Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Niestety. Urząd Miasta, czy też bardziej ściśle mówiąc urzędnicy odrzucili ten projekt. :evil:
Projekt.JPG

Piotr44
Starszy kapral
Posty: 223
Rejestracja: 18 paź 2012, o 20:54
Lokalizacja: Rybnik

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: Piotr44 »

Witam

Słyszałem. A dlaczego odrzucili to wiadomo?


Piotr
....i znów pod górę ...i wiatr w oczy

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na piśmie dostanie to wnioskodawca, czyli pan Konkol.
Może droga tam pójdzie :shock: w 2089 roku.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Jak widziałem ten skład komisji to wiedziałem, że ten pomysł, jak i wiele innych nie mają szans. :twisted:
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
ramzes94
Starszy chorąży
Posty: 834
Rejestracja: 4 gru 2006, o 10:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: ramzes94 »

Szkoda gadc antykultura w UM

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

Uzasadnienie:
Ocalić od zapomnienia – zastąpienie fontanny obeliskiem upamiętniającym cmentarz żydowski w parku przy ul. Wieniawskiego:

Projekt uzyskał negatywną ocenę Zespołu Opiniującego. Miasto Rybnik prowadzi od wielu lat rozmowy ze społecznością żydowską w sprawie uregulowania kwestii własnościowych majątku należącego w przeszłości do gminy żydowskiej. W rozmowach tych poruszana jest również kwestia upamiętnienia miejsc szczególnie ważnych dla tej społeczności. W związku z tym, że sprawa ta jest wielowątkowa i skomplikowana, nie jest możliwe sfinalizowanie jej w ciągu najbliższego roku. W związku z tym nie ma możliwości realizacji Państwa projektu w najbliższym roku budżetowym. Dodatkowo należy podkreślić, że fontanna w miejscu której przewidują Państwo realizację projektu, ma być w najbliższym czasie remontowana i konieczna by była zmiana miejsca lokalizacji pamiątkowego obelisku. Wiązać się to może z dodatkowymi kosztami realizacji przedsięwzięcia.
www.rybnik.eu

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Biorąc pod uwagę wizualny aspekt tego zagadnienia, jest ono zbyt specyficzne w swojej strukturze obiektywnej i wobec tego w ramach szowinizmu i abstrakcjonizmu absolutnie nie wchodzi w rachubę. No bo jeżeli ktoś komuś coś, a nikt nikomu nic, to po cóż i na cóż. A co się tyczy względem tego, to i owszem, gdyż z punktu patrzenia na punkt widzenia, kwintesencja omawianego zagadnienia jest nam bardzo dobrze znana, lecz jeśli o mnie chodzi, to nie wiem, o co chodzi.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Miasto Rybnik prowadzi od wielu lat rozmowy ze społecznością żydowską w sprawie uregulowania kwestii własnościowych majątku należącego w przeszłości do gminy żydowskiej
Czy wniosek odwoływał się do jakichkolwiek spraw majątkowych? Czy we wniosku wspomniano o gminie żydowskiej? Nie. Nie rozumiem więc co ma piernik do wiatraka. Poza tym o ile wiem, to gmina żydowska (jako prawny spadkobierca dawnej gminy żydowskiej w Rybniku, bo tak polskie prawo stanowi) chyba tylko prztyka się z miastem o grunt po synagodze. Wniosek dotyczył innego miejsca. Poza tym przypominam, iż wnioskowali mieszkańcy, a nie gmina żydowska, więc powoływanie w uzasadnieniu innej instytucji, której ten projekt nie dotyczył jest dziecinadą.

W rozmowach tych poruszana jest również kwestia upamiętnienia miejsc szczególnie ważnych dla tej społeczności.
No i? Ja też z różnymi ludźmi różne rzeczy poruszam i tyle. Równie dobrze, można było w uzasadnieniu odrzucenia napisać, że "18 lat temu o tej porze też padał deszcz".
W związku z tym, że sprawa ta jest wielowątkowa i skomplikowana, nie jest możliwe sfinalizowanie jej w ciągu najbliższego roku.
Co jest skomplikowane? I w czym jest wiele wątków? Pan Konkol miał jeden wątek - upamiętnić dawnych rybniczan.
Dodatkowo należy podkreślić, że fontanna w miejscu której przewidują Państwo realizację projektu, ma być w najbliższym czasie remontowana i konieczna by była zmiana miejsca lokalizacji pamiątkowego obelisku.
Tu się pojawią komplikacje. :mrgreen: A wątków też może być wiele. Niech no jakiś fragment kości zostanie wykopany. Rok temu delikatnie to już sugerowałam jakiemuś panu z "Zieleni Miejskiej", gdy po raz pierwszy usłyszałam o planach modernizacji fontanny i wodociągu. Takie prace powinny być prowadzone pod nadzorem rabina.


Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Ileż to czasu musiało trwać!? Hipcia jesteś spełniona w tym temacie?
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

biker76 pisze:Ileż to czasu musiało trwać!? Hipcia jesteś spełniona w tym temacie?
Tak :D Bardzo, bardzo się cieszę. Choć nie byłabym sobą, gdybym nie pomarudziła ;-) Zamiast śląskiego napisu, w tym przypadku powinien był być opis w języku hebrajskim.
Jutro polecę zobaczyć in situ, bo dziś byłam poza Rybnikiem.
:brawo: :brawo: :brawo: dla UM.

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

Dlaczego nie skonsultowali tego z Tobą? Kto decydował o treści?
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

Już tak nie wydziwiajcie :D
Bazę tekstową pisało Muzeum, a UM (praca zbiorowa :P ) je potem pocięło, bo były za długie. Ta tablica jest jedną z 21 w mieście, i założenie było takie że tłumaczenia lecą po angielsku, niemiecku i tak ciekawostkowo również po śląsku. Hebrajski nie był brany pod uwagę, tym bardziej, że współcześni potomkowie rybnickich Żydów bez problemu (co pewnie Małgosia potwierdzi) porozumiewają się po angielsku.
www.rybnik.eu

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3660
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Upamiętnienie synagogi/ cmentarza żydowskiego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Zrzęda pisze:Już tak nie wydziwiajcie :D
Hebrajski nie był brany pod uwagę, tym bardziej, że współcześni potomkowie rybnickich Żydów bez problemu (co pewnie Małgosia potwierdzi) porozumiewają się po angielsku.
Potwierdzam :-) Mogą se przeczytać po ang. lub niemiecku. Hebrajski byłby ukłonem w stronę dawnych Izraelitów tu się modlących.

Ze swej strony jestem bardzo, bardzo, bardzo szczęśliwa. Jak znikną małe językowe byczki w wersji ang. to będzie miód malina.
Dziś wieczorem będę rozsyłać potomkom zdjęcia i informacje o tym, że wreszcie stoi :brawo: :brawo: :brawo:
No i w ogóle jest piękny, bo skromny. Im bardziej wymyślata forma tym gorzej.
Na razie na Fb rybnickich Żydów widzę, że już entuzjazm wśród followersów jest :mrgreen:

ODPOWIEDZ