70-rocznica wybuchu II wojny światowej

Sprawy związane z Pro Fortalicium
Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

70-rocznica wybuchu II wojny światowej

Nieprzeczytany post autor: aw68 »


PF jest głównym organizatorem wojewodzkich rocznicowych obchodów wrzesnia pod hasłem (np) "Wrzesień 1939-2009 - 70 lat pamięci"

Obchody sa rozciągniete w czasie, wykorzystujemy kontakty i zaprzyjaźnione instytucje, ale wszystko firmujemy my...i tak naszymi partnerami w przedsięwzięciu byłyby:

1. IPN Katowice
2. Kuratorium Oswiaty w Katowicach
3. Muzeum Śląskie w Katowicach
4. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
5. Muzeum Miejskie w Bedzinie
6. Muzeum Miejskie w Dabrowie Górniczej
7. PTTK
8. Klub Historyczny im. Grota Roweckiego
9. Zaprzyjaźnione Stowarzyszenia (Silessia, Cztery Historie, Parcina)
10. Zespół Szkół nr 2 Piekary Śląskie (zaraz wytłumaczę, dlaczego)

Całe obchody polegałyby na organizacji różnych imprez, w ktorych mogłaby się wykazać każda z tych instytucji, ale głównym organizatorem jesteśmy my.

I teraz to, co wymysliłem:

1. Otwarcie obchodów - kolejna edycja bitwy wyrskiej - maj 2009
2. Muzeum Miejskie Dabrowa Gornicza - piknik militarny pod hasłem "Wrzesień 1939" - początek czerwca 2009 - może jakaś inscenizacja?
3. PTTK - ogólnopolski (lub tylko wojewódzki) rajd motorowy po naszych obiektach - czerwiec 2009 - jego zakończenie (metę) można połączyć z inna imprezą (np otwraciem naszego obiektu)
4. Muzeum Miejskie w Bedzinie - wystawa poświęcona historii 23 pal - lipiec 2009
5. Muzeum Śląskie w Katowicach - wystawa poświęcona historii 73 pp - sierpień 2009
6. Otwarcie naszych obiektów - np Ruda Śląska, byc może Chorzów, byc może Bedzin-Grodziec (ten w sferze planów) - w otwieranych obiektach swoje wystawy może urządzić IPN, być może Stowarzyszenie Modelarskie "Parcina" - oczywiście o tematyce wrzesniowej - terminy różne - można tez pomyślec, żeby na obiektach uruchomionych w tym roku dać pamiątkowe tablice (wiecie, takie małe, mosięzne, z napisem, że izba muzeualna otwarta w 70-ta rocznicę wrzesnia)
7. Myslałem rownież, żeby całe obchody uczcić publikacją, w ktorym każde z biorących w nim udział miast mogłoby opublikowac wspomniena (2-3 mieszkańców) dotyczące września 1939 roku
8. Kuratorium Oświaty mogłoby oglosić konkurs w szkołach na reportaż związany z wrzesniem 1939 roku
9. Zakończenie - wrzesień 2009 - Konferencja w Zespole Szkół nr 2 pod hasłem "Śladami wrzesnia 1939", która była by podsumowaniem obchodów, rozstrzygnięciem konkursu - w konferencji wziełyby udział władze województwa, dyrektorzy placowek biorący udział w obchodach, dyrektorzy szkoł z terenu calego województwa, zaproszone szkoły-laureaci konkursu no i oczywiście my...

Tyle wymyśliłem...ale oczywiście jesli ktoś widzi jeszcze inne mozliwości i innych partnerow, prosze o pomysły...

Myślę, że w ten sposób bylibysmy obecni w mediach przez cały ten okres, a to nam może wiele pomóc i dodac wiele prestiżu...na pewno na tym skorzystamy

Oczywiście kwestia pieniędzy - ale przeciez każdy partner będzie sobie radzil sam, a my możemy się postarac o dofinansowanie z Urzędu Marszalkowskiego - nie powinno byc problemów...

