Zagadka Chrobrego

Schrony bojowe, ochronne i inne fortyfikacje
Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

W pewne zimowe i zaśnieżone dni oraz w pewne ciepłe i słoneczne dni widać w parku im. Rozalii Biegieszowej w miejscu oznaczonym na poniższej mapce taki ciekawy i zarazem tajemniczy prostokąt. Gdy pada śnieg i wszędzie dookoła na ziemi jest biało, to akurat w tym miejscu jest zawsze nieośnieżony ślad. A gdy jest ciepło, to dookoła grunt jest bardziej wilgotny a niżeli w tym miejscu.
Podpowiem od razu, że nie ma to nic wspólnego z szczeliną przeciwlotniczą znajdującą się obok. Ponadto, nie biegnie tam żadna instalacja, jedynie kabel energetyczny, ale on nie przechodzi przez to miejsce (mija go i to mocno).
Załączniki
Ślad został oznaczony na planie żółtym kwadratem. Poza tym znajduje się na nim też poglądowy plan schronu.
Ślad został oznaczony na planie żółtym kwadratem. Poza tym znajduje się na nim też poglądowy plan schronu.
Zdjęcie tajemniczego śladu z dnia 8 marca 2014
Zdjęcie tajemniczego śladu z dnia 8 marca 2014

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Masz dostęp do mapy wod-kan z początku XX w.? Obstawiam że to coś z tym związanego. Ujęcie wody do browaru?

Awatar użytkownika
MarcooN
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 4495
Rejestracja: 24 gru 2006, o 16:51
Lokalizacja: Wilcza
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: MarcooN »

Z tego co opisujesz wynika jednoznacznie, że pod ziemią masz kawał jakiegoś betonu czy fundamentu/budowli.
Poszukaj na starych napach jak pisze Afro.
Może to być także ślad bo jakiejś starej budowli itd.
>>>> http://picasaweb.google.com/Marcoon85 <<<<
...a ósmego dnia Bóg stworzył bunkry i bunkrowców

Awatar użytkownika
AFRO
Nadszyszkownik Generalny
Posty: 3910
Rejestracja: 3 sty 2007, o 22:49
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: AFRO »

Ale jeszcze kwestia temperatury, Sama betonowa płyta tak nie działa. Pod spodem musi być pustka.

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

A nie było tam kiedyś takiej szachownicy z płyt? Kojarzy mi się coś ze smarkatych lat (albo nawet juz nie tak bardzo smarkatych...) ;)
www.rybnik.eu

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: krism »

tam byly zasypane schody do bunkra

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

krism pisze:tam byly zasypane schody do bunkra
Bzzzdura jakiego bunkra ? Szczelina p.lot na chrobrego ma tylko 3 wejścia/wyjścia, a wewnątrz nie ma żadnego śladu zamurowanego pomieszczenia bądź wyjścia. Proszę nawet takich teorii nie snuć. No chyba, że jest tam jeszcze inny bunkier o którym UM ani ja nie mam pojęcia. W takim przypadku to zwracam honor.

Niestety w świadomości wielu mieszkańców Rybnika wciąż istnieje przekonanie, że szczelina p.lot przy ul.Chrobrego ciągnie się nie wiadomo jak daleko i ma wyjścia pod wieloma obiektami strategicznymi naszego miasta. Dlatego chciałbym tutaj także zdementować takie pogłoski i zapewnić, że ów ukrycie jest takie jak na przedstawionym we wcześniejszym poście planie.

A jeśli chodzi o mapę wodociągową, to sprawdzałem na planie miasta Rybnika z 1958r. z naniesioną mapą wodociągową i nie ma tam śladu żadnej instalacji. Niestety nie mogę opublikować tej mapy, ponieważ obowiązuje mnie umowa z naszym miejskim muzeum ws. Zakazu rozpowszechniania dokumentów muzeum.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

Zrzęda pisze:A nie było tam kiedyś takiej szachownicy z płyt? Kojarzy mi się coś ze smarkatych lat (albo nawet juz nie tak bardzo smarkatych...) ;)

