listy z niewoli i mundury

Tematy nie mieszczące się w ramy innych działów
Kriss12
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 8 paź 2020, o 15:03

listy z niewoli i mundury

Nieprzeczytany post autor: Kriss12 »

Witam wszystkich, otrzymałem niedawno listy z czasów II wojny światowej od jeńca wojennego, który pisał do mojej dalszej cioci (byli narzeczeństwem).
Czytając to zastanawiałem się czy nie dałoby się uzyskać informacji co się z nim stało i co robił jako jeniec, nie wrócił bowiem z powrotem a kontakt z nim urwał się na początku 1945, wtedy przestał pisać, posiadam jego numer jeniecki oraz kilka innych danych, czy ktoś stąd orientuje się czy dzięki nim mógłbym uzyskać więcej informacji o tym co się z nim stało. Oprócz tego zastanawiałem się czy nie dałoby się skontaktować z jego rodziną. Niestety nie wiem dokładnie skąd pochodził, podobno były to okolice Będzina. Wiem jednak że przed wojną pracował w Niewiadomiu na kopalni.

Mam również prośbę, czy ktoś mógłby pożyczyć mundury niemieckie lub polskie z czasów II wojny światowej (mogą być repliki, bądź tylko jakieś fragmenty munduru albo chociaż coś co będzie przypominało te mundury) na jeden dzień, potrzebuje je do nagrania krótkiego filmiku na youtube.
Załączniki
Photo 28-09-2021, 23 35 50.jpg
Photo 28-09-2021, 23 35 47.jpg
Photo 28-09-2021, 23 35 44.jpg
Photo 28-09-2021, 23 35 41.jpg

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: listy z niewoli i mundury

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Nie wiem, czy chodzi o tą samą osobę, ale papiery jakiegoś Stanisława Wacławczyka z Niewiadomia są w Archiwum Arolsen.
Urodził się we wsi Grabowa w okolicach Zawiercia.
https://arolsen-archives.org/en/

Chyba był m.in. w obozie Mittelbau (Dora). Raczej w Buchenwaldzie zakończył życie.
Załączniki
001.jpg
002.jpg
002 (1).jpg
001 (1).jpg

ODPOWIEDZ