trwały także w roku 1939
Załączniki
cm4.jpg
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

cmentarz w wielopolu. pamietam w latach 80 byly tam okragle betonowe tabliczki

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Kirkut - zlokalizowany w rejonie ulicy 3 maja - dzisiaj park na przeciw banku ING. Zamknięty ze względów sanitarnych w latach 30. Zlikwidowany przez Niemców w roku 1940. Nagrobkami zasypano staw za tzw: starym probostwem (dzisiaj znajduje się tam parking)
Załączniki
cm5.jpg
cm5.jpg (52.29 KiB) Przejrzano 5648 razy
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Cmentarz Ewangelicko- Augsburski - obok kościoła przy ulicy 3 maja
Załączniki
cm6.jpg
cm6.jpg (48.31 KiB) Przejrzano 5644 razy
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ze starych cmentarzy pozostał ten w Boguszowicach (przed wojną było to osobne miasto (?). Oraz tajemniczy tzw. "Kerchoffek"w Chwałęcicach. Zapraszam do opisania wspłczesnych
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

woytas pisze:Ze starych cmentarzy pozostał ten w Boguszowicach (przed wojną było to osobne miasto (?).
Chyba to raczej wieś była. W Starych Boguszowicach oprócz cmentrza, istniejącego do dziś, na pewno były groby przy starym drewnianym kościółku. Obecnie te nagrobki stoją przy drewnianym na Ligocie. Czy były ekshumacje? Sądzę, że tak.

Co do głównego cmentarza w Boguszowicach, to 2 lata temu szukałam na nim grobów z wielkiej katastrofy na kop. Jankowice. Nie znalazłam, bo może były zasypane śniegiem. Nie wiem. Znalazłam tylko parę starych, które poniżej wklejam.
Na cmentarzu jest też pomnik poległych w powstaniach oraz w obozach hitlerowskich.
Załączniki
Boguszowice cmentarz pomnik.JPG
Boguszowice cmentarz (14).JPG
Boguszowice cmentarz (9).JPG
Boguszowice cmentarz (7).JPG
Boguszowice cmentarz (6).JPG
Boguszowice cmentarz (5).JPG
Boguszowice cmentarz (1).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Cufalem dziś udało mi się wejść na teren cmentarza ewangelickiego przy ul.Klasztornej. Miałam 5 minut na zrobienie zdjęć.
Załączniki
21.02.2012 (30).JPG
21.02.2012 (29).JPG
21.02.2012 (26).JPG
21.02.2012 (23).JPG
21.02.2012 (20).JPG
21.02.2012 (19).JPG
21.02.2012 (18).JPG
21.02.2012 (17).JPG
21.02.2012 (15).JPG
21.02.2012 (8).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

woytas pisze:cmentarz nad rzeką Rudą - zlokalizowany obok pomnika ofiar Marszu Oświęcimskiego. Pochowani tam byli pacjenci "zakładu dla obłąkanych"
Byłam dziś na tym cmentarzu. Takie zapomniane miejsca zawsze napawają mnie smutkiem. Choć trzeba przyznać, że zapomniana jest ta część z grobami pojedynczymi. Wielkie brawa dla służb miejskich za utrzymanie grobów zbiorowych - zarówno tego z Marszu Śmierci, jak i pacjentów, którzy zginęli w styczniu 1945.
Załączniki
3.07.2012 (21).JPG
3.07.2012 (22).JPG
3.07.2012 (23).JPG
3.07.2012 (24).JPG
3.07.2012 (25).JPG
3.07.2012 (31).JPG
3.07.2012 (33).JPG
3.07.2012 (37).JPG
3.07.2012 (40).JPG
3.07.2012 (43).JPG
Ostatnio zmieniony 3 lip 2012, o 23:46 przez _hipcia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Jeszcze kilka zdjęć.
Nie liczyłam tabliczek z numerami grobów, wystających spod ściółki, bo żarły komary i atakowały mnie kleszcze, więc wolałam tam za długo nie przebywać. Jednak na oko jest ich jeszcze sporo. I to na ich podstawie można wnioskować, że sporo ludzi tu pochowano.