Była. Z wielkimi szachami. Patrzałam na to z balkonu z Chalotta ;-)

Co do rury z wodą do browaru, to jest to wielce prawdopodobne.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Zrzęda pisze:A nie było tam kiedyś takiej szachownicy z płyt? Kojarzy mi się coś ze smarkatych lat (albo nawet juz nie tak bardzo smarkatych...) ;)
No to jest całkiem możliwe - kształt by akurat pasował. Tylko pozostaje jeszcze kwestia tego o czym pisał AFRO, bo rzeczywiście betonowa płyta nie dawała by takiego efektu (no chyba że zrobili ją Ruskie z jakiś radioaktywnych materiałów, i pod spodem ukryli głowice nuklearne ha ha :lol: ).
Przydałyby się jakieś zdjęcia potwierdzające istnienie takowej szachownicy.
Natomiast przypominał mi się spacer z przewodnikiem, podczas którego Hipcia lub piotr44 mówili o przedwojennej kawiarence Rozalii Biegieszowej. Może akurat w tym miejscu stała ów kawiarenka.

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

W tym parku była restauracja Polonia, a ona nie była Biegieszowej. Ten park jest imienia p.Biegieszowej, ale od niej to Alojz jest fachurą.

Poniżej zdjęcie tej restauracji, raczej to to było przy samej drodze, więc chyba to nie jest ta myśl
Załączniki
Restauracja.JPG
Restauracja.JPG (38.38 KiB) Przejrzano 3728 razy

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

A w jakich latach ta restauracja Polonia istniała?

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Nie Biegieszowej tylko Biegeszowej i jej jadlodajnia byla na ul. Sw. Jana.

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

A tak abstrahując od tematu restauracji i szachownicy, czy ktoś wie, w jakim celu stoi w tym parku taki duży betonowy podłużny cokół?
Załączniki
betonowy cokół w parku Biegeszowej.JPG

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

Szachownica raczej nie ma nic wspólnego z "Polonią".
Może w Zieleni Miejskiej mają foty tej szachownicy, bo zniknęła ona stosunkowo niedawno (15-20 lat temu...)

Ameryki nie odkryję, ale dla porządku wkleję to, co Zieleńcu Biegeszowej napisał Marek Szołtysek w "Rybnik - nasze gniazdo":
Załączniki
biegesz2.jpg
biegesz1.jpg
www.rybnik.eu

Awatar użytkownika
_hipcia
Generał broni
Posty: 3663
Rejestracja: 28 lut 2007, o 19:04
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: _hipcia »

To była Biegeszowa? Bez "i"?

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

Z tego co wiem, ci rybniccy Biegesze są bez "i".
Może się Szołtyskowi coś machnęło.
www.rybnik.eu

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

balkantone pisze:A tak abstrahując od tematu restauracji i szachownicy, czy ktoś wie, w jakim celu stoi w tym parku taki duży betonowy podłużny cokół?
Nie wiem czy ten "cokół" nie pojawił się tam przypadkiem tylko z powodu tej drewnianej pergoli... żeby ławeczki miały na czym stać :)
www.rybnik.eu

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

_hipcia pisze:To była Biegeszowa? Bez "i"?
Dokladnie tak :)
Załączniki
dyplom 2.jpg

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

I jeszcze w temacie nazwy parku:
Załączniki
uchwała.jpg
www.rybnik.eu

Awatar użytkownika
Alojz
Generał broni
Posty: 3927
Rejestracja: 14 wrz 2009, o 19:22
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Alojz »

Zrzęda dzięki za ten dokument :)

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Czyli jak dobrze rozumiem, Rozalia Biegeszowa była działaczką Katolickiego Towarzystwa Polek i za tą działalność nazwano park jej imieniem. Czy było to po prostu propagandowe zamienianie nazw kojarzących się z PRLem? Szukałem w internecie informacji na jej temat, ale tych jakby brak. :cry: Szkoda, że nie ma jakiegoś opracowania na temat zasłużonych dla Rybnika ludzi. Z chęcią bym się czegoś więcej o niej i o innych działaczach dowiedział.