Rybnik - zastanówcie się, co u Was

Prosze Was bardzo o opinię...

DP


co Wy na to ?
Ostatnio zmieniony 3 lut 2009, o 13:42 przez aw68, łącznie zmieniany 1 raz.
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

Jak zapewne wiecie, stowarzyszenie bierze udział w obchodach 70 rocznicy. Nasz obiekt powinien być do tego przygotowany, tak zresztą zdeklarowało się koło rybnickie ( harmonogram punkt 12.). Obiekt powinien być zabezpieczony ( drzwi ), przygotowana ekspozycja ( gabloty ) i izba powinna być otwierana w dni wolne lub na wezwanie ( dyżury ). Co do dyżurów, to jest nas tylu że sobie z tym poradzimy, natomiast co do eksponatów i zabezpieczenia sprawa stoi w miejscu... Troszkę fantów mamy ale bez solidnego zabezpieczenia nikt niczego nie zostawi w środku....
"Ciągle" się spotykamy, ale z tych spotkań nic konkretnego (w tej sprawie) nie wynika.
Albo coś postanowimy albo napiszemy jeszcze teraz pismo o wycofaniu się z obchodów.
Pisze o tym teraz, bo trzeba coś postanowić, ale tak serio, bez odwlekania w czasie bo go już nie mamy.

Harmonogram obchodów:

1. Wyry - 23 maja 2009 - oficjalne otwarcie obchodów – V edycja „Bitwy Wyrskiej” organizowanej przez Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” i gminę Wyry przy współudziale Wojska Polskiego i Grup Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski, Centralna Orkiestra Wojska Polskiego, współudział w rajdzie PTTK (rajd motorowy-zasięg ogólnowojewódzki), msza święta pod pomnikiem bitwy wyrskiej wraz ze spotkaniem kombatantów (początek września 2009) - niepewny tylko udział 18 bielskiego batalionu szturmowego (dzwonili do mnie), gdyż wyjeżdżają do Afganistanu i nie wiadomo kto i co zostanie w jednostce.

2. Dąbrowa Górnicza – 13-14 czerwca 2009 – Muzeum Miejskie „Sztygarka”, Wojsko Polskie –„Muzealny Festyn Historyczny” połączony z wystawą pamiątek dotyczących okresu września 1939 roku – udział Bogusława Wołoszańskiego i prawdopodobnie gen. Polko - prośba do naszego GRH o wzięcie udziału i członków PF-u o pomoc w organizacji

3. PTTK Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” - wszystkie oddziały motorowe PTTK w województwie organizują rajd motorowy po obiektach fortyfikacyjnych Obszaru Warownego „Śląsk” pod hasłem „PTTK szlakiem wrześniowych walk” – rajd rozpoczyna się od obiektu – izby muzealnej Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach (ulica Cynkowa) i wiedzie przez umocnienia Rudy Śląskiej do okolic Mikołowa. Jego zakończenie może mieć miejsce pod pomnikiem bitwy wyrskiej w gminie Wyry (udział gminy Wyry) - niestety tu nie mam pewności co do terminu.

3. PTTK Dąbrowa Górnicza – czerwiec 2009 – PTTK, Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” - wszystkie oddziały motorowe PTTK w województwie organizują rajd motorowy po obiektach fortyfikacyjnych Obszaru Warownego „Śląsk” pod hasłem „PTTK szlakiem wrześniowych walk” – rajd rozpoczyna się od obiektu – izby muzealnej Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach (ulica Cynkowa) i wiedzie przez umocnienia Rudy Śląskiej do okolic Mikołowa. Jego zakończenie może mieć miejsce pod pomnikiem bitwy wyrskiej w gminie Wyry (udział gminy Wyry) - tu nie mam pewności co do terminu.