Zastanawiający jest grób czteroletniego "Józinka". Czy był dzieckiem osoby chorej, która przebywała w naszym szpitalu? Bo wątpię, by już sam miał w tym wielu chorobę psychiczną i by sam z siebie został u nas zamknięty :?: :?: :?: Poza tym jego grób jest wielki - to nie jest grób dziecka - ma pełne wymiary.
Załączniki
3.07.2012 (44).JPG
3.07.2012 (47).JPG
3.07.2012 (49).JPG
3.07.2012 (50).JPG
3.07.2012 (53).JPG
3.07.2012 (59).JPG
3.07.2012 (63).JPG
3.07.2012 (67).JPG
3.07.2012 (72).JPG
3.07.2012 (74).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Bierzcie ze sobą aparaty we Wszystkich Świętych. Czasem można przez przypadek znaleźć grób kogoś zasłużonego dla Rybnika.
Załączniki
5.02.2012 (19).JPG
5.02.2012 (24).JPG
cmentarz 1.11.2010 (4).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Cmentarz za Rudą w Zaduszki.
Załączniki
2.11.2012 (48).JPG
2.11.2012 (49).JPG
2.11.2012 (50).JPG
2.11.2012 (51).JPG
2.11.2012 (74).JPG
2.11.2012 (56).JPG

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Byłem tam dzisiaj - to jest masakra jak to wszytko wygląda
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
radess
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 7 wrz 2012, o 08:09
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: radess »

hmmm ja we wszystkich św widziałem cmentarz raczej to co z niego zostało u nas nie jest jeszcze tak zle uwierz mi mam foty kiedyś ci je pokaże co potrafi zrobić zapomnienie
Job 9:29 Jeżeli więc ja i tak mam być grzeszny, to po co mam jeszcze na próżno się wysilać?

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

To prawda, są cmentarze równie zapomniane i w stanie strasznym. Bo to, że zapomniane, to jeszcze w miarę naturalne, ale jeśli zbeszczeszczone to to jest straszne. Jeśli na nich wywala się śmieci, jeśli rozkopuje się groby w poszukiwaniu "skarbów"...
Co jednak nie usprawiedliwia stanu tego cmentarzyka za Rudą. Niestety młodzi rybniczanie o nim nie wiedzą, i zresztą mają to w d..., a starszy są coraz starsi i rzadko tam zaglądają i też niejednokrotnie to mają w d... bo ważniejsze jest odpustowe wystrojenie grobu rodzinnego.

Leon
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 19 lis 2012, o 12:43
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Leon »

Częściowo zapomniany cmentarz to przy Rudzkiej część parafialna.
Tam się nic nie dzieje ludzie sami muszą dbać o porządek.
W części komunalnej są ładne chodniki pracownicy zieleni strzygą trawę grabią liście.
A proboszcz MBB powinien wstydzić się swojej części, choć opłaty ma wyższe niż w części komunalnej.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Witaj Leonie na forum :)

Nie znam się za bardzo na cmentarzu przy Rudzkiej/Cmentarnej, gdyż nie leży tam nikt z mej najbliższej rodziny a jedynie znajomi. Zawsze się tam gubię. Z racji tego, że cmentarze to mój
taki dziwny konik, to zapytam:

Do którego (mniej więcej) miejsca jest część parafialna?

Leon
Szeregowy
Posty: 5
Rejestracja: 19 lis 2012, o 12:43
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Leon »

_hipcia pisze:Witaj Leonie na forum :)

Nie znam się za bardzo na cmentarzu przy Rudzkiej/Cmentarnej, gdyż nie leży tam nikt z mej najbliższej rodziny a jedynie znajomi. Zawsze się tam gubię. Z racji tego, że cmentarze to mój
taki dziwny konik, to zapytam:

Do którego (mniej więcej) miejsca jest część parafialna?
To jest ta bardziej zaniedbana, zasypana liśćmi.(chodzi o alejki bo nagrobki to jednako ładne)na obu częściach
Pospaceruj po cmentarzu to poczujesz różnicę.
Obrazek
Zaznaczone na czorno
Ostatnio zmieniony 20 lis 2012, o 16:46 przez Leon, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

dziwi mnie że nikt nie pisze o grobach /cmentarzu/ nad rzeką Ruda-dojaz od ul .Sucha .

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

przeprowadziłem wywiad z moją krewną z Wielopola-twierdzi że oba cmentarze przy ul. Gliwickiej należały do szpitala psychiatrycznego/drugi powstał z baku miejsca na pierwszym / :arrow: .I najważniejsze twierdzi że zostali tam pochowani żołnierze niemieccy :?: :!:

janusz
Kapitan
Posty: 1519
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:37
Lokalizacja: rybnik

Nieprzeczytany post autor: janusz »

janusz pisze:dziwi mnie że nikt nie pisze o grobach /cmentarzu/ nad rzeką Ruda-dojaz od ul .Sucha .
sprostowanie mylnie podałem ulicę -dojazd do zapomnianego cmentarz ulicą Weteranów do końca i skraj lasku

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Tak tez myslalem ze z ta Sucha to jakas pomylka. Ulica ma ze 200 metrow i laczy Gliwicka i Lipowa. Na Weteranow mieszka moja rodzina i za lebka kopalem troche w tym lasku. Sa tam betonowe tabliczki z numerami - to chyba ten cmentarz.

ODPOWIEDZ