Szczelina p.lot przy ul. Cmentarnej

Schrony bojowe, ochronne i inne fortyfikacje
Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Szczelina p.lot przy ul. Cmentarnej

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

stachn pisze: Schron był też obok szkoły nr 9 -pomiędzy szkołą a nowymi blokami. Kilka metrów od drogi prowadzącej na cmentarz.
Czy chodzi o dzisiejsze gimnazjum nr.1 - te z czerwonej cegły?

I czy to w tym rejonie (zaznaczonym znacznikiem) stał ten schron ?
Załączniki
cmentarna bunkier.JPG

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: stachn »

Tak - o ten schron mi chodziło. Przynajmniej w tych okolicach. Wejście od strony cmentarza

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

To miejsce wytypowałem z opisu. :D Znam dobrze ten rejon, ale nie widziałem tam schronu. Czy ten schron jest szczeliną przeciwlotniczą tak jak na Chrobrego, bo jeśli tak to mogłem go nie zauważyć?

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: stachn »

Tak sobie go przypominam to było to półkoliste wejście, kiedyś były drzwi, nad poziomem drogi był nasyp gdzieś około metra a po nim część bunkra. Z wcześniejszych okresów to pamiętam ze kawałek można było wejść ( kilkanaście metrów) – dalej był zatamowany czy zarwany. Później wejście było zasypywane przez ludzi bo „łebonie się tam pętały i hałasowały”. No cóż – odgłos strzelającego karbidu nie był za cichy. Było to wprawdzie daleko od mojego domu ale na Kościelnej mieszkał kuzyn a wujek miał zakład produkujący łatki wulkanizacyjne. Tym samym były tam ciekawe jak dla na rzeczy. Poza tym na Sobieskiego naprzeciw apteki i gdzieś nad nią mieszkali kumple. Tak ze mieliśmy świetna bazę wypadową do rozrabiania :lol: :D

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Grunt to dobra zabawa :D Dzięki za info - jest kolejny obiekt do odkrycia.

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: stachn »

Obawiam sie że jak go nie widac to już go nie będzie. To było w latach 1960 - 1965 :D. Bliżej roku 960

Awatar użytkownika
stachn
Kapral
Posty: 114
Rejestracja: 25 maja 2011, o 20:41
Lokalizacja: Racibórz
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: stachn »

Też jestem ciekaw czy ten schron jeszcze istnieje. Był na początku drogi. Za nim był chyba płot i chyba nowe bloki – pamiętam ze mieliśmy ograniczoną możliwość ucieczki. Ale jakoś sobie dawaliśmy radę. Korzystaliśmy między innymi z lenistwa woźnego ze szkoły - nie chciało mu się ciągle łatać dziur w płocie.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron na Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Sprawdzę dokładnie, co i jak z tym schronem i na pewno napiszę, ale w osobnym temacie, bo ten dotyczy szczeliny przeciwlotniczej przy Chrobrego.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Szczelina p.lot przy Cmentarnej

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Szczelina przeciwlotnicza dla ludności cywilnej, wybudowana przez Niemców w 1944 roku.
Lokalizacja: Obok Gimnazjum nr.1,( skrzyżowanie ulicy Rybnickiego z Cmentarną.)
Wykonanie: strop i ściany wykonane z kręgów betonowych.

Dane techniczne obiektu:
- Ukrycie Typ I
- wytrzymałość stropu to: 2t/m²
- powierzchnia ogólna: 92 m²
- pojemność (szacunkowa wg. wzorów OC): 122 osób
- czerpnie powietrza: 4 sztuki
- ilość wyjść zapasowych: 1
- ilość wejść: 2
- instalacja sanitarna: 2 ubikacje suche
- instalacja elektryczna: brak

