Remont schronu w Pszczynie

Sprawy związane z Pro Fortalicium
SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Nie wiem czy jest jeszcze członkiem Profortu - jeśli nadal nim jest to po prostu brakuje mi
słów.

Dość symptomatyczne podejście, wiele tłumaczące w kwestii tajności tematu renowacji na Forum Profortu.

I nawiasem mówiąc - 70 lat obiekt był zasypywany, zalewany, dewastowany - i gdy nagle ktoś zaczął się nim opiekować pojawia się tajemniczy reporter...

Jakby się dobrze opiekował, tajemniczy reporter nie miałby nic do roboty.
I nie przez 70 lat. Aż do "Gierka" były pod opieką pracownika obrony cywilnej.
SID

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

A tak swoją drogą. Cy członkowi ProFortalicjum nie wolno skrytykować działania innego członka na otwartym forum ?forum
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Ależ oczywiście, że wolno - tylko po co straszenia jakimiś donosami?
Czy to jest krytyka? Wg mnie to donosicielstwo.
Nikt nie jest idealny a nie myli się jedynie ten kto nic nie robi. Chłopcy nie najlepiej sobie poradzili ze stropem. Na pewno to zmienią
Jeśli schron był pod opieką OC do lat 70 to przez ostatnie 30 lat był bezpański - wszystko przez te lata oczywiście było ok?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
biker76
Pułkownik
Posty: 2288
Rejestracja: 22 kwie 2007, o 23:24
Lokalizacja: RYBNIK
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: biker76 »

SID pisze: Cy członkowi ProFortalicjum...
Pisze się PRO FORTALICIUM
"Żyjemy po to, by inni mogli żyć"!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Jeżeli "oczywiście wolno", to czemu "brakuje Ci słów" ?
Ale zostawmy to.

Tutejsze pisanie przypomina mi dyskusję na temat schronu w Żorach. Członek Pro Fortalicjum Adam G też pisał:

Nawet nie masz odwagi napisac z Kąd jestes


15 lat stał i niszczał czemuś go nie przejął ????????????



(To ostatnie czegoś Ci nie przypomina ?)

Wtedy uważałem, że zapał i członkostwo w Proforcie niweluje pewne braki, stąd odpuściłem, ale teraz mi przeszło. Dlatego jestem tak pryncypialny.
Stąd to nie jest donosicielstwo. Mogą zrobić to dobrze i po wszystkim. Po prostu jeżeli nie zrobią dobrej izolacji, to następnego schronu już nie spieprzą, bo konserwator (mam nadzieję) postawi im trochę wyższe wymagania.

A co do porad. Trochę ich tu na przestrzeni czasu zamieściłem. Skorzystali ? Albo inaczej. Dawali nadzieję, że skorzystają ? Ja nie zauważyłem. A Ty może zauważyłeś ?
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Dlaczego brakuje mi słów? Bo bycie razem w stowarzyszeniu do czegoś zobowiązuje - ludzie są kolegami. A na kolegów się nie donosi. Można wszystkie sprawy załatwić wewnątrz grupy - bez angażowania osób obcych.
Bez tego nieszczęsnego lepikowania schron też przeciekał - czy podjąłeś wtedy jakieś kroki?
Pomazanie stropu w żaden sposób nie pogorszyło jego stanu.


Adam z Żor jest bardzo specyficznym przypadkiem - to co zrobiła ŻGO z tamtym urbanem (palenie na nim ropy czy też innego świństwa) woła o pomstę do nieba. Osobiście brakuje mi słów.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

i nawiasem mówiąc obiekt w Żorach i to co się z nim dzieje - nigdy nie był w rękach naszego stowarzyszenia a jest (chyba nadal) w rękach prywatnych - To że Adam "kręci się" koło niego i jest w stowarzyszeniu nie ma ze sobą nic wspólnego.
Jeśli uważasz, że popełniane są błędy na obiekcie w Pszczynie to po prostu zgłoś to do kierownictwa stowarzyszenia.
Osobiście mam dosyć donosów na moją osobę oraz pozostałych kolegów z Rybnika - kto donosił możemy się jedynie domyślać (ale mamy mocne poszlaki).
Nie tędy droga.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Praktycznie wszystkie schrony pod Pszczyną mniej lub bardziej przeciekają. Ale jeżeli się już podejmuje działania naprawcze, mają one to skutecznie eliminować.

