Zapomniany Rybnik - historia miasta • Zobacz wątek - Marsz śmierci
Teraz jest 6 gru 2019, o 17:06

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
Nieprzeczytany postNapisane: 22 sty 2016, o 15:25 
Generał broni

Wczoraj chcąc coś napisać o rocznicy Marszu przedzierałam się przez życie jednego z tych, którym udało się uciec w lesie pod Rybnikiem. Został potem uznanym pisarzem, a raczej kronikarzem tego co widział w Auschwitz, był świadkiem na procesie Eichmanna w Izraelu.
Niestety nigdzie nie znalazłam informacji w jakim sposób przetrwał po ucieczce. W jednej ze swoich pół autobiograficznych powieści pisał jedynie, iż podniósł go sowiecki żołnierz i okrył. Czyli będąc na linii frontu trafił na Ruskich i to go uratowało.

Dla mnie niesamowite jest nagranie, które jest na stronie Muzeum Holokaustu (USA), gdzie widać, jak dorosły facet walczy z sobą, by coś mówić i na widok pasiaka traci przytomność (był to zawał).
:arrow: http://www.ushmm.org/online/film/displa ... 29831F171E

Reszta, jak zwykle na Szufladzie :arrow: http://szufladamalgosi.pl/planeta-auschwitz/

Szuflada Małgosi

Nieprzeczytany postNapisane: 7 kwi 2016, o 21:22 
Generał broni

Grupa gimnazjalistów wraz z nauczycielkami pasjonatkami i Zosią Paszendą (jako reżyserką) przygotowała wydarzenie, które ma upamiętnić Marsz Śmierci, a raczej Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości (19.04.) Ale tym razem nie takie nudy na pudy, jak to ma miejsce co roku, ale bardziej w formie teatralnej. Światło, dźwięk i inne bajery.

Jak macie czas wieczorem (początek o 20.30) 15 kwietnia (piątek) to zapraszam pod stadion - przy pomniku.

Szuflada Małgosi

Nieprzeczytany postNapisane: 27 lis 2019, o 23:28 
Szeregowy

Obrazek
Obrazek
Ktoś ma informacje o tych grobach. Są przy drodze przez las z Kamienia na Golejów. Gdzieś to było, ale nie mogę znaleźć. Wie ktoś coś o planowanych obchodach rocznicy Marszu Śmierci na styczeń mamy 75 rocznicę?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 2 [ DST ]