4. PTTK - kluby rowerowe - rajdy rocznicowe opisane powyżej.

5. Tychy – Muzeum Miejskie – wystawa plenerowa „Tychy w latach II wojny światowej” (tytuł roboczy) od września do grudnia 2009,
- sympozjum historyczne w Muzeum Miejskim w Tychach poświęcone częściowo bądź w całości okresowi II wojny światowej w Tychach (listopad 2009)

6. Bytom - od stycznia do września 2009 – Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - wystawa poświęcona historii Obszaru Warownego „Śląsk”, miniwystawa odznak polskich jednostek walczących na Śląsku w 1939 roku, konferencja naukowa poświęcona walkom na Śląsku w 1939 roku, prawdopodobnie przy współudziale Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach (wrzesień 2009) – publikacja konferencyjna.

7. Całe województwo – Kuratorium Oświaty w Katowicach – Delegatura w Bytomiu – od września 2008 roku do czerwca 2009 roku – ogłoszenie w całym województwie konkursu w szkołach podzielonego na różne etapy kształcenia (doradca metodyczny historii Piekary Śląskie – mgr J. Grajewska-Wróbel, doradca metodyczny historii Bytom – mgr Piotr Werner):
- szkoły podstawowe – konkurs plastyczny pod hasłem „Wrzesień 1939 roku”
- szkoły gimnazjalne – konkurs multimedialny pod hasłem „Wrzesień 1939 roku”
- szkoły ponadgimnazjalne – konkurs wiedzy historycznej na temat „Wrzesień 1939 roku – kampania wrześniowa” –
mamy patronat Śląskiego Kuratora Oświaty, ale może być problem z jego przeprowadzeniem - zależy od zainteresowania i poparcia "nauczycielskiego świata".

8. Świętochłowice, Bobrowniki – Wymysłów (o ile będzie zakończony remont - wtedy zaangażuje się gmina Bobrowniki), Ruda Śląska (o ile uda się podłączyć prąd i znaleźć opiekunów obiektu) – w różnym czasie trwania obchodów wojewódzkich – Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”, - oficjalne otwarcie nowych izb muzealnych Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” – w obiekcie w Świętochłowicach wystawa (gdyby remont obiektu nie był zakończony, wystawa będzie przeniesiona do pobliskiej szkoły).

9. Potwierdzone wsparcie MON-u - Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich służą sprzętem na wskazane imprezy plenerowe, to samo tyczy się jednostki wojskowej w Bytomiu i Komend Uzupełnień z Będzina i Mysłowic.

10. Będzin - wystawa w muzeum poświęcona historii23pal i 11pp (wrzesień 2009)

11. Katowice - Muzeum Śląskie - pomysł zorganizowania rajdu po miejscahc pochówku żołnierzy Grupy Operacyjnej "Śląsk" - tu niestety na pomyśle jak na razie się kończy.

12. Rybnik, Chorzów, Piekary Śląskie, Zbrosławice – przez cały okres trwania wojewódzkich obchodów – Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” – udostępnienie do zwiedzania polskich i niemieckich schronów bojowych – izb muzealnych Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”

13. Dobieszowice – gmina Bobrowniki – 15 sierpnia 2009 roku – Święto Wojska Polskiego – Stowarzyszenie „Pro Fortalicium”, Stowarzyszenie „Silessia”, Wojsko Polskie - piknik forteczny pod hasłem „Wrzesień 1939-2009” przy izbie muzealnej Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” - wsparcie jednostki wojskowej z Bytomia i Komendy Uzupełnień z Będzina.