A działania podejmowałem, choć w szerszym kontekście. Do ewentualnego zagospodarowania nadają się z cztery schrony ( w tym ten). Były przymiarki do zakupu jednego z nich, ale się sprawa się rozmyła.

Stąd inicjatywa Zamelu i działania Profortu mnie cieszą, co nie zmienia faktu, że tę porządną izolację będę twardo egzekwował.

Wracając do Adasia. Próbowałem wtedy zawiązać jakąś dyskusję na temat zasad prowadzenia remontów urbanów, ale nie rozwinęła się. Spróbuję jeszcze tu.

Może na początek coś o podstawach prawnych.
Prowadzenie robót reguluje Prawo Budowlane, a konkretnie następujące jego artykuły:

Art. 3. 8) remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym;

Art. 3. 7) robotach budowlanych - należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;

Art. 3. 12) pozwoleniu na budowę - należy przez to rozumieć decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego;

Art. 28. 1.Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31.

Art. 29. 2.Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
1) remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków;

Art. 39. 1.Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, uzyskania pozwolenia na prowadzenie tych robót, wydanego przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Art. 39. 1.Prowadzenie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków wymaga, przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, uzyskania pozwolenia na prowadzenie tych robót, wydanego przez właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.


Czy obiekty są wpisane do rejestru?
Nie są - więc w ogóle straszenie WKZ jest bez sensu.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Jeśli uważasz, że popełniane są błędy na obiekcie w Pszczynie to po prostu zgłoś to do kierownictwa stowarzyszenia.

Chyba już wiedzą.

Osobiście mam dosyć donosów na moją osobę oraz pozostałych kolegów z Rybnika - kto donosił możemy się jedynie domyślać (ale mamy mocne poszlaki).

Nie zauważyłem bym póki co na kogokolwiek donosił.
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

Jakoś w moim poście nie wskazywałem palcem kto na nas pisał paszkwile - więc nie rozumiem oburzenia.
A jeśli władze wiedzą to mam nadzieję, że strop będzie teraz zrobiony porządnie.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Drogi Woytasie jak zauważyłeś ja nie chcę dyskutować o tym schronie tylko ogólnie. Do tego dojdę. Takie przypadki reguluje Art 30

Art. 30. 1.Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:

2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1, 4-6 oraz 9-13;
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

To proponuję tę rozmowę przenieść na forum Profortu. Tam uważam jest dobre miejsce - na naszym forum raczej nie znajdziesz osób obytych w sprawach prawno-budowlanych.
Nasze generalnie zajmuje się historią Rybnika i okolic.

Jeśli nie masz konta na forum PF służę pomocą.
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

A jeśli władze wiedzą to mam nadzieję, że strop będzie teraz zrobiony porządnie.

Ja też
SID

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

SID - pod warunkiem, że to jest remont, a nie bieżąca konserwacja. Uzupełnienie izolacji nie nazwałbym remontem, roboty ziemne też nie. Kwestia interpretacji.

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

SID - pod warunkiem, że to jest remont, a nie bieżąca konserwacja. Uzupełnienie izolacji nie nazwałbym remontem, roboty ziemne też nie. Kwestia interpretacji.

Konserwacji nie zdefiniowano, więc pozornie jest pole do interpretacji. Pozornie, bo jest jeszcze słowo "bieżąca". A jak Kolega Woytas napisał 70 lat obiekt był zasypywany, zalewany, dewastowany, więc trudno mówić o "bieżącości" robót.

Zatem dla takich obiektów najpierw mamy remont. Po wyremontowaniu te kolejne roboty (wykonywane na bieżąco) oczywiście już będą podpadały pod "bieżącą konserwację". Chyba że znowu ktoś go zapuści na długie lata.
SID

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Jeśli tak się zinterpretuje to zgłoszenia trzeba dokonać w odpowiednim organie - starostwie.

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

W opracowywanym przez Miasto Pszczyna studium uwarunkowań (taki wstęp do planu przestrzennego) schrony już się znalazły, w tym remontowany:

Obrazek

Obrazek

położony obok schron na terenie IPO naniesiono po złej stronie drogi
SID

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Może dokończmy jeszcze wymogi wynikłe z Prawa Budowlanego. Bo adaptowany schron jako gotowy podpada jeszcze pod rozdzial „Utrzymanie obiektów budowlanych”, a tam jest coś takiego jak: Zmiana sposobu użytkowania.

