Rybnik a pierwsza wojna światowa

Historia miasta i jego dzielnic
Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Wg. Wikipedi muskety dzialali do końca XVII wieku.

http://de.wikipedia.org/wiki/Muskete

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

_hipcia pisze:Daty widzę, dlatego też w poście powyżej ze znakiem zapytania dałam zginęli?zmarli?.
Głównie mi chodzi o to, czy byli w armii rosyjskiej. To wszystko niemiecko brzmiące nazwiska. Biorąc pod uwagę to, że są upamiętnieni na ewangelickim cmentarzu, to wręcz można uznać za pewnik, że to byli Niemcy. Dlaczego więc ta armia rosyjska :neutral:
W dodatku w 1919 czy 1920 to tam już komuna, w najgorszej postaci, była...


Uwazam ze byli to potomkowie tzw. krymskich Niemcow sciagnietych przez Katarzyne Wielka w drugiej polowie VIII w wlasnie na Krym, po II wojnie Stalin zgodnie z jego taktyka "mieszania narodow" wyslal ich do Kazachstanu.
Teraz po ponad 200latach wracaja z powrotem do Niemiec jako etnicznyni Niemcy i co ciekawe przez te lata zachowali oni jezyk i religie(ewangelizm)nie przechodzac na prawoslawie,Alojz zapewne wie o kogo chodzi :wink: .
Wydaje mi sie ze podczas pierwszej wojny swiatowaj w Rosyjskiej armi istnialy cale pulki skladajace sie z niemiecko jezycznych zolnierzy,potomkow niemieckich osadnikow.

Na cmentarzu w Nedzy do polowy lat 90´byl grob oficera jakiej armi nie wiem, ale z I ws. pamientam jego zdjecie na nagrobku ,byl w czapce wojskowej a na otoku nie bylo zadnego orla tylko okragly znak tak jakby guzik(jak na focie z jednego z pierwszych postow)
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Musket czy też musketer to stopień w piechocie pruskiej
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

woytas pisze:Musket czy też musketer to stopień w piechocie pruskiej


Musket czy też musketer czyli poprostu strzelec to raczej nie stopien a funkcja w piechocie(moze tak okreslano kiedys snajpera :?: )



Muszkietow podczas Iws. juz nie uzywano wiec ja opstawiam ze wlasnie snajpera/szczelca wyborowego okreslano mianem musket czy też musketer.
Ostatnio zmieniony 21 lut 2012, o 23:02 przez Ratibor, łącznie zmieniany 2 razy.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnik a pierwsza wojna światowa

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Przy okazji poszukiwań członków rodziny Katz (Leopold Katz był przez wiele lat dyrektorem żydowskiej ochronki) znalazłam informacje o Güntherze Katz, poległym w czasie I wojny. Wspomnę go tu, bo to odpowiednie miejsce.

Günther Katz, urodzony (21.10.1898 r.) w Rybniku, syn Leopolda i Betti Katz, zaraz po maturze, czyli w 1918 roku został wcielony do wojska niemieckiego i zginął 23. sierpnia 1918 roku na terenie dzisiejszej Macedonii.

Strony dot. uczestnictwa Żydów w IWŚ podają takie dane wojskowe (nic mi one nie mówią) :

Truppenteil: Stab. 1 Btl., Fußa R 5, Verlustmeldung Nr.1 1266 ( :mrgreen: )

http://denkmalprojekt.org/Verlustlisten ... qr_wk1.htm

Zresztą na tej stronie jest jeszcze kilku innych żydowskich rybniczan poległych w czasie Wielkiej Wojny.

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnik a pierwsza wojna światowa

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

...może jest tam ktoś o nazwisku Bochenek,Harazim,Piechaczek...z Rybnika...to rodzina ze strony moyej mamy... ja nie potrafię takich rzeczy szukać...a wiem,że ktoś z nich właśnie na Bałkanach walczył,tylko nie pamiętam kto...miałem jakieś listy i zdjęcia z Serbii,tylko kurcze gdzieś je zapodziałem...
...RYBNIK...

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnik a pierwsza wojna światowa

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Hej CRAZY!!!!! Ja szukałam żydowskiego żołnierza. Strona, którą tu podałam wymienia jedynie wojaków wyznania mojżeszowego, którzy walczyli na frontach I wojny i w dodatku tylko po stronie niemieckiej. Nie wiem gdzie szukać innych :(

Awatar użytkownika
CRAZY !!!!!!
Sierżant
Posty: 432
Rejestracja: 7 kwie 2012, o 16:39
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnik a pierwsza wojna światowa

Nieprzeczytany post autor: CRAZY !!!!!! »

...OK...Dzięki...jo już ze odkrywania tej całej hystoryi gupieja :P niy poradza co i kaj wrazić...
...RYBNIK...

GrzGol
Kapral
Posty: 139
Rejestracja: 9 lut 2008, o 07:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnik a pierwsza wojna światowa

Nieprzeczytany post autor: GrzGol »

_hipcia pisze:Hej CRAZY!!!!! Ja szukałam żydowskiego żołnierza. Strona, którą tu podałam wymienia jedynie wojaków wyznania mojżeszowego, którzy walczyli na frontach I wojny i w dodatku tylko po stronie niemieckiej. Nie wiem gdzie szukać innych :(
http://java.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re:

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

_hipcia pisze:Tak dziś fart miałam, że udało mi się sfotografować pomnik :?: symboliczny grób :?: żołnierzy, którzy chyba zginęli/polegli/zmarli w wyniku I wojny.
Dziś znowu miałam fart, bo cmentarz jest ogólnodostępny, gdyż wyburzane są budy przy ul.Młyńskiej. Mam nadzieję, że nie spowoduje to jakichś zniszczeń w tym miejscu, bo... wiecie jak to jest z takimi miejscami.


Wieczorem wkleję nowe zdjęcia tego pomnika - tym razem z drugiej strony.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnik a pierwsza wojna światowa

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Pomnik z tyłu jest zaciepany maltą. Starałam się go jakoś wyczyścić, ale nie byłam przygotowana na takie akcje, bo wracałam z targu z zakupami.

Myślę, że to sprawa konserwatora zabytków, by wyeksponować ten krzyż upamiętniający zabitych/zaginionych/zmarłych w czasie I wojny - oczywiście ewangelików.
Od znanej strony
Od znanej strony
Od znanej strony
Od znanej strony
Tył - pierwsze spojrzenie
Tył - pierwsze spojrzenie
Tył - trza by to odcyfrować
Tył - trza by to odcyfrować
Dolna część napisu - zaciaprana maltą
Dolna część napisu - zaciaprana maltą
Starałam się to choć ciut zetrzeć
Starałam się to choć ciut zetrzeć
19.07.2013 (84).JPG

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnik a pierwsza wojna światowa

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Taką pocztówkę z czasów Wielkiej Wojny (luty 1915 rok) ostatnio ujrzałam na allegro.
i wojna 1.jpg
Tekstu ni hu hu, ale choć kumam, że wysłana do kogoś z Zamysłowa.
i wojna.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnik a pierwsza wojna światowa

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Na serwisie delcampe.net do kupienia list wysłany w 1916 r. do Soldata Teodora Dziwokiego z Rybnika do Francji.
Soldat Dziwoki.jpg
Soldat Dziwoki.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Rybnik a pierwsza wojna światowa

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

A Allegro. Z opisu wynika, że to Neuer Ring.
1.jpg
2.jpg

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rybnik a pierwsza wojna światowa

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

W tle widać zarys kamienic z ul Reja

ODPOWIEDZ