Awatar użytkownika
Zrzęda
Kapral
Posty: 162
Rejestracja: 18 lis 2012, o 16:47
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: Zrzęda »

balkantone pisze: Szkoda, że nie ma jakiegoś opracowania na temat zasłużonych dla Rybnika ludzi. Z chęcią bym się czegoś więcej o niej i o innych działaczach dowiedział.
A kto powiedział, że nie ma takich opracowań? Znam co najmniej dwa. Oba autorstwa Longina Musiolika: "Śląscy patroni rybnickich ulic" i "Rybniczanie. Słownik biograficzny". I w obu znajdziesz notki o pani Rozalii:
Załączniki
Rozalia2.jpg
rozalia1.jpg
www.rybnik.eu

krism
Starszy kapral
Posty: 250
Rejestracja: 11 lis 2007, o 15:45
Lokalizacja: rybnik

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: krism »

balkantone pisze:
krism pisze:tam byly zasypane schody do bunkra
Bzzzdura jakiego bunkra ? Szczelina p.lot na chrobrego ma tylko 3 wejścia/wyjścia, a wewnątrz nie ma żadnego śladu zamurowanego pomieszczenia bądź wyjścia. Proszę nawet takich teorii nie snuć. No chyba, że jest tam jeszcze inny bunkier o którym UM ani ja nie mam pojęcia. W takim przypadku to zwracam honor.

Niestety w świadomości wielu mieszkańców Rybnika wciąż istnieje przekonanie, że szczelina p.lot przy ul.Chrobrego ciągnie się nie wiadomo jak daleko i ma wyjścia pod wieloma obiektami strategicznymi naszego miasta. Dlatego chciałbym tutaj także zdementować takie pogłoski i zapewnić, że ów ukrycie jest takie jak na przedstawionym we wcześniejszym poście planie.

A jeśli chodzi o mapę wodociągową, to sprawdzałem na planie miasta Rybnika z 1958r. z naniesioną mapą wodociągową i nie ma tam śladu żadnej instalacji. Niestety nie mogę opublikować tej mapy, ponieważ obowiązuje mnie umowa z naszym miejskim muzeum ws. Zakazu rozpowszechniania dokumentów muzeum.
A ja te schody kojarze i bede sie upieral, wiem ze je zasypano.
Chodz zastanawiam sie dlaczego byly tak szerokie min. 2,5m

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

Dzięki Zrzęda za wyprowadzenie z błędu, jutro idę do biblioteki poszukać tych książek. A jeśli chodzi o Rozalię, to naprawdę szlachetnym człowiekiem była, prawdziwa społeczniczka. Szkoda, że takich ludzi jest coraz mniej. :cry:

Awatar użytkownika
balkantone
Kapral
Posty: 168
Rejestracja: 1 lut 2013, o 19:58
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Zagadka Chrobrego

Nieprzeczytany post autor: balkantone »

krism pisze:A ja te schody kojarze i bede sie upieral, wiem ze je zasypano.
Chodz zastanawiam sie dlaczego byly tak szerokie min. 2,5m
Dobrze, skoro naprawdę widziałeś te schody to opisz je dokładniej (rok w którym je widziałeś, w którą stronę schodziły w dół, czy wejście na dole tych schodów miało sklepienie łukowe, czy ściany były ceglane a schody betonowe?).

Ja z mojej strony mogę cię zapewnić, że nie ma to nic wspólnego ze szczeliną p.lot znajdującą się, obok, bo byłem w tym schronie i to nie raz. A tak poza tym ta lokalizacja nie pasuje, bo, po co ktoś miałby budować schody do bunkra, obok innych schodów do innego bunkra (szczeliny p.lot LSD) i to tak blisko.
No chyba, że rzeczywiście jest jakieś inne wyjście ze szczeliny p.lot, tylko w tym wypadku ktoś musiałby bardzo skrzętnie wręcz perfekcyjnie zamurować je. Powiem szczerze, że sami mieliśmy taką teorię i szukaliśmy bardzo dokładnie takiego miejsca w tej szczelinie p.lot i takowego nie znaleźliśmy.

ODPOWIEDZ