Basen w Szymocicach

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Historia ośrodka sięga okresu z przed II wojną światową. Tuż przed olimpiadą w Berlinie w 1936 r. Niemcy zbudowali wSzymocicach centrum przygotowan dla Niemieckiej kadry plywakow :shock: . O lokalizacji zdecydował specyficzny, sprzyjający rozwijaniu dobrej kondycji mikroklimat. Powstał basen i szereg domków.

Awatar użytkownika
woytas
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 7386
Rejestracja: 6 gru 2006, o 21:33
Lokalizacja: Stolica regionu
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: woytas »

a takiego czegos nie wiedzialem
Cos wiecej? Jakies stare fotki?
Księga Ezechiela: 25,17. "Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek. I dokonam srogiej pomsty w zapalczywym gniewie, na tych, którzy chcą zatruć i zniszczyć moich braci; i poznasz, że Ja jestem Pan, gdy wywrę na tobie swoją zemstę". BAAM! BAAM! BAAM!

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

To ciekawe, też nie wiedziałem :?:

Awatar użytkownika
Mark Vein
Kapral
Posty: 155
Rejestracja: 2 lis 2007, o 23:27
Lokalizacja: Rybnik

Nieprzeczytany post autor: Mark Vein »

O! To ciekawe! Można więcej informacji?
"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war" Otto Von Bismark

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Jest powiedziane «szukajcie a znajdziecie» wiec szukalem i znalazlem.... :grin:
UWAGA!.....film nakrecony na basenie w Szymocicach w 1941.
Niestety zamieszczam tylko link do strony poniewaz «wlasciciel »nie zezwolil na kopiowanie i rozpowszechnianie.
Na stronie tej znajdziemy rowniez inne ciekawe filmy min. budowa kanalu Ulga i budowa stadionu miejskiego.

http://www.naszraciborz.pl/stare_kino.html
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Valjean
Generał dywizji
Posty: 2858
Rejestracja: 27 kwie 2007, o 17:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Nieprzeczytany post autor: Valjean »

Nie wiedziałem że ten ośrodek ma już tyle lat?

Awatar użytkownika
Dia13
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 9 gru 2012, o 13:47
Lokalizacja: Rybnik

Re: Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: Dia13 »

Od urodzenia do 7 roku życia mieszkałam w Adamowicach czyli kamieniem dorzucić od Szymocic :D
Często bywałam na tym basenie ale od tego czasu dużo dużo się tam zmieniło.
Ciekawa jestem czy lodziarnia po drugiej stronie drogi jest nadal czynna bo były tam najlepsze lody jakie w życiu jadłam :mrgreen:
Nie sposób skryć gdziekolwiek prawdziwego Siebie.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Dia13 pisze: Ciekawa jestem czy lodziarnia po drugiej stronie drogi jest nadal czynna bo były tam najlepsze lody jakie w życiu jadłam :mrgreen:
lodziarnia moze i jest ale niekoniecznie ten sam wlasciciel, wiec i lody moga juz tak nie smakowac :)

Awatar użytkownika
tedd55
Kapral
Posty: 189
Rejestracja: 8 paź 2010, o 12:39
Lokalizacja: Manhattan
Kontakt:

Re: Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: tedd55 »

Kiedyś (nie wiem jak teraz) w Szymocicach swój ośrodek wypoczynkowy miała kop. Borynia. Na terenie ośrodka był betonowy basen, a poza nim jakiś porośnięty staw. Pod koniec lat 70-tych ub. wieku pracowałem na oddz. maszynowym, który wykonał, zmontował i uruchomił przy moim skromnym udziale i to dosłownie, karuzelę z napędem odrzutowym dla w/w ośrodka w Szymocicach. Za silniki odrzutowe, wpierw 2 szt. "robiły" wentylatory przodkowe. Ze względu na nadmierny hałas jaki wytwarzała karuzela, jeden silnik zdemontowano. Byłem tam tylko raz, właśnie przy jej uruchamianiu i nie wiem, jak się dalej sprawowała. Również własnymi rękami, oczywiście w ramach pracy przystosowałem nowiutkie, pachnące żółtą farbą kolaski (wagoniki osobowe), w których musiałem usunąć wszelkie ostre krawędzie, aby dzieci podczas zabawy nie zrobiły sobie ała. Ciekaw jestem, czy cokolwiek z tego ośrodka pozostało.
Galeria Moja gruba "Jankowice" - http://jankowice.net

Awatar użytkownika
Dia13
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 9 gru 2012, o 13:47
Lokalizacja: Rybnik

Re: Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: Dia13 »

tedd55 pisze:Na terenie ośrodka był betonowy basen, a poza nim jakiś porośnięty staw.
Staw jest do dziś ale już nie jest chyba w dobrym stanie. Ja pamiętam że jakieś 13 lat temu albo później to był całkiem fajnie i można było po nim pływać rowerkami i kajakami. Na środku stawu była wyspa na którą się przechodziło mostem a później taki szklany bar/restauracja.
Nie sposób skryć gdziekolwiek prawdziwego Siebie.