Schron zdjęto z ewidencji obiektów ochronnych w 1983 roku, z powodu bardzo kiepskiego stanu technicznego i częściowego zagruzowania. Na miejscu szczeliny p.lot zostało do dzisiaj tylko zasypane wyjście ewakuacyjne (oznaczone na planie żółtą strzałką).
Załączniki
umiejscowienie schronu na planie 2.JPG
szczelina p.lot cmentarna schemat.JPG
plan kreskowy szczelina p.lot cmentarna.JPG

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Różnica w wykonaniu szczelin przeciwlotniczych: ściany murowane, strop z kręgów betonowych vs obiekt wykonany w całości z kręgów betonowych.
Załączniki
Wykonanie szczeliny p.lot w formie: ściany murowane, strop z kręgów betonowych.
Wykonanie szczeliny p.lot w formie: ściany murowane, strop z kręgów betonowych.
Wykonanie szczeliny p.lot w całości z kręgów betonowych.
Wykonanie szczeliny p.lot w całości z kręgów betonowych.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Balkantone nie chciałbyś napisać artykułu nt szczelin w Rybniku na naszą stronę ?
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Pierwszy byłem :) Już ustaliłem z nim.

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

No i gitara :mrgreen:
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
MacioBA
Starszy szeregowy
Posty: 74
Rejestracja: 15 sty 2009, o 21:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: MacioBA »

balkantone pisze:Różnica w wykonaniu szczelin przeciwlotniczych: ściany murowane, strop z kręgów betonowych vs obiekt wykonany w całości z kręgów betonowych.
Ale w obu tych przypadkach to nie są kręgi betonowe... Na pierwszym zdjęciu widać, że strop jest albo monolityczny (prawdopodobnie widać deskowanie), albo wykonany z prefabrykatów (podłużnych elementów układanych łukowo w formie sklepienia), na drugim zdjęciu widać kształtki betonowe służące do budowy kanalizacji... jednakowoż na pewno nie są to żadne kręgi betonowe.

Fajna robota z opisem wszystkich szczelin - bardzo mi się podoba, ale jeśli ma się pojawić jakiś artykuł z fajną relacją to trzymajmy merytoryczny fason :-)

W razie czego służę uprzejmie pomocą.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

MacioBA pisze:Ale w obu tych przypadkach to nie są kręgi betonowe... Na pierwszym zdjęciu widać, że strop jest albo monolityczny (prawdopodobnie widać deskowanie), albo wykonany z prefabrykatów (podłużnych elementów układanych łukowo w formie sklepienia), na drugim zdjęciu widać kształtki betonowe służące do budowy kanalizacji... jednakowoż na pewno nie są to żadne kręgi betonowe.

Fajna robota z opisem wszystkich szczelin - bardzo mi się podoba, ale jeśli ma się pojawić jakiś artykuł z fajną relacją to trzymajmy merytoryczny fason :-)
Szczerze to nie znam się na budownictwie, więc nie będę polemizował z kimś, kto ma na ten temat jakieś pojęcie. 8)

Dane, które opublikowałem pochodzą z kart ewidencyjnych obrony cywilnej i są z lat ok.1960. Na dzień dzisiejszy są to jedyne uwierzytelnione informacje na temat tych obiektów, ponieważ nadal są i będą (ewentualnie w innej formie) w ewidencji OC.

Nasze badania szczeliny p.lot na Chrobrego wykazały wiele nieścisłości odnośnie formy prezentowanych danych w kartach ewidencyjnych OC, (np. kąty, pod którymi skręcają tunele, czy chociażby faktyczna ilość czerpni powietrza itd.), więc jestem jak najbardziej skłonny przychylić się Pańskiemu zdaniu, tym bardziej, że wcześniej też otrzymałem podobną uwagę od jednego z forumowiczów.

Reasumując dane, które zaprezentowałem nie są w 100% zgodne z rzeczywistością. :oops:
Niestety na dzień dzisiejszy są to jedyne informacje, jakie można zdobyć o tych obiektach (ewentualnie mogłoby coś być w archiwum w Berlinie, ale do tego jest potrzebna znajomość niemieckiego).