14. Czeladź – Muzuem Miejskie w Czeladzi, Stowarzyszenie „Parcina” z Będzina - wystawa modelarska poświęcona sprzętowi lotniczemu i zmechanizowanemu Wojska Polskiego w 1939 roku, prelekcja historyczna na temat wkroczenia wojsk niemieckich do Czeladzi w 1939 roku – (wrzesień 2009)

15. Gliwice – sierpień/wrzesień 1939 roku – Muzeum Miejskie w Gliwicach:
• Willa Caro – wystawa pt. „70 rocznica wybuchu II wojny światowej i okupacja Polski” poświęcona ruchowi oporu (wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK) – termin od 31 sierpnia 2009 do 30 listopada 2009 (ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie i zbiorów prywatnych)
• Radiostacja gliwicka – udostępnienie radiostacji na przełomie sierpnia i września 2009 – projekcja filmu pt. „Operacja Himmler” (rok prod. 1979, reż. Zbigniew Chmielewski)
• VII Dni Dziedzictwa Kulturowego w Gliwicach (trzecia dekada września 2009) – cykl imprez upamiętniających miejsca pamięci w Gliwicach związane z okresem II wojny światowej.


16. Siemianowice Śląskie – uroczyste złożenie wieńców na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Siemianowicach Śląskich z udziałem przedstawicieli Fundacji „Pamięć” i Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsoge z Kassel - wrzesień 2009.

17. Piekary Śląskie – pierwsza połowa września 2009 – Zespół Szkół nr 2 im. J,. Korczaka w Piekarach Śląskich – Kuratorium Oświaty w Katowicach (Delegatura w Bytomiu), Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” - konferencja pod hasłem "Śladami września 1939", która będzie podsumowaniem konkursu ogłoszonego w szkołach przez Kuratorium Oświaty i wręczeniem nagród, a także oficjalną premierą publikacji rocznicowej Stowarzyszenia „Pro Fortalicium” i partnerów w projekcie pod tytułem „Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach” - o ile konkurs dojdzie do skutku - a bardzo mi na tym zależy i działam w tym kierunku.

18. Dalej nie wiem, czy dojdzie do inscenizacji walk o wieżę spadochronową w Katowicach (gdzie mamy wpsarcie IPN-u) - zależy to od stanowiska władz miasta.

19. Katowice, Gliwice – Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, Kino „Światowid”, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” – przegląd filmów i kronik wojennych związanych z okresem kampanii wrześniowej 1939 roku i II wojny światowej – podczas trwania obchodów

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy i z tym jadę do Urzędu Marszałkowskiego zastanowić się nad wspólnym projektem i uzyskaniem dotacji, z czym nie powinno być problemu. Chodzi tylko o to, żeby pieniędzy starczyło...

Ciągle pozostaje otwarta kwiestia publikacji rocznicowej, czyli wspomnień świadków tych wydarzeń. Myśle, że warto by było coś takiego wydać.

Przypominam, że nad całością mamy patronat Marszałka Województwa Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty.
Radfahrtruppe

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

No imprez mamy aż za dużo do wyboru, myślą że z naszej strony wszystko wypali i dlatego musimy się spotkać, ale na konstruktywną rozmowę. Gablotki mogę zacząć robić w każdej chwili tylko trzeba pomyśleć czy na całą ścianę czy tylko część, eksponatów też trochę jest, doszło dużo nowych mam na myśli moje nowe nabytki. Najważniejsza sprawa to drzwi, robimy nowe, czy przerabiamy te co mamy. Jak tych z Bytomia nie mamy zamiaru ruszać to warto by im było je oddać, tym bardziej że tam jest wystawa OWŚ. To nie jest temat na forum, trzeba się spotkać.

Awatar użytkownika
aw68
Generał broni
Posty: 3287
Rejestracja: 6 gru 2006, o 23:18
Lokalizacja: Czerwionka Leszczyny
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: aw68 »

TAK, więc kiedy i gdzie, dobrze by było żeby byli wszyscy zainteresowani tym tematem, termin trzeba dopasować do większości :neutral:
PS
wyśle nad wykorzystaniem płyty OSB
Ostatnio zmieniony 1 sty 1970, o 01:00 przez aw68, łącznie zmieniany 1 raz.
Radfahrtruppe

ODPOWIEDZ