Awatar użytkownika
Dia13
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 9 gru 2012, o 13:47
Lokalizacja: Rybnik

Re: Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: Dia13 »

Tak mi się dzisiaj przypomniało (może to kogoś zainteresuje) że jest tam jeszcze neogotycka kapliczka z początków XX wieku i drewniana kapliczka z końca XIX wieku z rzeźbą św. Jana Nepomucena...

a Staw o którym pisaliśmy dalej wygląda tak jak go zapamiętałam znalazłam zdjęcia na stronie ośrodka...
http://www.braxton.info.pl/strona_glowna.php?id=ogrod
Nie sposób skryć gdziekolwiek prawdziwego Siebie.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3662
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Dia13 pisze:Tak mi się dzisiaj przypomniało (może to kogoś zainteresuje) że jest tam jeszcze neogotycka kapliczka z początków XX wieku i drewniana kapliczka z końca XIX wieku z rzeźbą św. Jana Nepomucena...
A ta kapliczka nepomucka jest przy basenie? Chyba nie.

Awatar użytkownika
Dia13
Szeregowy
Posty: 38
Rejestracja: 9 gru 2012, o 13:47
Lokalizacja: Rybnik

Re: Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: Dia13 »

z tego co pamiętam jak tam mieszkałam to może to chodzi o tą co jest w stronę stacji kolejowej Szymocice lub też przy tym stawie o którym pisaliśmy wyżej ... tyle lat temu to było że już sama się w tym gubię gdzie co stało tam o.O
Nie sposób skryć gdziekolwiek prawdziwego Siebie.

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Dawno nie było mnie na ZR nadrabiam więc zaległość odpowiem na kilka pytań

Dia13 pisze: Często bywałam na tym basenie ale od tego czasu dużo dużo się tam zmieniło.
Ciekawa jestem czy lodziarnia po drugiej stronie drogi jest nadal czynna bo były tam najlepsze lody jakie w życiu jadłam :mrgreen:

Lodziarnia jest nie czynna ,ówczesny właściciel lodziarni jest bratem właścicielki lodziarni w Nędzny kolo kościoła i podejrzewam ze lody sprzedawane przed laty w Szymocicach były robione właśnie w Nędzy transportowane w dużych termosach właśnie do Szymocic i tam sprzedawane.
Zapraszam więc do lodziarni w Nędzy obok kościoła która istnieje do dzisiaj.

tedd55 pisze: Kiedyś (nie wiem jak teraz) w Szymocicach swój ośrodek wypoczynkowy miała kop. Borynia. Na terenie ośrodka był betonowy basen, a poza nim jakiś porośnięty staw. Pod koniec lat 70-tych ub. wieku pracowałem na oddz. maszynowym, który wykonał, zmontował i uruchomił przy moim skromnym udziale i to dosłownie, karuzelę z napędem odrzutowym dla w/w ośrodka w Szymocicach. Za silniki odrzutowe, wpierw 2 szt. "robiły" wentylatory przodkowe. Ze względu na nadmierny hałas jaki wytwarzała karuzela, jeden silnik zdemontowano. Byłem tam tylko raz, właśnie przy jej uruchamianiu i nie wiem, jak się dalej sprawowała. Również własnymi rękami, oczywiście w ramach pracy przystosowałem nowiutkie, pachnące żółtą farbą kolaski (wagoniki osobowe), w których musiałem usunąć wszelkie ostre krawędzie, aby dzieci podczas zabawy nie zrobiły sobie ała. Ciekaw jestem, czy cokolwiek z tego ośrodka pozostało.

Karuzele oczywiście pamiętam i była ona dla mnie nie małym wyzwaniem ,silniki robiły naprawdę wrażenie nie mniejsze jak start Mi-ga ;) co do wagoników to mam nawet w domu zdjęcie gdzie obok wagonika stoi kilkuletni „siwek” z dumnie napiętą klata :)
W lecie zamieszczę ta fotkę jak wrócę „na stare śmieci”.
Odwiedziłem basen z sentymentu w ubiegłym roku oczywiście śladu po karuzeli i wagonikach już nie było jednak miejsce te nastraja mnie w dziwny sposób, nie jest to co prawda żaden palec czy zamek lecz ma ono specyficzna historie która nie każdy zna.
Co do " betonowy basen, a poza nim jakiś porośnięty staw"...hm.... Życzyłbym obywatelom drugiej RP aby w ówczesnym czasie mogli by korzystać z takich obiektów jakim był Szymocice basen i przylegający do niego staw, na potwierdzenie tego ze nie był to jedyna tego typu obiekt na przedwojennej Raciborszczyznie przypomnę o wybudowanym w Raciborzu basenie miejskim na którym odbyła się w 1925 tzw. olimpiada górnośląska obok basenu był staw gondolowy ,niedzielne miejsce spotkań raciborzan .
Co stało się z basenem polecam artykuł