Obiekty, które zostały zdjęte z ewidencji przed 2013 rokiem, nie doczekają się niestety już bardziej autentycznych opisów z mojej strony, :( ale pozostałe takie jak: Szczelina p.lot na Chrobrego, Wolnej 17, Zagłoby, czy chociażby przy PKP, to jak najbardziej. Ale wszystko w swoim czasie. :wink:

Bardzo dziękuję, za cenne uwagi, :D uwzględnię je przy pisaniu artykułu o Rybnickich szczelinach przeciwlotniczych.

Awatar użytkownika
MacioBA
Starszy szeregowy
Posty: 74
Rejestracja: 15 sty 2009, o 21:51
Lokalizacja: Rybnik

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: MacioBA »

Trzeba też pamiętać o tym, iż ewidencje OC tworzyli często przypadkowi ludzie, w całkowitym oderwaniu od rzeczywistości, więc na pewno te dane wymagają jakiegoś zweryfikowania po latach.

I oczywiście, w razie potrzeby chętnie służę pomocą :)

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Oto artykuł z przenosin Tomaszowskiej szczeliny przeciwlotniczej, w którym jest wyjaśniona budowa tego typu schronu i widać dokładnie, z jakich elementów jest zbudowany. W Rybniku tego typu schronów było 5, a do dzisiaj przetrwały niestety tylko 2 :( .

http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,nie ... liny,15356

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Po dokonaniu dokładniejszych oględzin prawdopodobnego miejsca lokalizacji szczeliny p.lot., które z zespołem wytypowaliśmy dzięki ewidencji obiektów ochronnych, okazało się, że podana przeze mnie we wcześniejszych postach lokalizacja szczeliny jest nieprawidłowa.

Dopiero po wysłuchaniu opowiadań mieszkańców pamiętających ten schron, oraz cofnięciu się jakieś 60 metrów na północny-zachód, odkryliśmy ślady szczeliny p.lot.

Na miejscu okazało się, że po szczelinie pozostało niewielkie zagłębienie w ziemi z ceglaną prostokątną obwódką, co świadczyło o zasypanym wejściu do szczeliny (na rysunku oznaczone środkową strzałką).

Odkryliśmy też ślad betonowych elementów, z jakich jest zbudowany schron, dzięki czemu mogliśmy ustalić jego pozycję na mapie. Poza tym znaleźliśmy ślad urwania szczeliny, o którym wspomniał forumowicz stahn,, Z wcześniejszych okresów to pamiętam ze kawałek można było wejść ( kilkanaście metrów) – dalej był zatamowany czy zarwany.”.

Te zarwanie jest spowodowane najprawdopodobniej wybudowaniem drogi dojazdowej do bloków (na rysunku oznaczone żółtą linią łamaną).

Z tego, co usłyszeliśmy od mieszkańców oraz zobaczyliśmy na miejscu, schron nadal jest drożny (oczywiście poza oznaczonym fragmentem), bo zasypano tylko wejścia do niego. Zresztą przemawiają za tym również ślady, które znaleźliśmy np. odkryte i niepopękane elementy betonowych łupin, z których zbudowany jest schron ciągnące się przez ok. 1,5 metra w linii prostej.

Na podstawie tych informacji zmodyfikowaliśmy plan szczeliny, oraz jej lokalizację.
Załączniki
plan szczelina p.lot cmentarna po zmianach.jpg

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Ta pomarańczowa przerywana kreska, to kierunek poprowadzenia linii telekomunikacyjnej. Niedawno, gdy prowadzono w tym miejscu kable, odkopano właśnie fragment tej szczeliny. Dzięki temu wiemy też, pod jakim kątem skręcają w tym miejscu tunele.

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Schron obok szkoły nr 9

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Dobra robota! Tak trzymac! :)

ODPOWIEDZ