Prawo definiuje ją tak:

Art. 71. 1. Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności:

2) podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higienicznosanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.

Niewątpliwie przekształcenie obiektu militarnego w ekspozycyjno, hobbystyczno, muzealno itd. mieści się w tej definicji.

Zmiana sposobu użytkowania obwarowana jest tylko zgłoszeniem, (jak roboty budowlane):

2. Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części

4. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 2, należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni, od dnia doręczenia zgłoszenia, właściwy organ, nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji i nie później niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia.

Ale sankcje, które grożą za jej niedopełnienie są dość poważne, że moim zdaniem nie warto jej pomijać.

Art. 71a. 1. W razie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części bez wymaganego zgłoszenia, właściwy organ, w drodze postanowienia:
1) wstrzymuje użytkowanie obiektu budowlanego lub jego części;
2) nakłada obowiązek przedstawienia w wyznaczonym terminie dokumentów, o których mowa w art. 71 ust. 2.
2. Po upływie terminu lub na wniosek zobowiązanego, właściwy organ sprawdza wykonanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, i - w przypadku stwierdzenia jego wykonania - w drodze postanowienia ustala wysokość opłaty legalizacyjnej. Na postanowienie przysługuje zażalenie.
3. Do opłaty legalizacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1, z tym że stawka opłaty podlega dziesięciokrotnemu podwyższeniu.


Stąd jak widać bez względu jak zakwalifikujemy roboty przy schronie, omijanie starostwa nie jest dobrym działaniem.
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

ale w czym jest problem?
Czy roboty w Pszczynie nie zostały zgłoszone?
W rybnickim przypadku osobiście składałem zgłoszenie robót nie wymagających zezwolenia na pracę. (czy jakoś podobnie to brzmi)
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

A nie wiem. To co piszę jest ma po części charakter ogólny i jest nawiązaniem do mego wpisu:

Próbowałem wtedy zawiązać jakąś dyskusję na temat zasad prowadzenia remontów urbanów, ale nie rozwinęła się. Spróbuję jeszcze tu.

Może na początek coś o podstawach prawnych.


Może zamiast brać tak wszystko co piszę na klatę, opiszesz jakieś swoje doświadczenia przy urbanach. Ja mam zamiar pomęczyć jeszcze tu ustawę o ochronie zabytków w aspekcie schronów ku ogólnemu pożytkowi. Ale chętnie odstąpię tę przyjemność.
SID

SID
Starszy kapral
Posty: 207
Rejestracja: 7 lut 2007, o 15:14

Nieprzeczytany post autor: SID »

Jeszcze jedna sprawa. Zgłoszenie robót budowlanych nie jest zupełnie tożsame z zgłoszeniem zmiany sposobu użytkowania. To ostatnie wymaga jeszcze zaświadczenia o zgodności z planem lub decyzji o warunkach zabudowy.
Stąd jeżeli łączymy oba zgłoszenia trzeba do wniosku dołączyć zaświadczenie od wójta lub burmistrza. W mieście na prawach powiatu nie powinni go wymagać (fakt znany z urzędu), ale nie jestem pewien i radziłbym się zapytać na miejscu.

No i żeby skończyć już z tym prawem budowlanym, w zależności od tego co się zgłosi, obiekt może wymagać prowadzenia książki obiektu budowlanego.
Ostatnio zmieniony 3 cze 2012, o 14:00 przez SID, łącznie zmieniany 1 raz.
SID

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

OK - bo się potraciłem. :grin:
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
adam1204
Starszy kapral
Posty: 259
Rejestracja: 14 paź 2009, o 18:39
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: adam1204 »

sid a wiesz może co się dzieje ze schronami w Gliwicach? ktoś je wziął pod opiekę?

Awatar użytkownika
hawk
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 2413
Rejestracja: 9 gru 2006, o 00:43
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: hawk »

SID pisze:A nie wiem. To co piszę jest ma po części charakter ogólny i jest nawiązaniem do mego wpisu:

Próbowałem wtedy zawiązać jakąś dyskusję na temat zasad prowadzenia remontów urbanów, ale nie rozwinęła się. Spróbuję jeszcze tu.


Sid, chetnie opublikujemy opracowanie aspektow prawnych prac na schronach. Przygotujesz cos takiego?

ODPOWIEDZ