http://www.nowiny.pl/45808


_hipcia pisze: A ta kapliczka nepomucka jest przy basenie? Chyba nie.
Dia13 ma racje kapliczka stoi przed wejściem do basenu ( stojąc twarzą do wejścia na basen mamy ja po lewej ręce w odległości 10-15 m) :
Kapliczka jest drewniana w kształcie „szopki” odwrócona „plecami” do drogi Rudy-Raciborz ,może dlatego tez jest niedostrzegana przez przejeżdżających tamtędy kierowców.
Ogólnie jest w złym stanie technicznym i wymaga renowacji.
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

Awatar użytkownika
Ratibor
Plutonowy
Posty: 363
Rejestracja: 16 kwie 2010, o 11:14
Lokalizacja: NRW

Re: Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: Ratibor »

Dziś postanowiłem powrócić do tematu „Szymocickiego basenu” ponieważ intryguje mnie budynek zmieszczony na pocztówce a która „wisi „od dłuższego czasu na EBayu.
Tekst na pocztówce brzmi....” ulubione miejsce wypadów Buchenau-Sägewald z kąpieliskiem leśnym i stawem kajakowym,mała i stacja główna Simsforst(Szymocice).
Z opisu wynika ze budynek jest dworcem kolejowym , mało tego dworcem dla dwu linii kolejowych tz. Normalnej Rybnik - Racibórz i wąskotorowej Rudy – Racibórz , jeśli tak to musiał on być (ten dworzec) gdzieś w okolicach przepustu przecinającego te dwie linie , a to dlatego ze jak wynika z opisu budynek „ opslugiwal” te dwie linie.
Jednak z drugiej strony budynek wygląda bardziej na zjazd /karczmę niż na dworzec tym bardziejdnieje na nim nazwa „Gasthaus Drei Linden”(gospoda/karczma trzy lipy) dodatkowo na pierwszym planie widzimy duży ”Biergarten”
Czy jedno wyklucza drugie wydaje mi się ze nie , zważywszy na to ze większość śląskich dworców posiadała rożnego rodzaju bary /gospody które mieściły się na terenie przedwojennych dworców kolejowych.
Nasuwa się pytanie czy obecny”dworzec kolejowy” FUJ (jeśli można to coś tak nazwać) jest zbudowany po wojnie czy może jest to budynek przedwojenny i pod warstwom”kracpuzu” znajduje się mur Pruskidatowany na polowe 19 wieku., jeśli natomiast jest z „hasiokow” to być może został wzniesiony na miejscu dworca z gospoda o trafnej nazwie „Drei Linden”
Tak czy inaczej niegdysiejszy Simsforst był jak pisze na pocztowce ulubionym miejscem „wypadów za miasto” nie tylko chyba weekendowych dla mieszkańców śląskich miast.
Aby niebyc gołosłowny załączam mapkę gdzie jest pokazana tłustym czerwonym drukiem główne węzły kolejowy Oberschleisen,i proszę zgadnąć jaka miejscowość leży pomiędzy Nensa a Summ i miejscowość ta przecina wąziutka linia oznaczająca wąskotorówkę ?

Dodam jeszcze ze mapka jest nie kompletna ponieważ brakuje części legendy, rok 1927.
Załączniki
http://www.ebay.de/itm/AK-Buchenau-Sagewald-Simsforst-1941-Ratibor-Schlesien/360132957799?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14%26meid%3D8912549673876060558%26pid%3D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26sd%3D360132957799%26
http://www.ebay.de/itm/AK-Buchenau-Sagewald-Simsforst-1941-Ratibor-Schlesien/360132957799?_trksid=p5197.m1992&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D14%26meid%3D8912549673876060558%26pid%3D100015%26prg%3D1006%26rk%3D1%26sd%3D360132957799%26
Mapka pochodzi z  http://www.bahnstatistik.de/Karten/Karten_1927/RBD-Oppeln_1927.gif
Mapka pochodzi z http://www.bahnstatistik.de/Karten/Karten_1927/RBD-Oppeln_1927.gif
"Dobrze że są jeszcze ludzie po jednej i drugiej stronie Odry którzy rozumieją czym jest Oświęcim ale są też tacy którzy nie rozumieją jak rodzi się taka zbrodnia a nienawiść jest 1 krokiem do niej"

MIKO
Szeregowy
Posty: 1
Rejestracja: 11 sie 2015, o 12:58

Re: Basen w Szymocicach

Nieprzeczytany post autor: MIKO »

Lodziarnia w Szymocicach koło basenu nie miała nic wspólnego z tą w Nędzy. Lody były produkowane metodą tradycyjną na mijscu. A trzeba przyznać, że faktycznie były pyszne.

ODPOWIEDZ